Kabiny prysznicowe z brodzikiem - rodzaje

Kabiny prysznicowe z brodzikiem - klasyfikacja pod względem miejsca

Kabiny prysznicowe możemy podzielić pod względem jej umiejscowienia w łazience. To pozwoli na dopasowanie brodzika w planie łazienki wyróżniającej się prostym lub nawet skomplikowanym planem.

Pod tym względem wymieniamy kabiny prysznicowe:

 • Wolnostojące - raczej są rzadkością, ponieważ zajmują bardzo dużo miejsca. Jak sama nazwa wskazuje, nie stykają się one z żadną ścianą. Zalecane są przy projektowaniu dużych i przestronnych łazienek. W zestawie posiadają kompletną obudowę.
 • Przyścienne - przylegają do jednej ściany, na której zamontowana jest bateria prysznicowa, na przykład kabina półokrągła lub kabina kwadratowa.
 • Wnękowe - posiadając wewnątrz łazienki ściankę działową, tworząc tym samym wnękę, możemy umieścić w niej kabinę wnękową. W takim przypadku obudowa składa się tylko z jednej ścianki. Rolę ścianki działowej najczęściej pełni płyta gipsowo-kartonowa w okładzinie z płytek lub gresu.
 • Narożne - kabiny przyścienne zlokalizowane są w narożniku łazienki. Ich zaletą jest zajmowana przez nie niewielka powierzchnia. Z powodzeniem mogą być zamontowane w małej i średniej wielkości łazience. A może zainteresuje cię także wybór prysznica bez brodzika?

Podział kabin prysznicowych ze względu na wysokość brodzika i kształt kabiny

Wybierając brodzik prysznicowy, należy zwrócić uwagę na jego wysokość. Pod tym względem rozróżniamy trzy typy brodzika:

 • Płytki - obecnie płytkie brodziki uznawane są za nowoczesne i bardzo eleganckie. Osiągają wysokość od 3 do 3,5 cm. Wymagają jednak odpowiednich warunków technicznych umożliwiających montaż odpływu i syfonu, znajdującego się w posadzce. Kabina z brodzikiem płytkim to opcja warta rozważenia.
 • Standardowy - standardowa wysokość brodzika waha się od 5 do 10 cm. Zatem znajduje się on w tradycyjnych łazienkach. Taka wysokość sprawia, iż brodzik jest jednofunkcyjny - ciężko wykorzystać go do innych czynności np. pranie.
 • Wysoki - prysznic z głębokim brodzikiem o wysokości powyżej 20 cm jest bardzo ciekawym rozwiązaniem. Sam brodzik można potraktować jako płytką wannę, w której można wykąpać dziecko lub zrobić ręczne pranie. Ciekawą opcją jest kabina prysznicowa z głębokim brodzikiem i siedziskiem. Takie rozwiązanie zwiększa komfort zażywania prysznica, również w przypadku osób starszych.

Kabiny prysznicowe z brodzikiem możemy również podzielić pod względem kształtu. Wbrew pozorom, najpopularniejszym typem, jakim wyróżniają się kabiny prysznicowe z brodzikiem pod względem kształtu, jest kabina półokrągła. Można ją z powodzeniem umieścić pod wybraną ścianą w łazience. Natomiast decydując się na kabiny narożne, bardzo często spotykamy się z kabinami w kształcie jednej czwartej koła. Bardzo eleganckim i nowoczesnym rozwiązaniem będą kabiny prysznicowe w kształcie kwadratu lub prostokąta. W ich przypadku najlepiej sprawdza się płaski brodzik. Zarówno kabina półokrągła, jak i inne kształty są warte rozważenia.

Drzwi do kabiny prysznicowej - rodzaje

Drzwi do kabiny prysznicowej są wyjątkowo ważnym elementem całego zestawu. Od nich będzie zależeć nie tylko całościowy wygląd kabiny, ale również komfort użytkowania. Wybór konkretnych drzwi do kabiny prysznicowej będzie miał wpływ na ilość zajmowanego miejsca.

