Popularne rodzaje muszli klozetowych – podział ze względu na specyfikę montażu

Muszle klozetowe podwieszane

Podwieszana muszla klozetowa cieszy się coraz większą popularnością. Jej montaż wiąże się z licznymi walorami wizualnymi. Sedes zostaje przytwierdzony bezpośrednio do ściany, a podłoga pod nim nie zostaje w żaden sposób osłonięta. Dzięki temu łazienka nabiera bardziej nowoczesnego charakteru. Warto także dodać, że muszle klozetowe podwieszane wizualnie powiększają pomieszczenie. Dlatego świetnie sprawdzą się zarówno w małych łazienkach, jak i tych przestronnych.

Jedynym istotnym mankamentem jest fakt, że muszle klozetowe podwieszane okazują się nieco trudniejsze w montażu. Sedes z podejściem poziomym (zwany też poznańskim) wymaga dodatkowego stelaża, który zostanie ukryty w ścianie. Odpływ poziomy wymaga również większej precyzji w czasie montażu toalety. Z tego względu cena całego zestawu może okazać się nieco wyższa w porównaniu z bardziej tradycyjnymi rozwiązaniami.

Mimo swoich wad muszle klozetowe podwieszane są coraz chętniej wykorzystywane w łazienkach nowych domów oraz mieszkań. Każdy inwestor może dobrać odpowiednie wymiary muszli i dopasować sedes do specyfiki pomieszczenia.

Muszla klozetowa stojąca

Stojąca muszla klozetowa nie jest już tak popularna, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Zazwyczaj znajduje zastosowanie w starszych mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych. Warto dodać, że w ofertach sprzedaży znajdują się zarówno sedesy stojące z odpływem pionowym, jak i muszla klozetowa z odpływem poziomym. Odpływ poziomy jest zazwyczaj spotykany w budynkach nowszego typu. Z kolei odpływ pionowy, zwany także warszawskim przeważnie znajdował zastosowanie w starszych domach jednorodzinnych i mieszkaniach.

Muszla klozetowa stojąca nie jest tak droga w zakupie, a jej montaż nie wymaga dodatkowego stelaża. Dzięki temu jesteśmy w stanie wygenerować dodatkowe oszczędności. Warto także podkreślić, że tego rodzaju miska WC nie sprawia większych problemów użytkowych. Dobrze sprawdzi się w wielu łazienkach o nowoczesnym, jak i tradycyjnym charakterze.

W ofertach sprzedaży znajdziemy WC kompakt ze zbiornikiem zewnętrznym. Jest to popularny rodzaj muszli zintegrowanej ze zbiornikiem oraz spłuczką. WC kompakt nie sprawia większych trudności montażowych, a dodatkowo staje się jednym z najbardziej ekonomicznych rozwiązań.

Muszla klozetowa - rodzaj spłuczki

Spłuczki natynkowe

Zarówno muszle klozetowe podwieszane, jak muszla klozetowa stojąca mogą posiadać różne rodzaje spłuczki. Dużą popularnością nadal cieszą się produkty natynkowe, które zapewniają największą łatwość montażową. W ofertach sprzedaży takich firm jak Cersanit, Koło, czy Roca znajdziemy takie produkty, jak.

Dolnopłuki – to spłuczki, które znajdują się bezpośrednio przy sedesie. Miska WC nie jest tutaj bezpośrednio połączona ze spłuczką, jednak znajduje się w bardzo bliskiej odległości. Tego typu rozwiązanie zazwyczaj znajduje zastosowanie przy sedesach zamontowanych w narożach pomieszczenia.

Górnopłuki – innymi słowy spłuczka zamontowana pod sufitem. Obecnie nie znajduje zastosowania w domach jednorodzinnych ani w mieszkaniach. Spotkamy ją czasem w dawno nieodnawianych toaletach publicznych. Tego rodzaju miska WC może sprawdzić się w przypadku szczególnie ciasnej toalety, jednak jej walory wizualne pozostawiają wiele do życzenia.

WC kompakt – wspomniany wcześniej WC kompakt to innymi słowy muszla klozetowa zintegrowana ze zbiornikiem. Aktualnie jest to bardzo popularne rozwiązanie, zapewniające duży komfort oraz estetykę.

Spłuczki podtynkowe

Muszla klozetowa ze spłuczką podtynkową jest coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem. Zapewnia najwyższy poziom estetyki i komfortu użytkowego. Stelaże podtynkowe wraz ze zbiornikiem są tu w całości zamaskowane ścianą. Dzięki temu świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach o nowoczesnej stylistyce.

Wybór muszli klozetowej powinien być związany także z wyborem spłuczki. Bardzo dużą popularnością cieszą się systemy podtynkowe, chociaż najcześciej są po prostu najdroższe.
Wybieramy muszlę klozetową - ceny, rodzaje, wymiary i polecani producenci sedesów

Stelaże podtynkowe nie wystają po za obrys ściany, a jedynym widocznym elementem staje się przycisk spłuczki. Fragmenty ściany za sedesem zazwyczaj wykańcza się płytkami ściennymi, co zapewnia komfort utrzymania w czystości oraz najwyższy poziom estetyki wykończenia.

