Wstępne prace przygotowawcze oraz potrzebne narzędzia do zabudowy wanny

Grunt to dobre podłoże, czyli jak zabudować wannę od podstaw

Często w sklepach sprzedawana jest gotowa osłona wanny. Szybki montaż bez pomocy fachowca, możliwość demontażu w przypadku usterki i niewysoka cena. Są jednak też minusy takiego rozwiązania. Taka osłona wanny nie pozwala na dużo modyfikacji w kwestii aranżacji, ponieważ sprzedawana jest ona głównie w kolorze białym. Decydując się jednak na obudowę wanny z drewna czy obłożenie jej innym materiałem, należy w pierwszej kolejności przygotować podłoże, do którego będzie ona przymocowana. Po wykonaniu wybranej konstrukcji należy podłoże zaszpachlować, wyrównać i zaimpregnować.

1. Konstrukcja wykonana z płyt gipsowo-kartonowych

Specjalne płyty gipsowo-kartonowe używane w łazience są koloru zielonego, ponieważ są już wstępnie zaimpregnowane na wypadek wilgoci czy kontaktu z wodą. Przy obudowie wanny narożnej najlepiej jest wykorzystać cieńsze płyty podatne na zginanie i dopasowanie się. Dlatego też idealnie płyty gipsowo-kartonowe sprawdzają się przy zabudowie każdej wanny, czy to półokrągła czy prostokątna.

2. Konstrukcja wykonana z betonu komórkowego

Można również obmurować wannę przy użyciu cienkich płytek betonu komórkowego. W przypadku wanny narożnej czy obudowy wanny półokrągłej bloczki wystarczy pociąć na cieńsze paski. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o wannach.

3. Konstrukcja wykonana z paneli elastycznych lub polistyrenowych

W sprzedaży są różnokształtne panele polistyrenowe czy elastyczne. Wystarczy je tylko dociąć na odpowiedni wymiar i gotowe.

Potrzebne narzędzia, czyli bez czego nie da się obejść przy obudowie wanny

W zależności, jaki materiał do stworzenia podłoża wybierzemy, jedne narzędzia będą bardziej potrzebne, inne mniej. Zawsze lepiej zaopatrzyć się w większą ilość sprzętu, ponieważ nigdy nie wiadomo, co będzie w danej chwili potrzebne. Z drugiej jednak strony mogąc obmurować wannę czy wykonać stelaż z płyt gipsowo-kartonowych samodzielnie w domu, pewne jest, że nie będzie potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt, ponieważ zwykle w domu obecne są podstawowe narzędzia. Z reguły wystarcza wiertarka z kompletem wierteł, nożyce do blachy czy też szlifierka kątowa oraz odpowiednie wkrętaki.

Zabudowa wanny wymaga więc posiadania linijki, ołówka, poziomicy czy pionu, aby prawidłowo i równo wykonać konstrukcję. Nieodzowne będą również narzędzia umożliwiające docinanie czy obróbkę wykorzystywanych materiałów do stworzenia podłoża takie, jak wyrzynarka czy piła płatnica. Natomiast w zależności od tego czym konstrukcja będzie wyłożona, czy to np. płytkami czy drewnem, to będę potrzebne również elementy bądź produkty mocujące. Sprawdź także ten artykuł z cenami montażu wanny.

Kolejny krok, czyli jak obudować wannę wybranym surowcem

Płytki ceramiczne, a może jednak mozaika – samodzielne układanie krok po kroku

Jak obudować wannę płytkami? Jest to jedna z najpopularniejszych metod, by wykonać praktyczną, a jednocześnie elegancką osłonę wanny - czy to wanny narożnej czy prostokątnej. W sklepach znaleźć można bardzo duży wybór płytek do łazienki w różnych rodzajach, kształtach czy kolorach glazury. Umożliwia to idealne dopasowanie ich do całej aranżacji wnętrza. W porównaniu do drewnianej obudowy, z płytkami czy kafelkami nie ma dużo pracy w zakresie pielęgnacji. Są odporne na działanie wody czy też delikatnych środków do czystości, pozwalając zachować higieniczne warunki w łazience. Glazurą można obudować każdą konstrukcję, czy to wykonaną z betonu komórkowego czy z płyt gipsowo-kartonowych.

