Odnawianie wanny na różne sposoby - jak odnowić wannę

Radykalna renowacja wanny, czyli wymiana na nową

Jeśli ktoś nie ma ochoty na działania kompromisowe, wymiana blaszanej wanny będzie najlepszym wyborem. W komplecie wszystko będzie nowe – wanna emaliowana, odpływ i syfon. Zabieg wymiany rozwiązuje wprawdzie problem na wiele lat, niemniej jednak wymaga znacznych nakładów pracy i pieniędzy.

Sytuacja jest komfortowa, jeśli wanna stoi w łazience oddzielnie. Problem pojawia się natomiast, kiedy nowa wanna nie pasuje idealnie do starej blaszanej wanny w zabudowie. Tak czy inaczej, przed wymianą trzeba zerwać płytki, a na dodatek kilka z nich na pewno pęknie. Kilka sztuk glazury ze starej serii, leżących w piwnicy, na pewno się przyda. W innym przypadku renowacja wanny może zostać połączona z remontem całej łazienki.

Generalnie wymiana wanien żeliwnych wiąże się ze stosunkowo dużą ilością kurzu i hałasu. Najpierw trzeba wynieść starą wannę – często przez wąski korytarz – a potem tą samą drogą sprowadzić i zamontować nową. Doświadczony fachowiec wykona całą pracę w pół dnia, a całkowity koszt zależy głównie od rodzaju wanny: zwykłą blaszaną można kupić już za kilkaset złotych, a za luksusową Kaldewei, na przykład, trzeba zapłacić około 18 tysięcy złotych.

Wanna w wannie – nowe życie wanien żeliwnych

Zdarza się, że wanna jest zabudowana, zapasowych kafelków nie ma i jej wymiana wiąże się ze znacznymi kosztami. Nie tylko trzeba zerwać i ułożyć na nowo płytki ceramiczne na ścianach koło wanny, ale również wyremontować posadzkę. W takim przypadku odnawianie wanny można wykonać metodą „wanna w wannie”.

Do wykonania tego zabiegu potrzebny jest cienkościenny wkład akrylowy o wymiarach ściśle dopasowanych do starej wanny. Ten wkład akrylowy łączy się z wanną żeliwną warstwą pianki. Ze względu na niewielką grubość ścianek wkładu, starta pojemności wanny jest niewielka.

Na łączny koszt renowacji wanny żeliwnej metodą „wanna w wannie’ wpływają głownie takie czynniki, jak:

 • wielkość wanny, a tym samym wielkość wkładu z akrylu,
 • wybór koloru (biały czy inny),
 • dodatkowe wyposażenie, jak na przykład pojemnik na mydło, itp.,
 • ewentualna powłoka antypoślizgowa,
 • koszty robocizny fachowca.


Zaleta renowacji wanny systemem „wanna w wannie” polega przede wszystkim na tym, że cały zabieg może być przeprowadzony w ciągu kilku godzin bez zanieczyszczenia mieszkania i bez uszkodzenia istniejącej wykładziny ściennej i podłogowej.

Malowanie wanny przez fachowca jest na ogół niewiele tańsze, a w większości wypadków koszty są podobne jak w metodzie z wkładem akrylowym, tyle tylko że wanna nadal pozostaje stara. Planujesz także inne zmiany? Sprawdź także ten artykuł o kosztach remontu łazienki.

Lakierowanie wanny we własnym zakresie

Malowanie wanny – renowacja i zmiana aranżacji

Dla kogo wymiana wyposażenia łazienki jest zabiegiem zbyt trudnym i kosztownym, może pokusić się o samodzielne lakierowanie wanny nadgryzionej tu i ówdzie zębem czasu. Wprawdzie wanna nie stanie się przez całkiem nowa, ale przynajmniej pod względem wizualnym zmieni się na korzyść. Mało tego, emalia do renowacji wanien nie musi być koniecznie biała, możliwa jest więc zmiana wystroju wnętrza poprzez wprowadzenie nowego koloru.

Aby wanna emaliowana zyskała nową powłokę i wygląd, potrzebna jest specjalna emalia do renowacji wanien, zapewniająca trwały kolor i odporność na promieniowanie UV. Na przykład dwuskładnikowa emalia NewBath w opakowaniu 500 ml kosztuje ok. 60 zł. Taka ilość wystarcza na pomalowanie powierzchni 7 m2, co z powodzeniem powinno wystarczyć.