Wybierając tego rodzaju rozwiązanie należy pamiętać, że stelaże podtynkowe wymagają bardzo dokładnego montażu. Dlatego do prac warto wynająć sprawdzonego hydraulika.Wymiary muszli, kształty i rodzaje desek

Muszla klozetowa - popularne wymiary muszli oraz dostępne kształty

Jak wybrać wymiary muszli klozetowych? W ofertach sprzedaży znajdziemy różnorodne wymiary muszli klozetowych. Standardowa miska WC zazwyczaj posiada szerokość od 35 do 40 cm. W ofertach sprzedaży znajdziemy także większe wymiary muszli, jednak tego rodzaju produkty nie sprawdzą się w przypadku szczególnie małych łazienek.

Typow kompakt WC i zwykła miska WC mogą posiadać długość od 40 do 50 cm. Za ten wymiar odpowiadać będzie kształt muszli. W ofertach znanych producentów, takich jak Roca, Koło i Cersanit znajdziemy także ponadstandardowe wymiary muszli. Jednak są to produkty dedykowane do przestronnych łazienek, a ich nietypowe kształty znajdują zastosowanie w pomieszczeniach przystosowanych dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową. A może zainteresuje cię nie tylko miska WC, ale także temat generalnego remontu łazienki?

Miska WC z deską, ale jaką?

Znamy już popularne rodzaje sedesów i wiemy, jak dobrać wymiary muszli, a także jej kształt. Jednak podczas zakupu warto zwrócić także uwagę na rodzaj, jeśli chodzi deski sedesowe. W ofertach sprzedaży znajdziemy wiele produktów, a głównym kryterium podziału okazuje się materiał, z którego deska została wykonana.

Najtańsze muszle klozetowe podwieszane i stojące posiadają deski z polipropylenu. Jest to tani i łatwo dostępny plastik, który nadal cieszy się dużą popularnością (głownie ze względu na cenę). Niemałą popularnością cieszy się też WC kompakt i różne rodzaje sedesów z deską z konglomeratu. Sedes z deską z konglomeratu dobrze się prezentuje, a dodatkowo pasuje do każdej łazienki. Konglomerat jest łatwy do utrzymania w czystości, twardy, a jednocześnie odporny na uszkodzenia. Dużym uznaniem cieszy się też deska wolnoopadająca z konglomeratu.

W ofertach sprzedaży znajdziemy także muszle z deską o bardziej nietypowym wyglądzie. Dobrym przykładem będą tutaj produkty z drewna, żywic poliestrowych oraz stali szlachetnej. Co prawda nie są to popularne rozwiązania, jednak znajdują grono swoich zwolenników. Niestety deska wolnoopadająca z drewna, żywic lub stali będzie dość droga w zakupie. Pewną niedogodnością mogą być też problemy użytkowe. Deska drewniana okazuje się trudna do utrzymania w czystości, z kolei sedes z deską stalową będzie mało komfortowy w użytkowaniu.

Muszla klozetowa - znani producenci i ceny zakupu

Jaki producent muszli klozetowych?

Wśród popularnych producentów muszli klozetowych należy wymienić między innymi firmy Cersanit, Koło, Roca. W ich ofercie sprzedaży znajdziemy zarówno muszle z odpływem poziomym, jak i pionowym.

Cena za miskę WC będzie uzależniona od materiału, z którego została wykonana, specyfiki montażowej oraz funkcji dodatkowych (np. deska wolnoopadająca). Poniżej zaprezentujemy poglądowe stawki kilku wybranych rozwiązań, nie tylko toalet z deską wolnoopadającą.

Ceny muszli stojących

Sedes stojący – jest najtańszym, dostępnym na rynku rozwiązaniem. Za najtańszy sedes z odpływem poziomym lub pionowym zapłacimy ok. 100 zł. Dobrym przykładem będzie tu model Koło Idol, który zakupimy za kwotę od 90 do 120 zł (cena nie obejmuje deski).

Nieco droższy w zakupie okaże się WC kompakt ze zbiornikiem zewnętrznym. Dobrej jakości miska WC będzie kosztować od 200 do 400 zł. Przykładem będzie tu wc kompakt Cersanit Mito Red, który nabędziemy już za ok. 230 zł.

Oczywiście w ofertach sprzedaży znajdują się też droższe produkty, których koszt zakupu przekracza kwotę 600 zł. Przeważnie będą to produkty z żywic. Górna cena zakupu luksusowych muszli okazuje się trudna do ustalenia.

Ceny muszli wiszących

Tańsza, wisząca muszla klozetowa ze zbiornikiem zewnętrznym to wydatek rzędu 200 – 400 zł. Jako przykład może nam posłużyć miska wisząca Roca Victoria. Jest to produkt o standardowych rozmiarach, który nabędziemy za kwotę 200 – 250 zł. Sama miska wisząca to nie wszystko, do kosztów całkowitych należy tutaj doliczyć zakup spłuczki.

Wybierając deski wiszące warto zwrócić także uwagę na produkty ze średniej półki cenowej. Za średniej jakości sedes podwieszany ze spłuczką, stelażem oraz zabudowanym zbiornikiem przyjdzie nam zapłacić ok. 500 – 650 zł. Droższe miski i stelaże podtynkowe mogą już kosztować powyżej 1 000 zł.

ikona podziel się Przekaż dalej