Szyba walk in, czyli nowoczesne kabiny prysznicowe

Prysznic walk in – krótka charakterystyka

Nowoczesne rozwiązanie dla tradycyjnych kabin prysznicowych to szklane ścianki bez drzwi, czyli tzw. szyba walk in. Standardowe prysznice to element ruchomy oraz element stały. Natomiast montując prysznic walk in są jedynie dwie lub trzy nieruchome tafle szkła, które nie są w pełni połączone, aby można było wejść do wewnątrz prysznica.

Cechą charakterystyczną szyby prysznicowej walk in jest jej prostota i funkcjonalność. Można swobodnie wejść i wyjść z kabiny bez konieczności ciągłego otwierania i zamykania drzwi. Zazwyczaj spotkać można postawione ścianki bez brodzika. Choć zdarza się także minimalistyczny płaski brodzik z odpływem liniowym.

Kabiny prysznicowe walk in to niewątpliwie nowość na rynku od kilku lat, ale cechują się one coraz większą popularnością. Posiadają bardzo dobre opinie zwłaszcza u klientów ceniących sobie nowoczesność, a zarazem minimalizm w łazience. Prysznic bez brodzika i bez drzwi to już coraz częstszy widok w świeżo wykończonych czy wyremontowanych łazienkach.

Zalety szyby walk in

Szyba prysznicowa walk in posiada wiele pozytywnych cech. Ułożenie pary ścianek ze szkła zajmuje zdecydowanie mniej miejsca optycznie, ale i w rzeczywistości niż tradycyjny brodzik z drzwiami przesuwnymi. Prysznic bez brodzika nie rzuca się w oczy i nie jest głównym punktem łazienki. Dzieje się tak dzięki prostocie i lekkości, którą niejako narzuca konstrukcja szyby walk in.

Tradycyjny brodzik nie dla każdego jest funkcjonalny. Inaczej jest w przypadku prysznica walk in. Wchodzenie i wychodzenie z niego nie sprawia trudności, co z pewnością docenią osoby z niepełnosprawnością ruchową czy osoby starsze. Brak progu czy drzwi wpływa na dużo większy komfort użytkowania. Podobnie będzie nawet w opcji z płaskim brodzikiem z odpływem liniowym. W zależności od przerwy między ściankami może być również możliwość wjechania pod prysznic wózkiem czy wejścia z chodzikiem.

Dużą zaletą jest także łatwość utrzymania prysznica walk in w czystości. Z uwagi na prostotę wykonania ścianek nie ma zbyt dużo elementów. Porównując do standardowej kabiny prysznicowej odpadają zawiasy czy rolki, a także mnóstwo zakamarków, które trzeba było czyścić wręcz niewielką szczoteczką. A może zainteresuje cię także ten artykuł o cechach prysznicu bez brodzika?

Wady prysznica bez brodzika

Choć zalet prysznica walk in jest zdecydowanie więcej, to jednak zdarzają się również wady. Głównym problem jest dostosowanie łazienki do prysznica bez brodzika. Jeśli jest się na etapie wykańczania nowego mieszkania, to zwykle nie jest to duży problem. Jeśli jednak chodzi o remont, to z tym może być więcej pracy. Płaski brodzik z odpływem linowym może trochę ułatwić sprawę.

W pracach przygotowawczych trzeba koniecznie odpowiednio wypoziomować posadzkę. Istotne jest to, aby odpływ liniowy był poniżej poziomu posadzki. Najlepiej, jeśli ten spadek będzie wynosił około 1,5 cm. Płytki będą również ułożone nierówno, ale to one będą tworzyć dno brodzika.

Istotnym elementem jest także zabezpieczenie podłogi przed wilgocią z uwagi na bezpośredni kontakt z wodą. Dlatego, jeśli ktoś chce mieć w swojej łazience prysznic walk in, to nie powinien oszczędzać na jego instalacji. Odpływ liniowy musi być wydajny. Najlepiej jest wynająć profesjonalistów, którzy przygotują posadzkę i zamontują prawidłowo odpływ.



Prysznic walk in – cena oraz opinie

Jak już wcześniej zostało wspomniane prysznic walk in charakteryzuje się bardzo dobrymi opiniami z uwagi głównie na wyjątkowy design i wszechobecną prostotę. Ceny natomiast różnią się w zależności od producenta oraz modelu czy wymiarów szyby prysznicowej walk in. Można znaleźć modele za kilkaset złotych, jak również takie, za które trzeba zapłacić ponad tysiąc złotych.

Nowoczesna łazienka z kabiną prysznicową, a także prysznic walk in, szyba walk in
Kabiny prysznicowe bez brodzika, czyli prysznic walk in i szyba walk in

Niezależnie od wybranej szyby prysznicowej walk in do całego kosztorysu należy również doliczyć koszt ekipy remontowej. Cena za robociznę może być inna w różnych miastach czy województwach. Jeśli będzie konieczne przeprowadzenie gruntownego remontu podłogi do celów instalacji odpływu liniowego, to koszt całej inwestycji wzrośnie.

Wykaz wybranych modeli szyb walk in warz z ceną

Model szyby walk in

Przykładowa cena

Radaway Euphoria Walk-In ścianka frontowa W3 120 x 200 cm

1296 zł

Rea Bler Black ścianka prysznicowa walk-in 70 x 195 cm

507 zł

Walk-in Modo New II 90 x 200 cm szkło przejrzyste Radaway

1170 zł

Cersanit kabina prysznicowa walk-in Mille 120 x 200 cm czarny

1299 zł

Szyba prysznicowa walk in – porady praktyczne

Łazienka z prysznicem walk in – właściwa wentylacja i ogrzewanie

Planując kabinę prysznicową walk in bez drzwi trzeba liczyć się z pewnymi uciążliwościami. Brak zamknięcia pociąga za sobą więcej wilgoci w łazience. Dlatego ważną kwestią jest to, aby w przypadku montażu prysznica walk in odpowiednio dostosować do tego również system wentylacyjny. Niewłaściwy przepływ i wymiana powietrza może wpłynąć negatywnie na zdrowie.

Z drugiej jednak strony w tradycyjnej kabinie prysznicowej z drzwiami wnętrze nagrzewa się dużo szybciej. Natomiast kabina walk in posiada praktycznie taką samą temperaturę jak reszta pomieszczenia. Warto wtedy zadbać o właściwe i skuteczne ogrzewanie całej łazienki.

Zakup i montaż kabiny prysznicowej walk in

Montaż prysznica walk in jest dość łatwy i nieskomplikowany. Może on zostać postawiony w dowolnym miejscu w łazience biorąc jednak pod uwagę przygotowanie podłogi pod odpływ liniowy. Do montażu wystarczą jedynie specjalne profile, które łączą tafle szkła ze ścianą czy podłogą. Na plus jest fakt, iż ścianki kabiny prysznicowej walk in są specjalnie skonstruowane tak, aby woda nie przedostawała się poza nie. 

Podczas wyboru szyby walk in warto zdecydować się na szkło wysokiej jakości z uwagi na bezpieczeństwo domowników. Zaletą będzie obecność szkła hartowanego. Dodatkowym elementem wpływającym na jakość użytkowania prysznica walk in będzie pokrycie ścianek specjalną powłoką polimerową. Charakteryzuje się ona wysoką odpornością na osadzanie się kamienia i powstawanie zacieków.

ikona podziel się Przekaż dalej