Pod względem sposobu otwierania drzwi do kabiny prysznicowej możemy podzielić na:

 • Przesuwne - drzwi przesuwne idealnie sprawdzają się w niedużych łazienkach. Najczęściej składają się z dwóch lub nawet trzech części, wzajemnie na siebie nachodzących. Poszczególne skrzydła zamontowane są na specjalnych prowadnicach lub rolkach.
 • Uchylne - montowane są na zawiasach, tak analogicznie do tradycyjnych drzwi. Ich montaż musi uwzględnić miejsce przed kabiną na swobodne otworzenie skrzydła. W przypadku dużych kabin istnieje możliwość zamontowania skrzydła, by otwierały się one do wewnątrz. Takie rozwiązanie polecane jest szczególnie przy dużych łazienkach.
 • Wahadłowe - dysponując dużą łazienką, możemy zdecydować się również na drzwi wahadłowe. Są to drzwi obracające się wokół własnej osi. Raczej stanowią rzadkość, ze względu na zajmowanie sporej ilości miejsca nie tylko przed kabiną prysznicową, ale także wewnątrz niej.
 • Harmonijkowe - chcąc zaoszczędzić nieco miejsca, możemy zdecydować się na drzwi harmonijkowe. Składają się one w harmonijkę, przesuwając wszystkie części w jedną stronę kabiny. System nie jest w żaden sposób skomplikowany w budowie oraz montażu. Taki prysznic z brodzikiem można zamontować we własnym zakresie. Sprawdź także nasze porady, jak uszczelnić kabinę prysznicową.
Kabina prysznicowa z brodzikiem to świetne rozwiązanie. Może mieć różnego rodzaju drzwi lub być wyposażona w siedzisko.
Kabiny prysznicowe z brodzikiem - rodzaje, ceny, wygodne modele

Drzwi kabiny prysznicowej możemy podzielić również pod względem materiału, z którego zostały wykonane. Wyróżnia się:

 • Tworzywo sztuczne - w tym przypadku najczęściej występuje akryl, który jest tańszym materiałem. Nie wymaga on specjalnych środków, dzięki którym utrzymamy kabinę w czystości. Minusem tego rozwiązania jest niska odporność na czynniki mechaniczne.
 • Szkło hartowane - coraz popularniejszy surowiec, z którego produkuje się prysznic z brodzikiem. Jednocześnie szkło hartowane jest zdecydowanie odporniejsze na wszelkie zarysowania oraz inne uszkodzenia. Decydując się na takie rozwiązanie, należy liczyć się z dużo wyższym kosztem kabiny prysznicowej.

Kabiny prysznicowe a udogodnienia

Kabina prysznicowa z głębokim brodzikiem i siedziskiem

Kabina prysznicowa z głębokim brodzikiem i siedziskiem jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które mają problemy z poruszaniem się. Taki prysznic z brodzikiem przyda się zarówno w przypadku osób niepełnosprawnych, jak i również starszych. Siedziska najczęściej znajdują się bezpośrednio w obudowie brodzika bądź też są montowane jako dodatkowy stelaż do ściany. Są one wyjątkowo stabilne, a także odporne na duże obciążenia. Kabina prysznicowa z głębokim brodzikiem i siedziskiem, są doskonałym rozwiązaniem na zażywanie kąpieli przez małe dzieci.

Kabiny natryskowe

Coraz częściej wybieramy kabiny natryskowe, które umożliwiają nam wzięcie szybkiego prysznica. Kabiny natryskowe najczęściej w swoim wyposażeniu zawierają kolumny prysznicowe. W ich skład wchodzi deszczownia wraz ze słuchawką prysznicową. Dzięki temu sami decydujemy, w jaki sposób chcemy wziąć prysznic. Kabiny natryskowe często wyposażone są również w termostat. W ten sposób ustawianie dogodnej temperatury wody jest jeszcze łatwiejsze.

Kabina prysznicowa z hydromasażem

Ktoś, kto ceni sobie odrobinę luksusu i poszukuje cennych chwil relaksu, na pewno będzie zadowolony z kabiny prysznicowej z dodatkową funkcją hydromasażu. Dysze wodne ustawione są zwykle na tylnej ściance kabiny. W ten sposób strumień wody wypuszczany jest pod ciśnieniem na powierzchnię niemalże całego ciała. Zaawansowana kabina prysznicowa z hydromasażem posiada możliwość regulacji ciśnienia strumienia wody. Dodatkowo istnieje możliwość zakupu kabiny z bezprzewodowym radiem oraz eleganckim oświetleniem. Kabina z hydromasażem zapewni całkowity relaks.Kabiny prysznicowe z brodzikiem

