Czym obudować wannę prostokątną lub narożną?

Zabudowa wanny prostokątnej lub narożnej wydaje się doskonałym pomysłem w niemalże każdej łazience. Jest to sposób na podniesienie dekoracyjności i estetyki wnętrza. Ponadto wszelkie instalacje i zawory zostaną ukryte pod obudową, czyli znikną elementy szpecące łazienkę.

Obudowa wanny powinna być wykonana z materiałów trwałych, nie podlegających wilgoceniu oraz estetycznych. Wykonanie obudowy należy przeprowadzać w taki sposób aby umożliwić w późniejszym czasie łatwy dostęp do instalacji. Jest to szczególnie ważne podczas awarii. Niezbyt miłą perspektywą jest burzenie obudowy z płytek czy skomplikowany sposób demontażu elementów aby dostać się do instalacji.

Zabudowa wanny prostokątnej czy narożnej może odbywać się na wiele różnych sposobów przy wykorzystaniu rozmaitych materiałów. Najmniej wymagającą metodą zabudowy wanny jest zakup gotowej obudowy, tudzież profili umożliwiających postawienie ścianek.

Zabudowa wanny narożnej lub prostokątnej dzięki gotowym obudowom dostępna w polskich sklepach jest najprostszym wyjściem i nie powinna sprawić żadnych problemów montażowych. Na rynku oferowane są obudowy o bardzo różnych kształtach i wymiarach. Gotowa obudowa wanny wykonywana jest z akrylu lub laminatu, a także z wielu innych materiałów.

Niektórzy producenci posiadają w swoim asortymencie również panele na obudowę wanny wykonane z hartowanego szkła lub ze styropianu. Te i inne profile pozwalają krok po kroku na zabudowę wanny narożnej lub prostokątnej łatwo i szybko.

Dodatkowo obudowa wanny za  pomocą gotowej obudowy lub profili pozwoli w razie awarii na bezproblemowy dostęp do instalacji wodno - kanalizacyjnej. Demontaż nie powoduje uszkodzenia profili lub glazury.

Gotowe obudowy wanien są najczęściej montowane na zatrzaski do krawędzi wanny. Zdarzają się również modele które należy zamocować na specjalnym stelażu metalowym lub w oparciu o wsporniki. Elementy mocujące i montażowe znajdują się w komplecie wraz z gotową obudową.

Gotowa zabudowa wanny prostokątnej lub narożnej to tylko jeden z pomysłów. Jest to sposób na to jak obudować wannę szybko i stosunkowo tanio. Innym pomysłem jest wykonanie obudowy murowanej. Zaletą tego rozwiązania jest, że murowaną obudowę możemy dowolnie wykończyć, stosując drewno, płytki ceramiczne czy nawet beton architektoniczny.

Murowana obudowa wanny jest najczęściej wykonywana z betonu komórkowego ze względu na łatwość jego obróbki. Zdarza się również że do murowania wokół wanny stosuje się zwykłe cegły - jednak ten materiał jest coraz rzadziej wykorzystywany.

Zabudowa wanny narożnej, jak również prostokątnej może również odbyć się za pomocą płyt gipsowo - kartonowych. Obudowa wanny z płyt gips karton powstaje przy użyciu wspomnianych metalowych stelaży. Płyty do budowy można dopasować do kształtu wanny. Są to specjalne płyty wodoodporne. Na płyty gipsowo - kartonowe można przyklejać różnego typu płytki i kafelki.

Sposoby na to jak obudować wannę płytami gipsowo - kartonowymi, jak również profilami ze styropianu są prezentowane przez niektórych producentów na ich stornach internetowych w poradnikach typu krok po kroku. Producenci prezentują również zdjęcia które mogą stanowić wydatną pomoc w montażu.

 Ceny obudowy wanny różnego typu

Zabudowa wanny narożnej czy prostokątnej nie musi nieść za sobą wygórowanych kosztów. Jeśli po nabyciu odpowiednich materiałów zdecydujemy się na samodzielny montaż koszty będą dużo niższe, niż w przypadku montażu fachowego. Ceny materiałów i wykonawstwa można obliczyć korzystając z naszego kalkulatora.

Z montażem gotowej obudowy każdy powinien poradzić sobie bez problemu. Krok po kroku, przy użyciu instrukcji oraz licznych filmów instruktażowych wykonanie obudowy będzie łatwe i szybkie.