Płytki można z powodzeniem docinać, aby pasowały rozmiarem czy kształtem, zwłaszcza jeśli do zabudowy mamy wannę półokrągłą. Dlatego taką obudowę lepiej wykonać z płytek o małych rozmiarach. Kafelki przykleja się do konstrukcji odpowiednim klejem dobranym do rodzaju płytek, a następnie należy wypełnić luki między nimi odpowiednią zaprawą, która powinna być wodoodporna.

Prace podczas zabudowy wanny, czyli zabudowa wanny plytkami i porady jak zabudować wannę krok po kroku
Jak zabudować wannę krok po kroku? Zobacz, jak zrobić to samodzielnie


Jeśli w łazience jest wanna narożna, to praktyczniejszym rozwiązaniem będzie obłożenie jej mozaiką. Składa się ona z małych kwadracików (ceramicznych lub szklanych), które swoimi rozmiarami idealnie dopasują się do łuku, który widnieje w wannie narożnej. Całość sprzedawana jest w kształcie plastrów, dlatego też ich montaż jest bardzo łatwy i szybki. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zabudowie wanny prostokątnej lub narożnej?

Obudowa wanny z drewna – wymagające, ale nie niemożliwe

Elementy drewniane w łazience są dosyć wymagające. Aby drewno zachowało swoje piękno na lata, należy o nie odpowiednio dbać, pielęgnować specjalnymi olejami oraz konserwować, ponieważ pod wpływem obecnej w łazience wilgoci i częstego kontaktu z wodą może dojść do szybkiego zniszczenia drewnianej obudowy. Najlepiej sięgnąć po drewno takie, jak: teak, iroko czy merbau, które z uwagi na swoje egzotyczne pochodzenie jest wysoce odporne na działanie wilgoci. Z polskich gatunków również dąb i jesion będą dobrym wyborem.

Jako połączenie między listwami drewna warto zastosować przykładowo masę elastomerową, która zapobiegnie elementy drewniane przed przemieszczaniem się pod wpływem wilgoci. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie paneli drewnianych, które ułożone pionowo można spokojnie przykleić do konstrukcji. Warto jednak wybierać panele na wodoodpornej płycie.

Porady i krótka ściągawka, czyli jak zabudować wannę i się nie zgubić w gąszczu czynności do wykonania

Jeśli celem jest obmurowanie wanny narożnej na stałe i ozdobienie ją glazurą czy mozaiką, warto skorzystać jednak z betonu komórkowego. Poddaje się łatwo obróbce, można zeszlifować boki czy przyciąć niepotrzebne części. Następnie zastosować zaprawę i po jej wyschnięciu zeszlifować wszystko, aby osłona wanny nabrała kształt idealnego łuku. Będzie to najłatwiejszy sposób, jeśli chodzi o obudowę wanny narożnej.

Obudowując wannę, warto zrobić otwór rewizyjny. Są to specjalne drzwiczki lub też otwierane płytki, które umożliwią na kontrolę syfonu czy innych podłączeń bez konieczności demontażu osłony wanny. Otwór rewizyjny powinien mieć wymiary nie mniejsze niż 20 × 20 cm oraz być na tyle blisko podłączeń, aby umożliwić ich naprawę np. przy użyciu klucza hydraulicznego. Sprawdź także ten artykuł na temat połączenia wanny z prysznicem.

Podsumowując prace krok po kroku:

  1. Prawidłowe ustawienie wanny i podłączenia hydrauliczne.
  2. Wyznaczenie granic obudowy.
  3. Wykonanie stelaża do przymocowania płyt gipsowo-kartonowych i ich przytwierdzenie lub ułożenie bloczków betonowych (w zależności od wyboru rodzaju konstrukcji).
  4. Wyrównanie ścian obudowy przy użyciu zaprawy czy odpowiednich łączników oraz wykonanie otworów rewizyjnych.
  5. Przyklejenie płytek ceramicznych, mozaiki lub paneli drewnianych.
  6. Zabezpieczenie krawędzi wanny silikonem.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii wanna i prysznic