Odpływ liniowy - co to jest?

Odpływ liniowy nazywany odwodnieniem łazienkowym, odwodnieniem liniowym bądź też rynienką prysznicową stanowi kluczowy element armatury, dzięki której woda z prysznica odpływa w sposób grawitacyjny. Odpływ łazienkowy stosuje się w nowoczesnych typach kabin prysznicowych typu walk in, czyli pozbawionych brodzika. Woda odprowadzana jest z tak dużą skutecznością, iż często nie trzeba również montować całej kabiny prysznicowej. Należy jednak przy montażu zachować pewne parametry, dzięki czemu woda nie będzie przelewać się na całą posadzkę w łazience.

Syfon liniowy do brodzika posiada wiele cennych zalet. Wśród nich wymienia się między innymi estetyczny wygląd, dzięki zastosowaniu dopasowanej maskownicy. Istnieje również możliwość wybrania odpływu do zabudowy płytką, przez co jest on praktycznie niewidoczny. Kolejną zaletą, jakimi wyróżnia się prysznic z odpływem liniowym, jest minimalna ilość gromadzących się zabrudzeń. Dzięki braku jakichkolwiek zagięć i zakamarków, w brodziku nie gromadzą się bakterie oraz nie rozwijają grzyby i pleśnie. Podczas czyszczenia odpływu nie ma żadnych problemów ze zdjęciem pokrywy. Łazienka z odpływem liniowym staje się funkcjonalna dla każdego, również dla osób mających ograniczenia w poruszaniu się.

Odpływy prysznicowe - rodzaje

Odpływ łazienkowy wyróżnia się bardzo łatwą konstrukcją. Ten element armatury składa się z rynny, syfonu oraz rusztu, który znajduje się na widoku. Rodzaje odpływów uwarunkowane są miejscem oraz sposobem ich montażu. Dlatego pod tym względem wymienimy:

  • Odpływ liniowy ścienny - prysznicowe odwodnienia tego typu montowane są w ścianie. Natomiast boczny syfon odprowadza wodę w sposób grawitacyjny. Pod prysznicem można zastosować zarówno spadek jedno- lub dwustronny.
  • Odpływ do zabudowy płytką - system ten dedykowany jest do zabudowy płytkami, dzięki czemu staje się on praktycznie niewidoczny. Niestety odpływ do zabudowy płytką jest trudniejszy w czyszczeniu ze względu na bardziej skomplikowany dostęp do rynienki.
  • Odpływ łazienkowy narożny - łazienka z odpływem liniowym narożnikowym wyróżnia się zdecydowanie szybszym odprowadzaniem wody, ze względu na większą przepustowość. Montaż odbywa się w narożniku kabiny prysznicowej lub ścian.

Kolejny podział odpływów liniowych dotyczy umiejscowienia syfonu. Pod tym względem wyróżnić możemy:

  • Odpływy prysznicowe niskie - tego typu prysznic z odpływem liniowym może być montowany w miejscach, w których nie możemy pozwolić sobie na montaż na zbyt dużej głębokości. Ruszt wkleja się najczęściej na głębokości maksymalnie 5 cm.
  • Odpływ łazienkowy boczny - jest to wpust liniowy, który posiada syfon usytuowany z boku
  • Odpływy prysznicowe pionowe - jest to wpust liniowy, którego syfon został usytuowany pionowo w dół. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o wyborze odpływu liniowego.


Łazienka z odpływem liniowym - montaż

Zanim zamontujemy odpływ liniowy, wcześniej musimy przeprowadzić odpowiednie prace przygotowawcze. Do nich zalicza się montaż podejścia kanalizacyjnego, który uzależniony jest od rodzaju posadzki. Jeżeli mamy do czynienia z łazienką znajdującą się na niepodpiwniczonym parterze, to prace montażowe zaczynamy od założenia podejścia kanalizacyjnego. Następnie odmierzamy, w którym miejscu ma znajdować się syfon, tak aby można było wykonać wylewkę betonową. Gdy zamontujemy syfon liniowy do brodzika, dopiero wtedy przechodzimy do układania jastrychu.