Wielu producentów wanien oferuje również zabudowy do konkretnych modeli. Zakup obudowy u tego samego producenta co wanny wydaje się być optymalnym rozwiązaniem. Jednak obecnie dostępne na rynku obudowy gotowe mają często charakter uniwersalny. Zabudowa wanny narożnej czy prostokątnej przy użyciu obudowy innego producenta niż wanny jest jak najbardziej możliwa.

Zabudowana wanna to świetne rozwiązanie. Zabudowa wanny prostokątnej lub narożnej sprawia, że łazienka wygląda bardziej nowocześnie.
Zabudowa wanny prostokątnej lub narożnej - cena, porady

Bardzo duży wybór różnej obudowy wannowej ma w swoim asortymencie Polimat - producent akrylowych sanitariów, głównie wanien. Wśród produktów znajdziemy wiele modeli obudowy wanien dedykowanych konkretnym modelom oraz spory wybór modeli uniwersalnych. Dzięki nim zabudowa wanny narożnej czy zabudowa wanny prostokątnej będzie szybka i efektywna.

Jednym z modeli uniwersalnych jest akrylowa obudowa wanny narożnej asymetrycznej 130 x 85 cm STANDARD. Jej cena to 230 złotych. Cena obejmuje zestaw mocowania obudowy. Polecana jest w szczególności, gdy nasza wanna to model narożny półokrągły.

Czy wiesz, że...

Ceny usług remontowych mogą się różnić nawet dwukrotnie. Dlatego przed podpisaniem umowy dobrze jest porównać oferty z różnych źródeł.

Najłatwiej zrobić to z wykorzystaniem usługi Szukaj Wykonawcy na KB.pl. Wypełniasz prosty formularz i na jego podstawie otrzymujesz oferty od sprawdzonych firm z Twojej okolicy. Formularz jest dostępny tu.

Sprawdź!

U producenta Polimat skompletujemy również poszczególne elementy na wykonanie obudowy wanny. Dostępne są między innymi panele akrylowe do wanien prostokątnych. Przykładowo cena panelu bocznego 70 cm CAPRI to 73 złote. Panele występują w dwóch kolorach - białym i czarnym.

Gotowa zabudowa wanny narożnej oraz zabudowa wanny prostokątnej dostępna jest również w firmie Besco. Marka Piramida to doświadaczenie i renoma, tak więc produkty nią sygnowane odznaczają się wysoką jakością. Obudowa wanny prostokątnej Majka Nova 120 to wydatek około 180 złotych. Jest to również obudowa akrylowa, składająca się  z dwóch części. W zestawie dostaniemy także elementy mocujące do wanny i posadzki.

Wzrastającą popularnością cieszą się również obudowy styropianowe. Bardzo szeroki wybór tego asortymentu znajdziemy wśród produktów firmy Schedpol. Jedną z propozycji jest zabudowa wanny prostokątnej Obudowa Uniwersalna 1.041 - do obłożenia. Jej cena to 165 zł. brutto. Powierzchnia tej obudowy została wzmocniona klejem i siatką.

Wśród produktów Schedpol znajdziemy również obudowy styropianowe z półką, która jest średnio 100 złotych droższa niż wersja bez półki. W ofercie tego producenta odnajdziemy ponadto nośniki do wanien, maskownice do odpływów oraz panele akrylowe do zabudowy wanien i brodzików.

Zabudowa wanny narożnej lub prostokątnej może zostać przeprowadzona za pomocą płyt gipsowo - kartonowych. Jednak nie każde płyty k-g będą w tym przypadku dobrym wyborem. Obudowa wanny  wymaga zastosowania płyt o większej wytrzymałości oraz odporności na wilgoć. Takie płyty ma w swojej ofercie producent systemów ścianek dziełowych, izolacji i sufitów oraz płyt gips karton - Siniat.

Polecanymi do zabudowy wanny są płyty NIDA HYDRO. Są to płyty gipsowe z włóknami. Są to specjalistyczne płyty, odporne na działanie wilgoci i pleśni. Płyta NIDA HYDRO posiada wszystkie dodatnie cechy typowych płyt k g - jest łatwa w obróbce i  montażu. Jednak charakteryzuje się wyższymi parametrami mechanicznymi. Zewnętrzna powłoka została wykonana na bazie włókna szklanego. Za m2 tego produktu zapłacimy około 150 złotych.