Kabiny prysznicowe z brodzikiem - cennik

Poniżej przedstawiamy przykładowy cennik na kabiny prysznicowe z brodzikiem:

 • Kabina prysznicowa Mars 90x90 cm, Durasan - 629,00 zł
 • Kabina z głębokim brodzikiem Rosa, półokrągła, Vertisso - 1 329,00 zł
 • Prysznic z brodzikiem Glasgow, narożny 90, Kerra - 699,00 zł
 • Kabina prysznicowa Mars 80x80 cm, Durasan - 549,00 zł
 • Kabina prysznicowa z głębokim brodzikiem, z hydromasażem Miranda 80, półokrągła, Kerra - 1279,00 zł
 • Kabina prysznicowa z głębokim brodzikiem z hydromasażem Vera, 80 półokrągła, Savana - 598,00 zł
 • Kabina prysznicowa z głębokim brodzikiem z hydromasażem Toskania II, asumetryczna, Midas Group - 1629 zł
 • Prysznic z brodzikiem Perline, półokrągły, Koło - 999,00 zł
 • Prysznic z brodzikiem Faro, 80 półokrągły z hydromasażem, Kerra - 849,00 zł
 • Kabina prysznicowa z głębokim brodzikiem z hydromasażem, Kerra Maxi +, 150 prostokątna - 2279,00 zł
 • Prysznic z brodzikiem 80x80 cm Pico Stripe, Kerra - 959,00 zł
 • Kabina półokrągła Pola, Vertisso - 849,00 zł
 • Kabina prysznicowa z głębokim brodzikiem Margo Liveno - 929,00 zł
 • Kabina prysznicowa 90x90 cm, Fresh Line, Sea-Horse - 1090,00 zł
 • Kabina prysznicowa 90x90 cm, Silence, Iridum - 759,00 zł
 • Kabina prysznicowa 90x90 cm, Huppe - 1550,00 zł
 • Kabina prysznicowa Sigma 80x80 cm - Sea Horse - 648,88 zł
 • Kabina prysznicowa 80x80 cm Huppe - 1450,00 zł
 • Kabina prysznicowa Valence 80x80 cm, Iridum - 1380,00 zł
 • Kabina prysznicowa Ultra 80x80 cm, Koło - 1899,00 zł
 • Kabina prysznicowa Rekord 80x80 cm, Koło - 586,00 zł
 • Deante, kabina prysznicowa, szkło transparentne - 1107,76 zł
 • Kabina prostokątna 100x90 cm, Atrium Rimini, szkło transparentne z powłoką Nano - 2599,00 zł
 • Kabina prysznicowa Radaway, 100 cm - drzwi uchylne - 1106,00 zł
 • Kabina prysznicowa Deante Kerria, 90x90 cm - drzwi uchylne - 1192,00 zł

Prysznic z brodzikiem - podsumowanie

Mając na uwadze różnorodne parametry, właściwości techniczne, a także materiały, z których zostały wykonane kabiny prysznicowe, podjęcie decyzji na pewno będzie bardziej świadome. Pamiętajmy jednak, by dopasować kabinę do całej aranżacji łazienki. Oprócz niej w pomieszczeniu znajdować się będą przecież meble łazienkowe, umywalka, a nawet wanna. Warto zachować jednakowy styl. Nowoczesne kabiny prysznicowe świetnie będą współgrać z minimalistycznym wyposażeniem łazienki. Natomiast tradycyjne meble łazienkowe, o wiele lepiej dopasują się do kabin prysznicowych z głębokim brodzikiem.

Oprócz ogólnego wyglądu kabiny prysznicowej, mamy jeszcze wpływ na wszelkie udogodnienia. To jest dobry moment, by dokładnie określić własne oczekiwania. Do wyboru mamy przecież kabiny prysznicowe z natryskiem, hydromasażem, a nawet osobnym oświetleniem. To wszystko może sprawić, że kabina prysznicowa stanie się klimatycznym miejscem przeznaczonym nie tylko do kąpieli, ale również do relaksu po ciężkim dniu pracy. W końcu można zadbać o domowe SPA, w którym efektywnie zregenerujemy siły do dalszego funkcjonowania.

Dowiedz się też, jak uszczelnić kabinę prysznicową.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii wanna i prysznic