Syfon wannowy – charakterystyka

Syfon do wanny – zasada działania

Syfon wannowy i syfon do brodzika to bardzo ważne elementy domowej instalacji sanitarnej. Montaż syfonu do wanny to niezbędna czynność podczas wykańczania łazienki, której nie warto pomijać. Zarówno syfon przelewowy czy samoczyszczący spełnia niezwykle ważne funkcje, które sprawiają, ze korzystanie z wanny jest łatwe i komfortowe.

Rolą odpływu wanny jest odprowadzanie zużytej wody do sieci kanalizacyjnej, ale także zapobieganie przedostaniu się nieprzyjemnych zapachów z rur do wnętrza pomieszczenia. Dzięki częściowemu napełnieniu syfonu przelewowego czy samoczyszczącego obecna w nim woda jest przeszkodą dla gazów pochodzących z sieci kanalizacyjnej.

Zarówno syfon tradycyjny, jak i syfon automatyczny występują w różnych wersjach czy rozmiarach. Natomiast korek wannowy może się od siebie różnić w zależności od wybranego systemu otwierania/zamykania. Wybór zależy od docelowego rozmiaru wanny czy upodobań klienta.

Syfon do wanny samoczyszczący czy czyszczony od góry?

Podczas montażu syfonu do wanny warto rozważyć, który model będzie łatwiejszy w późniejszej obsłudze i czyszczeniu. Syfon do wanny samoczyszczący jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem. Jego system przelewowy ułatwia usuwanie niewielkich zabrudzeń podczas każdego przepływu wody użytkowej. Odpływ wanny wyposażony w ten rodzaj syfonu będzie mniej narażony na zatkania czy awarie.

Drugim rodzajem jest syfon do wanny czyszczony od góry. Podobnie jak w przypadku syfonu do brodzika łatwe zdejmowanie wierzchniej pokrywy odpływu umożliwia usuwanie wszelkich zabrudzeń. W przypadku trudno dostępnych zanieczyszczeń wystarczy wykorzystać średnio elastyczny drucik, aby dostęp do dalszych części syfonu być łatwiejszy.

Oba rodzaje syfonu do wanny są często wybierane z uwagi na ich funkcjonalność. Warto jednak przemyśleć wybór już na etapie montażu, aby nie była konieczna wymiana syfonu w przyszłości. W przypadku niskich wanien z pewnością bardziej sprawdzi się syfon czyszczony od góry. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o odpływie liniowym w łazience.

Syfon automatyczny czy tradycyjny? Rodzaje korków wannowych

Dostępne są na rynku syfony do wanny wyposażone w korek wannowy typu klik klak lub typu automatycznego. Budowa syfonu automatycznego umożliwia otwieranie i zamykanie spustu przy użyciu dźwigni lub specjalnego pokrętła. Na zewnątrz wanny umieszczony jest tylko ostatni element, czyli wspomniane pokrętło, a cały mechanizm jest niewidoczny i schowany wewnątrz. Jest to praktyczne rozwiązanie z uwagi na to, że nie trzeba moczyć rąk, aby otworzyć odpływ.

Korek wannowy typu klik klak to również proste rozwiązanie systemu otwierania i zamykania syfonu. Wystarczy delikatnie nacisnąć korek, aby zamknąć dostęp do syfonu. W celu otwarcia należy ponownie wykonać poprzednią czynność. Jest to estetyczne i funkcjonalne rozwiązanie w porównaniu do dawnych gumowych korków na metalowych łańcuszkach. Korek typu klik klak jest łatwy w obsłudze i czyszczeniu, co niewątpliwie wpływa na jego częsty wybór przez klientów.Syfon do wanny – przegląd oferty, ceny oraz opinie

Wybór odpowiedniego syfonu wannowego powinien być poprzedzony dokładnymi pomiarami łazienki. Należy zmierzyć odległość między odpływem kanalizacyjnym i odpływem. Biorąc pod uwagę ten pomiar, można z łatwością wybrać odpowiedniej długości rurę syfonu. Dodatkowo warto się zastanowić nad wyborem korka wannowego, który będzie spełniał wymagania domowników.

Decydując się na zakup syfonu wannowego, lepszym wyborem będą produkty znanych marek. Syfony te charakteryzują się bardzo dobrymi opiniami oraz nie zawsze wysokimi cenami. Odpływ wanny wysokiej jakości posiada elementy starannie wykonane. Modele syfonów wiodących marek wykonane są z materiałów odpornych na działanie wysokich temperatur oraz szkodliwe substancje chemiczne.

Wykaz wybranych modeli syfonu do wanny wraz z cenami

Model syfonu wannowego

Przykładowa cena

Syfon wanny (umożliwiający napełnianie) TK122 CGS

291,00 zł

Zestaw odpływowo-przelewowy do wanien Geberit z korkiem automatycznym

127,99 zł

Syfon wanny kik klak McAlpine

197,00 zł

Syfon wannowy z korkiem automatycznym Omnires

336,00 zł

Odpływ wanny – porady praktyczne

Montaż syfonu do wanny oraz wymiana syfonu

Syfon do wanny bez wątpienia powinien być zainstalowany lub wymieniony przez wyspecjalizowanych fachowców. Jest to niezwykle ważne, ponieważ tylko prawidłowo założony syfon niski lub wysoki gwarantuje odpowiednie napełnianie jego części zużytą wodą i dalsze odprowadzanie jej do kanalizacji.

Niewłaściwie założony syfon może spowodować gromadzenie się nieprzyjemnych zapachów w pomieszczeniu poprzez cofanie się ich z sieci kanalizacyjnej. Aby temu zapobiec, warto powierzyć montaż syfonu do wanny fachowcom. Zagwarantują oni wysoką jakość usługi.

Regularne czyszczenie syfonu wannowego

Zarówno niski, jak i wysoki syfon do wanny łatwo się brudzi i zatyka. Dzieję się tak, ponieważ zanieczyszczenia gromadzą się wewnątrz syfonu, powodując utrudnienia w przepływie wody. Regularne czyszczenie odpływu wanny minimalizuje ryzyko zatkania się syfonu czy ewentualnych awarii. Takie opróżnianie syfonu z zabrudzeń warto wykonywać po każdym użyciu wanny.

Czyszczenie syfonu wannowego mogą ułatwić specjalne granulki. Należy jednak tą czynność przeprowadzać z dużą ostrożnością, ponieważ jest to substancja silnie żrąca oraz oddziałująca szkodliwie na drogi oddechowe. Zasypany granulkami syfon do wanny wystarczy przelać wrzątkiem. Po zakończonym czyszczeniu przy użyciu granulek należy przelać zimną wodą odpływ.

ikona podziel się Przekaż dalej