Standardowa wysokość baterii pod prysznicem – na co zwrócić uwagę podczas montażu?

Na jakiej wysokości bateria prysznicowa? Standardowa wysokość baterii pod prysznicem

Nie istnieje jedna odpowiedź na pytanie, na jakiej wysokości bateria prysznicowa sprawdza się najlepiej. W niektórych aranżacjach sprawdzi się wysokość standardowa, w innych (z różnych względów) lepiej jest zwiększyć lub zmniejszyć wysokość montażu. Wszystko po to, by przyszli użytkownicy mogli korzystać z prysznica w sposób komfortowy i bezpieczny.

Pierwszą istotną kwestią, którą warto omówić jest standardowa wysokość montażu, która będzie spełniała potrzeby większości użytkowników. Według fachowców, standardowa wysokość baterii pod prysznicem wynosi 120 cm od powierzchni podłogi. Dzięki temu z kranów i baterii będą mogły korzystać dzieci oraz osoby dorosłe.

Standardowa wysokość montażu 120 cm od posadzki będzie idealnym i wygodnym rozwiązaniem dla większości domowników. W niektórych przypadkach lepiej będzie zastosować się do nieco odmiennych reguł. Standardowa wysokość nie będzie najlepszym rozwiązaniem w przypadku kabin prysznicowych użytkownych przez osoby bardzo niskie, wysokie, bądź poruszające się na wózku inwalidzkim. Na jakiej wysokości bateria prysznicowa będzie wtedy dobrym rozwiązaniem? Odpowiadamy poniżej.

Niestandardowa wysokość baterii pod prysznicem

Wiemy już, ile wynosi standardowa wysokość montażu baterii pod prysznicem. Niestety standardowa wysokość montażu nie jest rozwiązaniem uniwersalnym i dedykowanym dla wszystkich użytkowników. Dokładne miejsce montażu powinno być podyktowane aspektami praktycznymi. Bierzemy tu pod uwagę wzrost przyszłych użytkowników. W przypadku osób bardzo wysokich, stosujemy odmienną zasadę. Jeśli kabina prysznicowa będzie użytkowana wyłącznie przez osoby wysokie, możemy zdecydować się montaż baterii na wysokości około 130 cm.

Kolejną wartą rozważenia kwestią jest montaż baterii w kabinie prysznicowej dopasowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Standardowa wysokość baterii nie sprawdzi się w przypadku użytkowników poruszających się na wózkach inwalidzkich i dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową. W tym przypadku warto obniżyć wysokość baterii pod prysznicem. Niżej położona bateria wannowa, kran bądź bateria pod prysznicem ułatwią kąpiel osobie z niepełnosprawnością, a jednocześnie nie będą stanowiły dużego dyskomfortu dla pozostałych użytkowników. W tym przypadku wysokość baterii prysznicowej to około 80 do 90 cm od powierzchni podłogi. Warto przy tym dobrać kabinę z niskim brodzikiem lub wręcz bez brodzika.

Wiesz już, na jakiej wysokości bateria prysznicowa powinna być zamontowana. A może zainteresuje Cię również, na jakiej wysokości odpływ do umywalki będzie najbardziej komfortowy? W osobnym artykule podpowiadamy także, jaki grzejnik elektryczny do łazienki wybrać?

Montaż baterii pod prysznicem z deszczownicą

Wiemy już, na jakiej wysokości bateria prysznicowa powinna być zamontowana. Kolejną godną uwagi kwestią jest wysokość montażu w kabinach z baterią wyposażoną w deszczownicę. Jak już ustaliliśmy wcześniej, wysokość baterii powinna umożliwiać komfortowe branie prysznica przez wszystkich domowników. Dlatego najlepiej będzie dopasować ją do indywidualnych wymagań mieszkańców.

Deszczownice na ogół montuje się na uchwycie naściennym lub panelu prysznicowym. Uchwyt naścienny posiada ograniczoną długość, dlatego wysokość montażu baterii odgrywa niebagatelne znaczenie.

Jaka wysokość montażu będzie najbardziej komfortowa? Warto wziąć tu pod uwagę długość panelu lub naściennego uchwytu, a następnie dopasować wysokość deszczownicy do indywidualnych wymagań. Bierzemy tu pod uwagę wzrost najwyższego użytkownika kabiny prysznicowej. Deszczownica powinna znajdować się minimum 20 cm nad jego głową. W związku z tym, standardowa wysokość deszczownicy wynosi około 200 – 220 cm od posadzki. Im wyżsi będą użytkownicy kabiny, tym wyższe powinno być położenie deszczownicy i wysokość montażu baterii prysznicowej. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat baterii łazienkowych.

Kran i bateria wannowa z funkcją prysznica– na jakiej wysokości zamontować?

Wiemy już, jaka jest standardowa wysokość baterii pod prysznicem. Jednak bardzo popularnym rozwiązaniem stało się połączenie wanny z prysznicem. Wystarczy zabudować ścianki boczne lub zamontować wodoodporne kotary, a następnie dokupić odpowiedni kran z baterią prysznicową. W efekcie przestrzeń wannowa będzie spełniała podwójną funkcję. Możemy brać w niej długie kąpiele, a w momencie braku czasu, szybki prysznic.

Kran i bateria wannowa z prysznicem powinny znajdować się na wysokości, która umożliwi zarówno komfortową kąpiel, pobieranie wody, jak i branie prysznica. Słuchawka prysznicowa może znajdować się na specjalnym uchwycie, a niektóre modele zostają wyposażone w dodatkową deszczownicę. W tym przypadku stosujemy się do takich samych zasad, jak w przypadku doboru wysokości baterii do standardowej kabiny prysznicowej. Deszczownica powinna znajdować się 20 do 30 cm nad głową najwyższego domownika. Co więcej, bateria wannowa musi znajdować się w bezpiecznej odległości od samej wanny. Zaleca się montaż na wysokości minimum 10 – 15 cm ponad górną powierzchnią wanny. Na ogół jest to także odległość minimum 60 cm od posadzki. Taka wysokość sprawi, że kran będzie komfortowy w obsłudze, a bateria wannowa będzie tak samo praktyczna w użytkowaniu, jak typowa bateria pod prysznicem.

Jeśli interesują Cię tematy związane z remontem i wykończeniem pomieszczeń mieszkalnych, zapoznaj się z pozostałymi artykułami w naszym serwisie. W osobnych opracowaniach podpowiadamy między innymi, co zamiast płytek pod prysznicem warto zastosować, by zapewnić odporność na wilgoć oraz estetyczny wygląd pomieszczenia.

ikona podziel się Przekaż dalej