Rodzaje misek sedesowych

Podział w zależności od sposobu montażu

  • Miska ustępowa stojąca to tradycyjna muszla klozetowa mocowana za pomocą śrub do posadzki.
  • Miska podwieszana to mocowana do specjalnego stelażu muszla klozetowa. Stalowa konstrukcja stelażu mocowana jest do posadzki i ściany. Do niej podłącza się wodę i odpływ, a następnie pokrywa stelaż zabudową i płytkami. Obudowa tworzy dodatkową półkę nad stelażem, a wszystkie elementy kanalizacji zostają ukryte. Podwieszana miska nie styka się bezpośrednio z podłożem, co ułatwia sprzątanie.

Podział WC w zależności od zbiornika spłukującego

  • Górnopłuk to miska ustępowa z wysoko zawieszoną spłuczką. To rozwiązanie stosowane jest coraz rzadziej i spotyka się je najczęściej w starym budownictwie.
  • Dolnopłuk to ubikacja ze spłuczką umieszczoną bezpośrednio nad miską sedesową.
  • Kompakt to najczęściej stosowane rozwiązanie, w którym muszle klozetowe połączone są ze spłuczką, stanowiąc całość.

Podział ze względu na rodzaj odpływu

  • Miska klozetowa typu poznańskiego z odpływem poziomym, gdy przyłącze kanalizacyjne znajduje się w ścianie.
  • Miska klozetowa typu warszawskiego z odpływem pionowym, gdy przyłącze kanalizacyjne znajduje się w posadzce
  • Miska klozetowa uniwersalna, którą można podłączyć zarówno w poziomie, jak i w pionie.

Po wyborze miski ustępowej konieczny jest wybór spłuczki. Sprawdź także ten artykuł o zestawach podtynkowych do WC.

Opinie, ceny i producenci muszli klozetowych

Przykładowe ceny misek sedesowych najpopularniejszych producentów

W kategorii miska sedesowa wyróżniającymi się producentami są: Koło, Cersanit, Roca, ELZET, ISNET i Sanitbuy.pl. W ofercie tych firm znajdują się wszystkie rodzaje WC, zarówno z odpływem poziomym, jak i pionowym, stojące, podwieszane bezkołnierza. Ceny różnią się w zależności od producenta, materiału oraz funkcjonalności. Najtańszym rozwiązaniem ubikacji są muszle klozetowe stojące. W ofercie firmy Koło znajdziemy je w cenie już od 104 zł.

Modele misek klozetowych z deską wolnoopadającą są droższe od WC z tradycyjną deską sedesową lub bez niej. W przypadku muszli podwieszanych, za model bez kołnierza również zapłacimy więcej. Nie wolno zapominać, że najczęściej stelaż przy muszli bez kołnierza czy innej nie należy do kompletu i wymaga oddzielnego zakupu. Muszle klozetowe wykonane z ceramiki zazwyczaj są tańsza porcelanowych czy ze stali nierdzewnej.Miska ustępowa, miska klozetowa czy też miska sedesowa oraz ich podział, producenci oraz rodzaje i ich ceny
Wybieramy miskę ustępową krok po kroku - rodzaje, ceny, opinie, producenci
Wybrane muszle klozetowe z cenami

Podwieszana

Kompakt

Cersanit Delfi Miska wisząca K11-0021 - 217 zł

Cersanit Mito Rer Kompakt WC - 229 zł

Cersanit miska zawieszanaWC CREA z deską wolnoopadającą -754 zł

Kompakt WC Cersanit Easy bezkołnierza - 718 zł

 Koło Miska ustępowa lejowa wisząca IDOL – 179 zł

Nova Pro Koło miska kompaktowa - 198 zł

Koło Miska ustępowa lejowa – 1200 zł

Koło Style Kompakt z deską wolnoopadającą – 900 zł

Roca beyond miska bezkołnierza – 2200 zł

Roca meridian-n compacto –-745 zł

Roca victoria miska wisząca – 229 zł

Roca victoria Miska kompaktowa – 165 zł

Miska klozetowa - opinie

Największą popularnością cieszą się zestawy kompaktowe. Miska sedesowa w komplecie z deską wolnoopadającą i spłuczką uważana jest za wygodną, łatwą w montażu i korzystną cenowo. Modele podwieszane cenione są przez właścicieli niewielkich, nowoczesnych ubikacji. Są też najczęstszym wyborem, gdy w domu mieszka osoba niepełnosprawna. Możliwość umieszczenia jej na dowolnej wysokości, zdaniem użytkowników daje jej przewagę nad innymi modelami.

Eksperci rekomendują wszystkie wymienione rodzaje misek sedesowych, pod warunkiem uwzględnienia warunków technicznych i możliwości montażu. Ich zdaniem wybór armatury łazienkowej należy zacząć od miski sedesowej. Aby powstała spójna całość, radzą zakup wszystkich elementów od jednego producenta. Zyskuje się wtedy pewność, że będą do siebie pasować kolorystycznie i stylistycznie.

Wybieramy miskę ustępową krok po kroku

Wybierając miskę ustępową nie można kierować się wyłącznie estetyką i wygodą. Oprócz spójności z aranżacją łazienki musi ona uwzględniać możliwości montażowe. Dlatego wybór uzależniony powinien być od wykonanej w łazience kanalizacji. Najłatwiejsze w montażu są miski sedesowe stojące. Wystarczy dobrać odpowiedni typ do rodzaju odpływu. Najmniej miejsca zajmują miski podwieszane, które wymagają stelaża, jednak jest to rozwiązanie stosunkowo drogie. Wymagają też dodatkowej pracy przy zabudowie konstrukcji.

Kolejnym ważnym aspektem wyboru miski sedesowej jest jej wielkość i kształt. W niewielkiej łazience duże WC może utrudniać swobodny dostęp i zaburzać estetykę wnętrza. Warto zwrócić uwagę na to, że modele uniwersalne zajmą więcej miejsca do typu warszawskiego czy poznańskiego. Kształt ubikacji powinien współgrać z pozostałą armaturą łazienkową. Miski bezkołnierza i podwieszane są łatwiejsze w utrzymaniu czystości.

Standardowa spłuczka mieści 6 l wody. Jednak coraz więcej producentów armatury oferuje modele z dwudzielnym przyciskiem, pozwalającym na oszczędność wody. Warto przemyśleć zakup muszli sedesowej w komplecie ze spłuczką i deską wolnoopadającą. W przeciwnym razie będzie to kolejny wydatek.

Zanim wybierzemy miskę klozetową, musimy sprawdzić jaki rodzaj odpływu będzie odpowiedni do naszej ubikacji. W ofercie większości producentów dostępne są modele o różnych rozwiązaniach technicznych. Z pewnością nie będzie problemu ze znalezieniem odpowiedniego.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły