Na jakiej wysokości zamontować baterię prysznicową? Wysokość standardowa

Prawidłowa wysokość baterii prysznicowej powinna umożliwiać swobodne korzystanie z prysznica. Na wysokość montażu powinny wpłynąć indywidualne wymagania i potrzeby użytkowników. W pierwszej kolejności bierzemy pod uwagę ich wzrost.

Standardowa wysokość montażu baterii prysznicowej w kabinie na ogół wynosi około 120 cm. Jest to optymalna wartość, umożliwiająca komfortowe korzystanie z prysznica. W przypadku niższych osób, możemy zdecydować się na wysokość około 110 cm od posadzki lub brodzika. Standardowa wysokość baterii w kabinie prysznicowej użytkowanej przez osoby wyższe będzie nieco odmienna. W tym przypadku zaleca się, by wysokość baterii prysznicowej wynosiła około 130 cm od posadzki.

Jak już wspomnieliśmy na samym początku, optymalna wysokość montażu baterii prysznicowej lub wannowej powinna być dopasowana do potrzeb wszystkich użytkowników. Jeśli z kabiny będą korzystały osoby z ograniczoną sprawnością ruchową bądź osoby na wózku inwalidzkim, zaleca się umiejscowienie baterii nieco niżej. W tym przypadku idealnie sprawdzi się wysokość 80 – 90 cm od posadzki. Taka wysokość nie zmniejszy znacząco komfortu użytkowania prysznica przez osoby sprawne, a jednocześnie znacząco ułatwi korzystanie z kabiny osobom z niepełnosprawnościami.

Standardowa wysokość baterii wannowej

Wiemy już, jaka jest optymalna wysokość baterii prysznicowej w kabinie. W wielu większych łazienkach montuje się także wanny. Dlatego warto wyjaśnić, jaka jest prawidłowa wysokość montażu baterii nad wanną?

W tym przypadku ponownie kierujemy się aspektem funkcjonalności. Ważnym parametrem będzie nie tylko odległość baterii wannowej od posadzki, ale i jej odległość od górnej krawędzi wanny. Dokładna wysokość montażu baterii będzie zatem ściśle uzależniona od rodzaju oraz wymiarów wanny.

Zaleca się, by bateria znajdowała się przynajmniej 10 – 15 centymetrów nad wanną, a konkretnie nad jej górną krawędzią. Odpowiednia wysokość nad wanną umożliwi wygodniejsze korzystanie z baterii. W niektórych przypadkach bateria może znajdować się nieco wyżej nad wanną, jednak warto zwrócić uwagę na to, by znajdowała się w zasięgu ręki przyszłego użytkownika. Odległość baterii nad wanną to nie jedyna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę. Zaleca się, by wysokość baterii wynosiła minimum 60 cm nad posadzką. Taka lokalizacja umożliwi wygodne odkręcanie i zakręcanie przez osoby w pozycji stojącej.

Wysokość baterii prysznicowej z deszczownicą

W nowoczesnych łazienkach coraz częściej spotykamy funkcjonalne kabiny prysznicowe z deszczownicą. Jest to rozwiązanie, które może znacznie zwiększać komfort kąpieli. W ofertach sprzedaży znajdziemy różne rodzaje deszczownic. Warto dopasować je do specyfiki pomieszczenia, indywidualnych wymagań oraz do charakterystyki kabiny prysznicowej. Największą popularnością cieszą się deszczownice zamontowane na panelu prysznicowym lub naściennym uchwycie. Zastosowanie odpowiedniej wysokości montażu zagwarantuje nam wygodne użytkowanie.

Prysznic na tle białych kafelków łazienkowych, a także porady, jaka powinna być wysokość baterii prysznicowej
Jaka powinna być wysokość baterii prysznicowej, czyli montaż baterii prysznicowej w łazience i porady na ten temat

Wysokość montażu baterii w kabinie jest standardowa i dopasowujemy ją do potrzeb użytkowników. Istotna będzie także sama wysokość deszczownicy. Niekiedy krótsza długość naściennego uchwytu wymusza montaż baterii na nieco mniejszej wysokości. Jak wysoko powinna znajdować się deszczownica? Optymalna wysokość to od 20 do 30 cm nad głową najwyższego użytkownika kabiny prysznicowej. Na ogół jest to wartość od 200 do 220 cm od posadzki. Taka lokalizacja deszczownicy zapewni najbardziej komfortowy prysznic i będzie wygodna dla wszystkich domowników. A może przed zakupem zainteresuje cię także: Bateria termostatyczna - ceny, opinie, porady, modele.

Wysokość baterii prysznicowej przy wannie

Powyżej omówiliśmy standardową wysokość baterii wannowej oraz baterii prysznicowej umieszczonej w kabinie. Warto także zwrócić uwagę na trzecią możliwość, która w ostatnich latach cieszy się stałą popularnością. Jest to wanna z kabiną prysznicową. Osłonę kabiny mogą stanowić eleganckie panele lub kotary. Zaletą rozwiązania dwa w jednym jest oszczędność miejsca, która nabiera szczególnego znaczenia w niewielkich pomieszczeniach łazienkowych.

Podstawą jest tu także odpowiednia wysokość baterii prysznicowej nad wanną. Jak zaaranżować przestrzeń w sposób funkcjonalny? Po pierwsze wybieramy odpowiednią baterie wannowo prysznicową z uchwytem naściennym. Drugim praktycznym rozwiązaniem będzie bateria wannowo prysznicowa ze słuchawką lub z uchwytem i deszczownicą. Wybór produktu zależy wyłącznie od indywidualnych preferencji inwestora. Przy prawidłowo rozplanowanym montażu, każde z rozwiązań może stać się praktycznym elementem wyposażenia łazienki.

Pamiętajmy, że bateria prysznicowo-wannowa powinna znajdować się przynajmniej 10 – 15 centymetrów nad górną powierzchnią wanny. Zaleca się także montaż minimum 60 centymetrów nad posadzką. Zasady są tu takie same, jak przy montażu typowej baterii wannowej. Dodatkowo warto zadbać o odpowiednim umieszczeniu deszczownicy. Kierujemy się tu takimi samymi zasadami, jak przy montażu baterii do kabiny prysznicowej. Optymalna wysokość będzie dopasowana do wzrostu użytkowników. Deszczownica powinna znajdować się na wysokości 20 – 30 cm nad głową najwyższego mieszkańca. Dzięki temu każdy użytkownik będzie mógł korzystać z wygodnej kąpieli.

Wiesz już, jaka jest standardowa wysokość baterii prysznicowej w kabinie i poznałeś wysokość baterii wannowej. Jeśli chcesz uzyskać więcej praktycznych porad, zapoznaj się z pozostałymi artykułami w naszym serwisie. Podpowiadamy w nich między innymi, jak wykonać odpowietrzenie kanalizacji. A może zainteresuje Cię również, do czego służy i jak działa inwerter?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii wanna i prysznic