Bidety i ich rodzaje

Bidet - wersje tradycyjne urządzeń

Bidet montowany jest w pobliżu sedesu, aby był „pod ręką” zaraz po skorzystaniu z toalety. Możemy zdecydować się na bidet stojący lub wiszący. Wybór uzależniony jest od tego, jaki sedes wybierzemy. Ważne jest bowiem, aby sedes i bidet posiadały ten sam design, dzięki czemu idealnie wkomponują się w aranżację łazienki. Jeśli w naszej łazience brakuje miejsca na dwa urządzenia, możemy zdecydować się na opcję 2 w 1, czyli WC z bidetem. Dzięki posiadaniu WC z bidetem, dbanie o higienę stanie się znacznie prostsze i szybsze. Wielu ludzi wręcz nie wyobraża sobie bez niego codziennego funkcjonowania. Z pozoru to zwykła muszla, przypominająca tradycyjny sedes. Często nie ma jednak deski, chociaż zdarzają się także modele z deskami. Bidet wykonywany jest z porcelany z uwagi na trwałość tego materiału.

Kolejny element urządzenia to bateria. Na pierwszy rzut oka jest identyczna jak ta w umywalce. Jednak jest między nimi pewna różnica. Bateria bidetowa posiada ruchome zakończenie, które pozwala na operowanie strumieniem wody. Z pewnością mycie oraz dbanie o czystość bidetu, jest o wiele łatwiejsze. Wybór baterii również jest ogromny. Bez problemu znajdziemy taką, która będzie pasowała do baterii w umywalce.

W każdym sklepie z wyposażeniem sanitarnym znajdziemy bidety, zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne. Możemy wybrać bidet w wersji wiszącej lub bidet stojący. Urządzenie wiszące, często określane także jako bidet podwieszany, montowane są w stelaże podtynkowe bądź na ścianie. Bidet stojący, podobnie jak podwieszany, występuje w przeróżnych kształtach. Praktycznie każdy producent posiada w ofercie urządzenie, dopasowane stylem oraz kolorystyką do sedesu tak, aby bidet pasował do wnętrza. Dlatego najlepiej zdecydować się na zakup u jednego producenta.

Nowoczesne bidety

Wprowadzanie coraz nowszych technologii daje klientowi ogromny wybór urządzeń. Dlatego dziś klient może nabyć niezwykle komfortowe wersje tego urządzenia. Na rynku można spotkać m.in. sedes z bidetem 2w1 lub bio bidet z automatyczną deską myjącą. Udogodnień powstaje coraz więcej. Celem producentów jest przede wszystkim pełna satysfakcja klienta oraz zadowolenie z dokonanego zakupu.

Sedes z bidetem stanowi bardzo praktyczne rozwiązanie. Dwufunkcyjna miska WC z funkcją bidetu (czy też toaleta myjąca) jest idealnym rozwiązaniem dla nowoczesnych oraz bardzo małych przestrzeni. Montaż WC z funkcją bidetu jest więc możliwy w każdej łazience. Wbudowana w sedes dysza bidetu, pozwala na skuteczniejsze utrzymanie czystości. Bateria bidetowa znajduje się wtedy w ścianie obok sedesu. Na rynku dostępne są też modele, wyposażone w funkcję samoczyszczenia. Sedes z bidetem występuje zarówno w wersji stojącej, jak i podwieszanej, podobnie jak sam bidet wiszący lub stojący.

Absolutnym jednak hitem technologicznym jest bio bidet. Najważniejszy element nowoczesnego urządzenia, jakim jest bio bidet, stanowi w tym przypadku deska myjąca. Popularność tego typu deski nie wynika jedynie z jej designerskiego wyglądu. Duże znaczenie mają funkcje, w jakie wyposażona jest deska myjąca. Automatyczna deska bidetowa posiada funkcję podgrzewania, suszenia oraz kontroli strumienia wody. W dodatku wszystko to jest sterowane na pilot. Posługując się pilotem, wystarczy wybrać jeden z programów, jakie posiada bio bidet. Zaznaczenie programu mycia spowoduje wysunięcie się dyszy myjącej. Cykl mycia trwa około 40 sekund lub do momentu zatrzymania przyciskiem STOP. Jednym słowem, bidet elektroniczny jest urządzeniem niezaprzeczalnie komfortowym. Sprawdź także porady, jak urządzić małą łazienkę.