W przypadku gdy chcemy zamontować syfon liniowy do brodzika w stropie gęstożebrowym, nie musimy się decydować na niskie odpływy. Ważne jest, aby podczas montażu syfonu oraz wykonywania stropu, górne krawędzie tych elementów mogły się ze sobą zrównać. Zupełnie inaczej jest, gdy łazienka z odpływem liniowym ma znaleźć się w stropie monolitycznym. Najlepszym rozwiązaniem będzie podwyższenie poziomu natrysku, aby mógł się zmieścić syfon wraz z rurą odprowadzającą.

Kolejnym etapem jest montaż odpływu wraz z kratką maskującą. Sama kratka nie powinna znajdować się idealnie na równi z płytkami, ale mniej więcej na poziomie 0,2 mm niższym. Wiemy też, że prawidłowo wykonany prysznic z odpływem liniowym, powinien mieć zawarty odpowiedni spadek na poziomie przynajmniej 2%. Jeżeli chcemy zastosować spadek z czterech stron, tak zwany spływ kopertowy, to w zupełności wystarczy zastosować spadek o wartości przynajmniej 1,5 procent.

Bardzo ważnym elementem przy montażu odpływu liniowego, jest zadbanie o właściwą izolację przeciwwodną. Dobrym pomysłem będzie naniesienie folii w płynie, którą aplikujemy zarówno na podłogę, jak i również na ściany wokół odpływu. Natomiast sam syfon powinniśmy uszczelnić przy pomocy taśmy. Jeżeli zdecydowaliśmy się na odpływ liniowy do zabudowy płytką, to ostatnim etapem będzie ułożenie płytek. Im mniejsze płytki wybierzemy, tym mniej strat zauważymy podczas ich przycinania. Oczywiście kafelki koniecznie układamy przy użyciu wodoodpornych spoin. Dzięki temu nie będzie dochodziło pod żadnym pozorem do podmywania kafelek i wykruszania fug.

Odpływ liniowy - ceny

Gdy zdecydujemy się na prysznic z odpływem liniowym, to na pewno interesować nas będą ceny tych elementów armatury hydraulicznej. Znając ich koszt, będziemy mogli porównać o ile drożej zapłacimy za liniowy wpust względem tradycyjnych odpływów. W ten sposób będzie nam zdecydowanie łatwiej podjąć ostateczną decyzję o zakupie odpływu liniowego.

Przykładowe ceny na odpływy prysznicowe

Nazwa produktu

Cena

Odpływ liniowy boczny syfon, wymiary: głębokość 7 cm, długość 100 cm

Cena od 290,00 zł

Odpływ liniowy ścienny, Santline, odpływy niskie 52 cm syfon

Cena od 369,00 zł

Odpływy prysznicowe, wymiary 100 cm, syfon boczny

Cena od 491,20 zł

Odpływ liniowy ścienny boczny, wymiary 800 mm

Cena od 244,00 zł

Mexen Flat wpust liniowy, wymiary 70 cm, niskie syfony

Cena od 108,89 zł

Metalowiec wpust liniowy fala, wymiary 90 cm, niskie syfony 52 mm

137,88 zł

Odpływ liniowy do zabudowy płytką Rea Pure 100, niskie syfony

240,00 zł

Metalowiec odpływ liniowy ścienny 120 cm, pod płytkę

573,00 zł

Syfon liniowy do brodzika, ścienny z rusztem pod płytki, stal nierdzewna, Deante

294,00 zł

Prysznic z odpływem liniowym, obracany ruszt, Catido Lineardain DP200

609,00 zł

Odpływ liniowy Breezz best drain 80 pod płytkę

286,00 zł

Odpływ liniowy Durasan Frameless 750 mm fi 50 mm

498,00 zł

Odpływ liniowy Durasan White Glass 750 mm fi 50 mm

498,00 zł

Odpływ liniowy Durasan Primo 850 mm fi 50 mm

438,00 zł

Odpływ liniowy Jano 650 mm

298,00 zł

Odpływ liniowy Liquid poziomy

186,00 zł

Odpływ liniowy Aco Slot 2 70x785 mm

598,00 zł

Odpływ liniowy Aco Pyramid 2 70x785 mm

618,00 zł

Odpływ liniowy Medium 750 mm

348,00 zł

Odpływ liniowy Ferro 70 cm

248,00 zł

Odpływ liniowy Viega 6928 ex brodzikowy Domoplex

77,98 zł

ikona podziel się Przekaż dalej