Eleganckie i funkcjonalne wanny łazienkowe

Wanny akrylowe bez tajemnic

Ich mocną stroną jest przede wszystkim to, że dzięki materiałowi wykonania mogą być stworzone w najróżniejszych kształtach, dopasowując się tym samym do różnych metraży łazienkowej przestrzeni. Ergonomiczne kształty i funkcjonalność wanien łazienkowych z akrylu docenia się niezmiennie od lat.

Ich producenci proponują klientom egzemplarze w różnych wielościach i kształtach. Jak wybrać najlepszy model? Warto zawrócić uwagę na kilka kwestii, przede wszystkim:

  • Jakość wykonania wanny łazienkowej
  • Jej producenta
  • Jej kształt oraz wymiary

W niedużych wnętrzach nierzadko stosowane są wanny narożne, które pozwalają na wygenerowanie oszczędności w przestrzeniach. Nieco inaczej prezentuje się sytuacja w dużych łazienkach czy też pokojach kąpielowych, tutaj można pozwolić sobie w zasadzie na jej każdy rozmiar i kształt.

Jaka obudowa wanny akrylowej?

Część klientów pragnie swoją wannę obudować, chcąc uzyskać ciekawy efekt wizualny w łazienkowej w przestrzeni. W roli obudowy wanny akrylowej sprawdzają się choćby nowoczesne panele albo płytki.

Choć zwykle klienci decydują się na klasyczne egzemplarze białe z tworzywa, które do armatury łazienkowej jak najbardziej pasują, to coraz częściej stawiają także na rozwiązania bardziej nietypowe. Stąd właśnie obudowa wanny akrylowej wykonana z drewna czy też dostępna w barwie szarej lub czarnej. Z pewnością uzyskać można dzięki nim bardzo interesujące efekty wizualne w przestrzeni.

Cena obudowy może być bardzo różna. Najprostsze modele nabyć można już za około 200 złotych, zdarzają się jednak również egzemplarze, za które zapłacimy 1000-1500 złotych. Wszystko uzależnione jest między innymi od materiału ich wykonania, producenta oraz kształtu. Szukasz ciekawych inspiracji i komfortu? Sprawdź także ten artykuł o wannie z hydromasażem.

Wanny łazienkowe - rodzaje

Wanny akrylowe mogą mieć nie tylko różne rozmiary i kształty, poszczególne modele różnią się również od siebie pod innymi względami. Choć zwykle spotyka się egzemplarze do zabudowy, klienci do nowoczesnych łazienek pokaźnych rozmiarów nierzadko wybierają te wolnostojące. Można z powodzeniem wyeksponować je w przestrzeni, relaksując się podczas kąpieli.

Wolnostojąca wanna to zwykle relatywnie duży wydatek, mówimy o kwotach rzędu 2000-3000 złotych. Bywają rzecz jasna także egzemplarze znacznie tańsze, jednak ich jakość często obiega od tej, którą gwarantują wiodący producenci. Wolnostojąca wanna wymaga jednak, co już podkreślaliśmy, sporej przestrzeni.

Wanna wolnostojąca i wanny akrylowe jako wanny łazienkowe, w tym prostokątne, a także obudowa wanny akrylowej
Wanny akrylowe – rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci, porady

Modele prostokątne uchodzą za najbardziej popularne, gdy chodzi o kształt. Zwykle bowiem łazienki w polskich domach i mieszkaniach są przystosowane do ich zamontowania. Prostokątnych wanien zwykle poszukuje się do niedużych pomieszczeń, nie zabierają one bowiem niepotrzebnie przestrzeni.

Jeśli jednak mowa o kształtach wanien, potrafią one zaskoczyć. Coraz częściej producenci proponują modele bardzo pod tym względem nieregularne i zaskakujące klientów. Bardzo ciekawie prezentują się one zwłaszcza w nowoczesnych wnętrzach.Wanny łazienkowe - wiodący producenci: Koło i Cersanit

Wanny marki Koło to dla wielu Polaków synonim najwyższej jakość wykonania każdego modelu. Producent proponuje kupującym egzemplarze z akrylu dostępne w różnych kształtach – zarówno te niewielkie, jak i bardzo pokaźnych rozmiarów.  Narożne, prostokątne, owalne – różne typy wanny łazienkowej Koło trafiają w gusta zarówno fanów klasyki, jak i nowoczesności.

Ciekawą ofertę co sezon przedstawia klientom również marka Cersanit. Te elementy armatury wykonuje się z ponadprzeciętną dbałością o detale. Jednocześnie ich cena nie przeraża tych osób, które mają na zakup wanny raczej ograniczony budżet. Już za zaledwie kilkaset złotych można się bowiem stać posiadaczem modelu marki Cersanit, który posłuży przez długi czas, pozostając w idealnym stanie.

Marki Koło oraz Cersanit są wiodące na polskim rynku, warto wspomnieć jednak również o innych, mniej znanych producentach. Besco, Polimat, Excellent czy Ravak – te firmy również mają dla kupujących ciekawe propozycje w przystępnych cenach.

Funkcjonalne i estetyczne wanny łazienkowe

A może wanna z baterią nawannową?

Coraz częstszym wyborem kupujących okazuje się być wanna z baterią nawannową. Tego typu rozwiązanie gwarantuje bowiem idealne dopasowanie baterii do tego elementu armatury. Ponadto wyeliminowana zostaje konieczność dobierania tych dwóch elementów do siebie przez kupującego.

Wanny z baterią nawannową są rzecz jasna dostępne w wyższych cenach niż te pozbawione owego elementu, jednak zakup całego kompletu to dla wielu osób rozwiązanie niezwykle wygodne i komfortowe.

Ile konkretnie wynosić może cena modelu wyposażonego w baterię nawannową? Zwykle trzeba się tu liczyć z kosztami rzędu przynajmniej 2000-2500 złotych.

Wanny łazienkowe akrylowe i ich popularność

Tego typu element armatury nierzadko określany jest jako wanna plastikowa. Jednak akryl to tak naprawdę polimer. Dlatego też nazywanie owych modeli wannami plastikowymi nie do końca uchodzi za prawidłowe, należy je traktować jako duże uproszczenie. Typowa wanna plastikowa to natomiast ta dedykowana niemowlętom (o niewielkich rozmiarach).

Tego typu egzemplarze mają to do siebie, że są ciepłe w dotyku, co daje im przewagę nad klasycznymi modelami ze stali. Jednocześnie ich ceny są niższe niż w przypadku bardzo ekskluzywnych wanien ceramicznych, które nie cieszą się zbyt dużym powodzeniem w naszym kraju.

Kolejną zaletą wanien akrylowych jest ich stosunkowo niska waga, co sprawia, że ich przenoszenie nie nastręcza dużych trudności. Ich mocną stroną jest także duża odporność na przebarwienia, dzięki czemu nietrudno jest je utrzymać w czystości.

Dla kogo wanny z uchwytami?

Model z uchwytami będzie z pewnością dobrym rozwiązaniem dla każdego, kto chce ułatwić sobie wychodzenie z wanny i zminimalizować ryzyko ewentualnego upadku. Najczęściej tego typu egzemplarze wybierają dla siebie osoby starsze czy mające problemy z poruszaniem się.

Cena modelu z uchwytami nie różni się zwykle znacząco od tej, jaką trzeba byłoby zapłacić w przypadku tego klasycznego. W opiniach wielu kupujących obecność uchwytów znacząco wpływa jednak na wygodę i komfort codziennych kąpieli.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 85,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii wanna i prysznic