Czy wiesz, że...

Ceny usług remontowych mogą się różnić nawet dwukrotnie. Dlatego przed podpisaniem umowy dobrze jest porównać oferty z różnych źródeł.

Najłatwiej zrobić to z wykorzystaniem usługi Szukaj Wykonawcy na KB.pl. Wypełniasz prosty formularz i na jego podstawie otrzymujesz oferty od sprawdzonych firm z Twojej okolicy. Formularz jest dostępny tu.

Sprawdź!

Jako alternatywa dla powyższych propozycji istnieje możliwość obudowania wanny bloczkami z betonu komórkowego. Najlepiej do tego celu będą nadawały się bloczki o grubości 5, 7,5 oraz 10 centymetrów.

Gazobeton w różnych rozmiarach ma w swojej ofercie Ytong. Cienkie bloczki betonu komórkowego są lekkie i łatwe w montażu. Można je przycinać, piłować i szlifować. Cennik Ytong dostępny jest na stronie internetowej producenta oraz w hurtowniach budowlanych. Gazobeton Ytong dostępny jest również na platformie allegro. Tak wykonaną obudowę można następnie wykończyć za pomocą płytek.

Zalety i wady poszczególnych rozwiązań

Na pytanie jak obudować wannę istnieje kilka właściwych odpowiedzi. Każde z rozwiązań posiada swoje zalety i wady z których powinniśmy zdawać sobie sprawę. Wykonanie zabudowy wanny prostokątnej czy zabudowa wanny narożnej może odbyć się bez wysiłku dzięki gotowej obudowie.

To rozwiązanie jest stosunkowo niedrogie. Z montażem gotowej obudowy poradzi sobie każdy laik. Ich zaletą jest łatwe zdejmowanie i zakładanie, dzięki czemu dostęp do instalacji jest zapewniony. Ponadto gotowa obudowa wanny idealnie do niej pasuje. Niestety akryl z którego produkowane są gotowe obudowy niejednokrotnie ma tendencje do zmiany koloru - śnieżna biel z czasem może przestać być idealnie biała.

Bardzo dobrym rozwiązaniem na to jak obudować wannę jest zastosowanie płyt gipsowo - kartonowych lub obmurowania z betonu komórkowego. Specjalne płyty g k można dowolnie giąć i przycinać, ponadto są odporne na pleśń i wilgoć. Zarówno na obmurowaniu, jak i na płytach gipsowo - kartonowych można położyć płytki. Jednak taka zabudowa wanny narożnej czy prostokątnej może nam uniemożliwiać dostanie się do syfonu i całej instalacji.

Z tym problemem można sobie częściowo poradzić tworząc otwory rewizyjne. Otwór powinien być wycięty po stronie odpływu. Można go zamaskować luźną lub zamocowaną na zaprawie płytką. Alternatywnie można wstawić w puste miejsce specjalne drzwiczki. 

Jednak w przypadku poważnej awarii musimy się liczyć z częściowym zniszczeniem obudowy, gdyż otwór rewizyjny może nie wystarczyć. W tym kontekście o wiele prostsze będzie rozebranie obudowy z płyt gipsowo - kartonowych niż obudowy murowanej.

Pamiętajmy również, że obmurówka z gazobetonu czy bloczków silikatowych będzie najlepszym rozwiązaniem w przypadku zabudowy wanny prostokątnej. Zabudowa wanny narożnej owalnej przy pomocy betonu komórkowego to dużo trudniejsze zadanie i nie każdy sobie z nim poradzi, szczególnie przy braku wprawy. Przy zabudowie wanny o nietypowym kształcie lepiej zastosować gotowe modele obudowy.

Ostatnim, lecz nie najmniej ważnym kryterium wyboru jest całościowa aranżacja łazienki. Obudowa wanny powinna pasować do stylu łazienki. Wykończenie obudowy nie powinno przytłaczać innych elementów i sprzętów łazienkowych. Estetyczna i dobrze wykonana obudowa będzie ozdobą łazienki.

Niezależnie od rodzaju, obudowa powinna być stabilna, trwała i wytrzymała. Wszystkie elementy zabudowy powinny mieć wysoką odporność na wodę i wilgoć panującą w pomieszczeniu. Po spełnieniu tych wszystkich warunków będziemy cieszyć się piękną łazienką przez długi czas.

ikona podziel się Przekaż dalej