Do renowacji wanny można zastosować farbę poliuretanową, odpowiednią do powierzchni żeliwnych i stalowych. Tworzy ona trwałą warstwę zabezpieczającą przed korozją i uszkodzeniami mechanicznymi, a przy tym nie różni się wyglądem i dotykiem od emalii. Wanna akrylowa będzie prawdopodobnie wymagała przed malowaniem warstwy podkładowej.

Renowacja wanny krok po kroku

Przed przystąpieniem do malowania wanny dobrze jest zgromadzić potrzebne materiały:

 • preparat do usuwania silikonu,
 • nóż do fug,
 • odkamieniacz,
 • środek do mycia glazury,
 • papier ścierny,
 • emalia do wanny.

Narzędzia, które mogą się przydać podczas odnawiania wanny:

 • taśma klejąca,
 • folia ochronna,
 • woda i gąbka do mycia,
 • ścierka do kurzu,
 • pędzel, wałek do farby, rynienka.
Pomalowana wanna na nóżkach, a także emalia do renowacji wanny i renowacja wanny krok po kroku
Jak wygląda renowacja wanny krok po kroku, czyli malowanie wanny i emalia do renowacji wanien

Odnawianie wanny wykonuje się w następującej kolejności:

1. Przygotowanie podłoża

Należy dokładnie umyć wannę i po wyschnięciu uzupełnić ewentualne drobne ubytki emalii żywicą epoksydową albo masą szpachlową poliestrową. Usunąć trzeba starannie ślady kamienia z wody oraz fugi silikonowe. Podłoże należy dokładnie wyrównać papierem ściernym i odkurzyć.

2. Zabezpieczyć otoczenie wanny

Krawędzie ścian i podłogi stykające się z wanną trzeba starannie zakleić taśmą, a także zabezpieczyć armaturę łazienkową folią przed zachlapaniem farbą. W ten sposób całe otoczenie wanny pozostanie czyste.

3. Nałożenie farby na powierzchnię wanny

Krawędzie wanny należy starannie pomalować farbą przy pomocy pędzla. Większe powierzchnie należy malować wałkiem, poprawiając przy tym ślady pędzla na brzegu wanny.

4. Pracować należy szybko i dokładnie

Aby na całej powierzchni wanny powstała równomierna warstwa, należy malować szybko i precyzyjnie. Trzeba zwracać uwagę, aby nie powstała zbyt gruba warstwa farby, która może potem tworzyć smugi i zacieki.

5. Pozostawić wannę do wyschnięcia

Świeżo pomalowaną wannę należy pozostawić do wyschnięcia zgodnie z instrukcją na opakowaniu farby. Jeżeli konieczne jest nałożenie drugiej warstwy, trzeba odczekać co najmniej 24 godziny od pierwszego malowania. Wysychanie nowej powłoki trwa dosyć długo:

 • Po około pięciu godzinach lakier na wannie będzie na tyle suchy, że nie osiądą już na nim drobiny kurzu.
 • Po co najmniej 12 godzinach można już usunąć taśmy ochronne na krawędziach.
 • Po kolejnych 12 godzinach można wykonać nowe fugi silikonowe. Należy przy tym zwracać uwagę, aby nie opierać się o nowo lakierowaną wannę ani nie kłaść na niej żadnych przedmiotów. 
 • Dopiero po około 5 dniach (!) lakier na wannie stanie się całkowicie utwardzony i wannę będzie można zacząć użytkować. Wcześniej nie należy do niej wchodzić ani nalewać wody.

Odnawianie wanny czy wymiana na nową?

Rozpatrywanie różnych opcji renowacji wanny łazienkowej odnosi się w zasadzie do wanny zabudowanej. Próba wyjęcia takiej wanny pociąga za sobą nieuchronnie konieczność skucia płytek ceramicznych zarówno z obudowy, jak i części sąsiednich ścian i podłogi. Jeżeli stara wanna nie była zbyt cenna, koszt małego remontu łazienki może znacznie przekroczyć jej wartość.

O ile więc wannę wolno stojącą da się bez problemu wymienić na nową, wybierając spośród szerokiej oferty cenowej, to zabudowanej można spróbować przywrócić dawny blask – w przenośni i dosłownie. Odpowiednia farba do renowacji wanien nada łazience nowy, estetyczny wygląd. Renowacja starej wanny to doskonały sposób na nadanie jej drugiego życia.

ikona podziel się Przekaż dalej