Bidet w łazience to świetne rozwiązanie jeśli masz dostatecznie dużo miejsca. Podłączenie bidetu nie jest trudne, a samo urządzenie można kupić w cenie toalety
Bidet - rodzaje, cena, popularni producenci, podłączenie bidetu

Bidet – cena poszczególnych modeli oraz ich montaż

Montaż bidetu w łazience

Bidety powinny być instalowane w sąsiedztwie sedesu, obok lub naprzeciwko muszli. W przeciwnym wypadku urządzenie będzie niepraktyczne i nie będzie odpowiednio spełniało swojej funkcji. Montaż bidetu w łazience nie jest trudny. Pierwszorzędną rzeczą jest przygotowanie przyłącza kanalizacyjnego i wodociągowego. W przypadku bidetów wiszących konieczne będą stelaże podtynkowe (szacunkowy koszt to ok. 200 zł), do których montowane są urządzenia. Bidet podwieszany przytwierdza się za pomocą śrub, podobnie jak tradycyjny sedes podwieszany czy WC z bidetem, czyli miska WC z funkcją bidetu. Bidet wiszący łatwo utrzymać w czystości.

Stelaż wykorzystywany jest w sytuacjach, gdy ściana, na której ma zostać zamontowany bidet, jest cienka i wymaga przez to wzmocnienia. Kolejny krok to zainstalowanie syfonu i baterii w urządzeniu. Kiedy wszystkie elementy zostaną połączone, pozostaje tylko podłączenie bidetu do ściany lub podłogi. Naturalną rzeczą jest podpięcie wężyków baterii do zaworów kątowych, a także syfonu bezpośrednio do wlotu kanalizacyjnego. Wszelkie szpary powstałe między urządzeniem a ścianą czy podłogą wykańcza się silikonem.

Podłączenie bidetu wygląda niemalże identycznie jak sedesu czy umywalki. Ważne jest podpięcie do zimnej i ciepłej wody oraz odpływu kanalizacyjnego. Przeprowadzając montaż bidetu obok sedesu, należy pamiętać o zachowaniu kilkunastu centymetrów wolnej przestrzeni, po obu stronach urządzenia. Zbyt bliskie ustawienie, znacznie utrudni korzystanie z bidetu.

Bidety - przykładowe ceny urządzeń

Szeroki zakres urządzeń sanitarnych, z którego wynika mocno zróżnicowana cena bidetów, pozwala każdemu na zakup urządzenia. Bidety można znaleźć wszędzie tam, gdzie znajduje się wyposażenie łazienek. Na przykład w Castoramie zwykły bidet stojący kosztuje ok. 370 zł. Firma KOŁO ma taki w ofercie za ok. 600 zł. W tym samym markecie za bidet podwieszany firmy Cersanit zapłacimy ok. 350 zł. Cena za bidety wiszące np. z firmy KOŁO wynosi 350 zł – 1000 zł. Wszystko zależy tak naprawdę od kształtu urządzenia.

Na popularnych aukcjach internetowych również można znaleźć bidety i to w przystępnej cenie. Na przykład bidet wiszący kupimy już za niecałe 200 zł z wysyłką. Ceny za bidet stojący i wiszący wahają się w granicach 400 zł – 1000 zł. Liczy się kształt, rodzaj oraz wielkość urządzenia.

Droższą inwestycję stanowi sedes z bidetem oraz bio bidet. Trzeba liczyć się z faktem, iż za wygodę się płaci. Na aukcjach internetowych, za przeciętne WC z funkcją bidetu (2w1) zapłacimy ok. 240 zł. Ceny WC z bidetem sięgają nawet 1500 zł. Natomiast bidet elektroniczny to koszt rzędu 1000 zł – 8000 zł. Najdroższe tego typu urządzenia oferuje producent Villeroy&Boch. Przykładowa automatyczna deska bidetowa firmy USPA kosztuje ok. 2000 zł.Dlaczego korzystanie z bidetu jest wskazane?

Dzięki bidetowi dbanie o higienę stało się znacznie bardziej ułatwione. Chcąc się odświeżyć, nie ma konieczności rozbierania się i brania prysznica. Często nawet nie mamy na to czasu. W takich właśnie chwilach doceniany jest bidet. Korzystać z niego może praktycznie każdy. Nawet wręcz wskazany jest do użytkowania przez osoby starsze i niepełnosprawne oraz cierpiące na przewlekłe schorzenia, np. hemoroidy.

Nowoczesny bidet elektroniczny lub połączenie WC z bidetem jest rozwiązaniem, które może obciążyć nasz budżet domowy. Na szczęście producenci oferują wiele tradycyjnych modeli w znacznie niższej cenie. Wystarczy zdecydować się czy chcemy bidet stojący, czy może wiszący. Model powinien być taki sam jak sedes. To ważne, ponieważ różne style mają wpływ na efekt wizualny naszej łazienki.

WC z bidetem jest doskonałym rozwiązaniem dla niewielkich powierzchni, gdzie nie ma miejsca na podłączenie bidetu. Ponadto urządzenie 2w1 nie jest aż tak drogie. Wybierając natomiast bidet elektroniczny (bio bidet), stawiamy na najwyższy poziom luksusu i komfortu w użytkowaniu urządzenia. Na bio bidet pozwolić sobie mogą jednak tylko nieliczni. A może zainteresuje cię także pisuar w domu?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 85,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły