Brodzik posadzkowy – wszystko, co trzeba o nim wiedzieć

Dlaczego warto postawić na brodziki podpłytkowe?

Od wielu lat zauważyć można, że tradycyjny prysznic z kabiną jest zastępowany specjalnymi, niskimi brodzikami posadzkowymi – z kafelek czy ze ścianami z glazury. To bardzo wygodne rozwiązanie, będące jednocześnie funkcjonalne, praktyczne i estetycznie wyglądające. Brodzik liniowy można bowiem:

- łatwo utrzymywać w czystości (jest przecież częścią posadzki),
- dopasować go do aranżacji łazienki, nie wpływając na jej drastyczną zmianę,
- zrobić natrysk w dowolnym miejscu łazienki (np. umieszczając w specjalnej wnęce).

Płaska zabudowa brodzika pozwala na umieszczenie go nawet w takiej łazience, która ma dość nietypowe wymiary (jest skośna, mała, itd.). Dzięki temu, że zastosujesz odpływ liniowy, łazienka optycznie się powiększy i zyska na przestrzeni – którą często prysznic z kabiną odbiera. W dodatku, brodzik płaski umożliwia bezpieczną kąpiel dla osób ograniczonych ruchowo, starszych i niepełnosprawnych. Dla nich progi w kabinach są przecież dużym utrudnieniem. A tutaj żadnych stopni nie trzeba będzie pokonywać! Rzecz jasna, przed montażem niskiego brodzika należy zorientować się, czy w ogóle jest to możliwe w posiadanej łazience.

Niski brodzik ceramiczny kontra montaż w łazience

Brodzik posadzkowy może być zamocowany wyłącznie, gdy umieszczona nisko będzie cała instalacja odpływowa – tak, by woda mogła swobodnie z posadzki odpływać. Musi się tam zmieścić wpust z syfonem – rurą odpływową, doprowadzającą do kanalizy. Jeżeli jesteś na etapie budowania domu, warto będzie wcześniej nanieść na projekt lokalizację podejścia kanalizacyjnego – czyli rury odpływowej, połączonej z brodzikiem i kanalizacją. Jeżeli jednak chcesz odpływ liniowy wykonać w starej łazience (np. w bloku wielorodzinnym), powinieneś się wcześniej skonsultować ze specjalistą – czy w ogóle będzie to możliwe.

Wysokość do montażu niskiego brodzika posadzkowego powinna wynosić 5 centymetrów – inaczej woda będzie parować zbyt szybko. Za płytki syfon może się z kolei szybciej zatykać. Każda bateria / deszczownica posiada swoją wymaganą przepustowość syfonu i o tym trzeba będzie koniecznie pamiętać (by nie dopuścić do zalewania łazienki). Większa przepustowość syfonu to lepsze działanie niskiego brodzika. Syfony montowane w posadzce można czyścić wyłącznie od góry (poprzez wyjęcie kratki ściekowej i rurki).

Brodzik posadzkowy – wybrane modele i ceny

Brodzik posadzkowy Liquid 180 x 90 cm prostokątny

To jeden z najbardziej popularnych modeli w Castoramie, który cieszy się pozytywnymi opiniami klientów. Ma kształt prostokąta i sprawdzi się świetnie w zupełnie każdej aranżacji łazienkowej. Brodzik ten pozwala zamontować go w posadzce, nie wystając poza podłogę i zapewniając tym sposobem wygodę użytkowania oraz zachowanie spójności stylu łazienki. Możesz jego szarawą strukturę wykończyć zgodnie z tym, jakie masz upodobana wizualne (np. gresem czy glazurą). W połączeniu z natryskiem i ściankami, ruchy domowników podczas kąpieli na pewno nie będą skrępowane. To nowoczesne rozwiązanie, będące zgodne m.in. z kabinami Beloya czy Onega. Oczywiście, brodzik jest w zestawie z odpływem. Materiał wykonania brodzika to XPS, zaprawa i włókno szklane, a także plastik ABS. To bardzo trwały, solidny brodzik, który zapewni całej rodzinie wieloletnie korzystanie z niego.

Cena za brodzik posadzkowy Liquid to ok. 860 zł.

Prysznic w nowoczesnej łazience, a także brodzik posadzkowy, brodzik płaski, odpływ liniowy i cena
Brodzik posadzkowy krok po kroku, czyli rodzaje, zabudowa, brodzik płaski i cena


Brodzik posadzkowy Wiper 80 x 80 cm liniowy

Ten model jest typowym brodzikiem walk-in. Skonstruowany został z bardzo twardej pianki XPS, która z każdej strony pokryta jest klejem i siatką ze szklanego włókna. Możesz dowolnie wykończyć brodzik przy pomocy np. wybranych kafelek. Dzięki temu, że brodzik posiada specjalne wyżłobienia w kierunku odpływu, nie ma problemu z uzyskaniem dobrego spadu podczas obsadzania brodzika kafelkami. W zestawie, otrzymujesz oczywiście odpływ liniowy wysokiej jakości (5 cm długości), ale też kratkę odpływową i syfon. Możesz w tym przypadku zdecydować się na jedną z trzech grubości brodzika – zależnie od wielkości spadu i typu posadzki w łazience – 20, 28 lub 35 mm. Jeżeli stawiasz na nowoczesność i praktyczność w łazience, zdecydowanie warto będzie się przyjrzeć bliżej temu modelowi. Sprawdź także ten artykuł o wyborze płaskiego brodzika z odpływem liniowym.

Cena za brodzik posadzkowy Wiper to ok. 1100 zł.

Brodzik posadzkowy Duravit Duraplan 90 x 75 cm biały

Ostatnią naszą propozycją jest ceniony na rynku brodzik płaski niemieckiej marki Duravit. Charakteryzuje się on solidnym wykończeniem, a także wysoką funkcjonalnością. Doskonale skomponuje się z łazienką i stanie się najwygodniejszą opcją dla osób starszych czy niepełnosprawnych. Oprócz wskazanej wielkości 90 x 75 cm, można oczywiście brodzik ten kupić mniejszy lub większy – zależnie od potrzeb. Oczywiście, wówczas cena brodzika będzie odpowiednio wzrastać / zmniejszać się (razem z wielkością brodzika).

Brodzik został utworzony z wytrzymałego akrylu sanitarnego (4 mm grubości). Dzięki niemu, domownicy będą mogli korzystać z brodzika przez wiele kolejnych lat – bez ryzyka zniszczenia czy zarysowania go. Poza tym, antypoślizgowa podłoga Antslip w brodziku sprawi, że mniej sprawni ruchowo domownicy będą bezpieczni podczas kąpieli. To również wygodne rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych czy starszych, ale i podczas kąpania dziecka. Nie będzie problemów również z czyszczeniem brodzika. Dopasujesz go do każdej łazienki, zwłaszcza że wzornictwo tego modelu brodzika Duravit Duraplan jest bardzo nowoczesne i uniwersalne.

Cena za brodzik posadzkowy Duravit Duraplan to ok. 1500 zł.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii wanna i prysznic