Jaka wysokość wanny od podłogi będzie odpowiednia? Wyjaśniamy
Swobodny dostęp do wanny wydaje się być kwestią nieodzowną, gdy chodzi o komfortowe korzystanie z przestrzeni łazienkowej. Dlatego właśnie to, jaka wysokość wanny od podłogi zostanie zastosowana w czasie montażu tego elementu, powinno być kwestią dokładnie przemyślaną. Należy wziąć pod uwagę szereg czynników, które mają na to wpływ. Pora zatem na ich dokładniejsze przedstawienie!
Jeśli planujesz remont lub wykończenie łazienki, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Optymalna wysokość wanny w łazience
Przyjęło się twierdzić, że klasycznym i polecanym rozwiązaniem jest umieszczanie wanny tak, by jej górna krawędź znajdowała się 60 cm nad powierzchnią podłogi. Takie postępowanie ma ułatwić korzystanie z tego elementu wszystkim domownikom, zapewniając jednocześnie dbałość o ich bezpieczeństwo oraz codzienny komfort.
Jednak nie tylko standardowa wysokość powinna być w tym przypadku wzięta pod uwagę. Ważnym krokiem jest także przemyślenie tego, kto ma z wanny korzystać. Jeśli członkowie rodziny są niscy, a w domu mieszkają także dzieci, być może podczas montażu wanny warto zastosować wysokość rzędu 50 cm.
Ta zasada działa oczywiście również w drugą stronę. Jeśli mieszkańcy domu są słusznego wzrostu, z pewnością wysokość wanny na poziomie >60 cm (patrząc na odległość od jej górnej krawędzi do poziomu podłogi) okaże się być dobrym rozwiązaniem.
Choć w przypadku większości gospodarstw domowych stosowana jest standardowa wysokość, nic nie stoi na przeszkodzie, by podczas montażu wanny łazienkowej zastosować personalizację i tym samym sprawić, by przygotowania do kąpieli oraz czas po ich zakończeniu były momentami pełnymi komfortu i wygody dla wszystkich domowników.
Wysokość wanny łazienkowej – pozostałe wytyczne. Wanna narożna
Nie tylko zasady umieszczone w akapitach powyżej warto wziąć pod uwagę podczas montażu wanny. Liczą się także inne kwestie, jak choćby:
- Głębokość misy wanny. Pamiętać warto o tym, że podczas montażu wanny należy doliczyć 15 cm wymagane na syfon. Aby zatem obliczyć wysokość wanny, musimy dodać do siebie głębokość misy i wspomniane 15 cm i minimalnie na tym poziomie podłączyć element łazienkowej armatury.
- Wymiary i waga wanny. Tę kwestię również warto wziąć pod uwagę, innej wysokości będą wymagały ciężkie żeliwne egzemplarze, inne zaś te wykonane z lekkich materiałów.
- Wykończenie podłogi. Gdy planujemy montaż wanny, musimy pamiętać o tym, że wysokość należy liczyć od podłogi, która została już wykończona. Jeśli zatem nie wiemy jeszcze, co będzie się na jej powierzchni znajdowało, trudno nam będzie perfekcyjnie wyliczyć to, gdzie ów element armatury ostatecznie się znajdzie.
Miejmy na uwadze również fakt, że standardowo nóżki do wanny mają wysokość rzędu 11-18 cm. Gdy zatem wybierzemy model z nóżkami, musimy i o tej wartości pamiętać w czasie planowania rozmieszczenia łazienkowych sprzętów.
Montaż wanny narożnej z obudową można z powodzeniem przeprowadzić samodzielnie, warto jedynie wyposażyć się w niezbędne do tego celu akcesoria i narzędzia. Ważnym jest to, by pamiętać, że podczas operowania załączonymi przez producenta wkrętami regulujemy wysokość wanny.
W przypadku wanny narożnej również trzeba wziąć pod uwagę wymienione wyżej wytyczne, aby osadzenie jej było optymalne, gdy chodzi o wysokość. Sprawdź także ten artykuł o połączeniu wanny z prysznicem.
Montaż wanny z nóżkami lub w zabudowie - kwestia osadzenia wanny
Jeśli ten element armatury posiada nóżki, to, jak już wspomnieliśmy, trzeba doliczyć je do ogólnej wysokości wanny łazienkowej. Gdy mamy do czynienia z wanną wyposażoną w zabudowę, pamiętajmy o tym, że tak naprawdę i ona jest z nóżkami – tyle, że są one na pierwszy rzut oka niewidoczne. Ich wysokość w dużej mierze wpływa na to, jakie są de facto wymiary wanny i na jakiej wysokości znajdzie się wejście do niej.
Podkreślić warto, iż modele w zabudowie są rozwiązaniami wykorzystywanymi dziś niezwykle często. O ich popularności świadczy zapewne to, że łączą w sobie estetykę i funkcjonalność, stanowiąc jeden z najistotniejszych elementów wyposażenia przestrzeni łazienkowej.
Przemyślane i perfekcyjne osadzenie wanny ma niebagatelne znaczenie w kontekście późniejszego (wieloletniego, dodajmy) z niej korzystania. Trzeba zatem rozważyć, czy zastosowanie standardowej wysokości będzie sposobem na sukces czy też może lepiej będzie nieco ją zmodyfikować (choćby ze względu na to, że domownicy są raczej niskiego/wysokiego wzrostu).
Wspomnijmy także o styropianowych nośnikach, które stanowią alternatywę klasycznych nóżek wanien o różnych wymiarach. Ich wysokość również musi być doliczona przed osadzaniem wanny w zabudowie. Ten element jednak można (w przeciwieństwie do nóżek) w razie potrzeby nieco skrócić, aby wanna łazienkowa znajdowała się na idealnym poziomie. Da dzięki temu domownikom możliwość urządzania sobie komfortowych i (co niezwykle istotne) bezpiecznych kąpieli.