Prysznic bez brodzika

Wydawać by się mogło, że montaż prysznica bez brodzika mija się kompletnie z celem. Najczęściej, czego się obawiamy to wylewanie się wody, a także skomplikowane wykonanie. Okazuje się jednak, że coraz częściej tego typu natrysk cieszy się sporym uznaniem. Przede wszystkim prysznic bez brodzika może prezentować się niezwykle elegancko. Ponadto można go wykonać praktycznie w większości łazienek, również zlokalizowanych w mieszkaniach.

Dodatkową zaletą takiego prysznica jest jego łatwa ustawność. Montaż prysznica bez brodzika również doskonale sprawdzi się w niedużych łazienkach lub pomieszczeniach o dość skomplikowanym układzie. Jeżeli zależy nam na skutecznej walce z potencjalną pleśnią i grzybami, które uwielbiają rozwijać się w trudno dostępnych zakamarkach. Na szczęście wybierając brak brodzika, możemy łatwo pozbyć się tego problemu. W końcu rzeczywiście takie wykonanie łazienki sprzyja łatwiejszemu utrzymaniu w czystości.

Jak zrobić prysznic bezbrodzikowy?

Nie powinniśmy się za bardzo zastanawiać nad tym, ile trwa remont łazienki, jeżeli chcemy całkowicie przebudować nasz prysznic. Chociaż z drugiej strony warto na pewno nastawić się na małą rewolucję. Ponieważ montaż natrysku bez tradycyjnego brodzika, może w niektórych sytuacjach wprowadzić istną rewolucję.

Zanim zaczniemy montować odpływ do brodzika, a także wszystkie pozostałe elementy, pierwszym krokiem tak naprawdę będzie zaplanowanie instalacji wodnej. Dlatego na tym etapie powinniśmy się dokładnie zastanowić, w którym miejscu chcemy zlokalizować prysznic. Musimy przy tym pamiętać o konieczności zachowania spadku w podłodze, aby zapewnić naturalny odpływ wody.

Kolejnym krokiem jest montaż natrysku, a także odpływu. Sam odpływ montujemy w miejscu, w którym mamy maksymalny spadek. Koniecznie w całej strefie prysznicowej powinniśmy położyć hydroizolację. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest folia w płynie, którą nakładamy przy pomocy pędzla. Mając na uwadze, jak zrobić prysznic bezbrodzikowy, koniecznie musimy pamiętać o tym, aby warstwa izolująca przed wodą na pewno dobrze się zawiązała.

Praktycznie ostatnim etapem, który jest wyjątkowo trudny, jeżeli chodzi o jego wykonanie, jest montaż płytek. Tutaj koniecznie musimy być ostrożni, jeżeli chodzi o docinanie kafelek. Jednocześnie muszą one idealnie zostać dopasowane do otworu przeznaczonego na odpływ, jak i również zamontowany natrysk. Kafelki należy montować wraz z zachowaniem minimalnego spadku na poziomie 2%. Jest to bardzo ważne, aby ta wartość została zachowana, ponieważ spływająca woda nie będzie się przelewać przez odpływ. Czasami może się okazać, iż wybrane miejsce na prysznic nie jest odpowiednie, ponieważ nie da się właśnie zachować takiego spadku.

Ostatni krok to montaż kabiny. Mając na myśli, jak zrobić prysznic bezbrodzikowy, dobrze jest się zastanowić nad formą konkretnej kabiny. Najczęściej jednak decydujemy się na ściankę wykończoną kafelkami lub szybę prysznicową. Nieco rzadziej wybieramy samą zasłonę prysznicową, ponieważ stanowi ona zbyt słabe zabezpieczenie przed wodą. W przypadku braku brodzika rzadko kiedy decydujemy się na gotowe kabiny prysznicowe wykonane z tworzywa. Sprawdź także ten artykuł na temat zalet i wad prysznica bez brodzika.

Jak wybrać odpływ?

Jednym z kluczowych elementów każdego prysznica bezbrodzikowego, jest dopasowanie odpowiedniego odpływu. W pierwszej kolejności patrząc na odpływ, który chcemy montować w podłodze, musimy wziąć pod uwagę, czy jest on wydajniejszy w porównaniu do natrysku. Ponieważ jego zadaniem jest sprawne odbieranie wody. W takim razie musimy przede wszystkim sprawdzić jego przepustowość. Rekomenduje się, aby ten parametr utrzymywał się na poziomie ok. 30 litrów na minutę.

Kolejnym krokiem przy wyborze odpowiedniego odpływu jest wybór jego typu. Pod tym względem wyróżnia się:

  • Odpływ punktowy - jest to odpływ, którego wykonanie wymaga zastosowanie spadku z czterech stron. Dodatkowym atrybutem tego typu odpływu jest specjalna kratka, dzięki czemu nie dochodzi do zapchania otworu. Największą zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim zminimalizowanie wydzielania się nieprzyjemnych zapachów z odpływu.
  • Odpływ liniowy, czyli podłużny - jest to najpopularniejsze rozwiązanie, które wyróżnia się bardzo dużą przepustowością. Tak jak w przypadku odpływu punktowego musimy zadbać o spadki z czterech stron, tak odpływ podłużny wymaga już tylko spadku z jednej strony.
  • Odpływ ścienny - jest to kolejna, coraz popularniejsza forma zamontowania odpływu. Cały system kamuflujemy bezpośrednio w ścianie, a nie w podłodze. Aby odpływ ścienny podłużny odpowiednio spełniał swoje zadanie, to musimy zapewnić mu spadek z jednej lub dwóch stron.

Wiedząc już, jak zrobić prysznic bezbrodzikowy, a także w jaki sposób montować podłużny odpływ możemy zainteresować się innymi sprawami domowymi. Do nich zalicza się między innymi porada, jak odpowietrzyć bojler, czy też wybrać panele winylowe czy laminowane.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły