Syfon do brodzika – charakterystyka

Zasada działania syfonu brodzikowego lub syfonu do wanny

Syfon do brodzika to niezauważalny element każdego prysznica.  Jego zadaniem jest odprowadzenie zużytej wody użytkowej do kanalizacji. Poprzez otwór w brodziku czy wannie ścieki zostają odprowadzone do pionu kanalizacyjnego. W syfonie zostaje jednak niewielka część zużytej wody i powstaje tzw. zamknięcie wodne.

Gromadzenie się ścieków w syfonie to kolejna jego bardzo ważna rola. Dzięki temu syfon brodzikowy zabezpiecza przedostawaniu się nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji do łazienki. Wszystko sprawnie funkcjonuje, jeśli instalacja wodna jest w ciągłym użyciu. Jeśli przez dłuższy czas prysznic nie jest używany, to może dojść do odparowania wody i przedostania się gazów z kanalizacji do pomieszczenia przez syfon czy spusty. W takiej sytuacji wystarczy co jakiś czas napełniać odpływ brodzika wodą.

Samoczyszczący syfon kabiny prysznicowej

Jednym z najbardziej funkcjonalnych rodzajów syfonu do brodzika jest model samoczyszczący. Taki syfon kabiny prysznicowej posiada specjalną budową, która umożliwia sprawne przepłukiwanie rur bieżącą wodą. Układ rurowy zmniejsza ryzyko gromadzenia się zanieczyszczeń i powstawania zatorów. Każde puszczenie wody w prysznicu czy pod kranem oczyszcza syfon.

Minusem syfonu samoczyszczącego jest niewątpliwie fakt, iż wymaga on większej ilości miejsca do jego montażu. Jego rurowa budowa sprawia, że nie zawsze może on zostać zainstalowany. Niskie brodziki nie zawsze będą współgrać z samoczyszczącym się syfonem. Jest to niestety duży problem, ponieważ patrząc na małą awaryjność syfonu samoczyszczącego z powodzeniem mógłby być on najczęściej wybieranym modelem. Sprawdź także ten artykuł o odpływie liniowym w łazience.

Odpływ brodzika czyszczony od góry

Kolejnym popularnym rodzajem syfonu brodzikowego jest model czyszczony od góry. Można go z łatwością zdemontować usuwając górną pokrywę. Niskie brodziki z powodzeniem mogą być wyposażone w tego typu syfony z uwagi na ich niewielką konstrukcję.

Inna nazwa syfonów czyszczonych od góry to tzw. syfony dzwonowe. Nazwa wzięła się z ich niewysokiej i kompaktowej zabudowy. Oprócz brodzików mogą być zastosowane również w wannach, które dzięki temu będzie się łatwiej czyścić.

Syfon prysznicowy – cena oraz wybrane modele

Odpowiedni wybór syfonu kabiny prysznicowej

Decydując się na zakup syfonu prysznicowego należy wziąć pod uwagę pewne kryteria. Niezależnie od tego czy będzie to syfon do brodzika, syfon do wanny czy do prysznica bez brodzika, to trzeba rozważyć przepływ wybranej baterii. Najlepiej, aby zakup syfonu, odpływu brodzika oraz baterii odbył się w tym samym czasie. Skuteczność odprowadzenia wody przez syfon brodzikowy musi być kompatybilna z przepływem wody w baterii.

Kolejnym ważnym parametrem, który powinien być analizowany podczas zakupu syfonu czyszczonego od góry lub samoczyszczącego, jest średnica otworu odpływowego. Warto również pamiętać o ostatecznej głębokości brodzika, która może być przeszkodą do wysokich syfonów. W przypadku syfonów do płytkiego brodzika czy do prysznica bez brodzika najlepiej sprawdzą się niskie modele.Przegląd oferty syfonów do brodzika

Spusty czy syfony do brodzika to niewielki koszt w porównaniu z ich funkcją. Odprowadzanie zużytej wody czy zapobieganie przedostawaniu się nieprzyjemnych zapachów z sieci kanalizacyjnej to rola właściwie dobranego syfonu brodzikowego. W zależności od rozmiaru, rodzaju czy wydajności cena za syfon do brodzika może się różnić.

Jednym z popularnych producentów syfonów prysznicowych jest firma Viega. Wybór odpływów brodzikowych tego producenta to gwarancja bezpiecznego korzystania z prysznica oraz minimalizacja ryzyka awarii. Systemy syfonów Viega Terpoplex zostały wyprodukowane z polipropylenu, który jest wysoce odporny na działanie wody i wysoką temperaturę. Dzięki takiej budowie syfony firmy Viega nie ulegają odkształceniom i pozostają niezmienne przez długie lata.

Wykaz wybranych modeli syfonów brodzikowych wraz z cenami

Model syfonu do brodzika

Przykładowa cena

Syfon brodzikowy Viega Tempoplex śr. 90 mm

128,00 zł

Syfon brodzikowy Wirquin Slim fi 90 mm

99,98 zł

Syfon brodzikowy Ani-Plast śr. 50 mm klik klak

89,98 zł

Syfon brodzikowy Mcalpine

228,89 zł

Syfon brodzikowy – porady praktyczne

Syfon kabiny prysznicowej zazwyczaj działa sprawnie przez długi czas. Zdarza się jednak czasem taka sytuacja, że syfon prysznicowy się zatka wskutek przedostania się do niego większych zabrudzeń. Pierwszą czynnością powinno być ściągnięcie pokrywy, która zabezpiecza odpływ brodzika. Czasem wystarczy tylko wyciągnąć nadmiar włosów czy innego brudu z zewnętrznej części syfonu. Bardzo dobry rozwiązaniem w takich sytuacjach jest montaż syfonu samoczyszczącego.

Jeśli jednak syfon do brodzika jest dalej zatkany, należy oczyścić dalsze jego części. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w przypadku zamontowanego syfonu, który może być czyszczony od góry. W przypadku syfonu typu klik klak, który może być zamontowany w niskich brodzikach czy też do pryszniców bez brodzika czyszczenie również nie jest skomplikowaną czynnością. Wystarczy jedynie zdjąć korek klik klak, który udostępni dotarcie do dalszych części syfonu w celu ich wyczyszczenia.

Syfon do brodzika czy syfon do wanny często może się zatykać, jeśli nie jest regularnie czyszczony. Nagromadzanie się z pozoru niewielkich zanieczyszczeń może doprowadzić do awarii w łazience. Jeśli wyciągnięcie powierzchownych zabrudzeń nie pomoże, można posłużyć się cienkim drucikiem, który dotrze do niedostępnych ręką miejsc.

ikona podziel się Przekaż dalej