Zawór napełniający do spłuczki - zastosowanie

Zawór pływakowy to najważniejszy element każdej spłuczki WC. Głównym zadaniem zaworu napełniającego, jest automatyczne napełnianie zbiornika wodą. Jednocześnie większość zaworów posiada możliwość regulacji szybkości oraz ilości wody, która napełnia spłuczkę. Dzięki temu możemy wprowadzić duże oszczędności w zużyciu wody. Standardowa budowa zaworu napełniającego składa się z zaworu, śrub regulacyjnej oraz pływaka.

Wybierając pływak do spłuczki, powinniśmy zwrócić przede wszystkim uwagę na to, z jakim rodzajem spłuczki mamy do czynienia. Pod tym względem możemy wymienić:

  • Zawór pływakowy do spłuczki podtynkowej - kupując ten typ spłuczki musimy dokładnie sprawdzić, do jakiego producenta stelaża podtynkowego jest on dedykowany. Najczęściej konkretne modeli pływaków dopasowane są do jednego modelu stelaża.
  • Zawór pływakowy do spłuczki natynkowej - jest to dużo rzadsze rozwiązanie, ponieważ spłuczka natynkowa zdecydowanie częściej zastępowana jest tradycyjnym typem spłuczek lub spłuczek podtynkowych. Również dedykowane są do poszczególnych modeli zbiorników.

Pływak do spłuczki - rodzaje

Pływak do spłuczki odgrywa bardzo ważną rolę, jeżeli chodzi o ograniczenie ilości spłukiwanej wody w toalecie. Jednak kupując ten element, warto zwrócić uwagę również na inne parametry. Takim parametrem jest między innymi gwint przyłączeniowy, a dokładniej jego rozmiar. Do wyboru mamy gwint przyłączeniowy o rozmiarze ½ lub ⅜ cala. Kolejnym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest sposób mocowania. Do wyboru mamy zarówno mocowanie boczne, jak i również od dołu.

Bardzo przydatnym rozwiązaniem są zawory pływakowe z ograniczeniami ilości spływającej wody. Najczęściej wybieranymi modelami zaworów są zawory 3/6 litrów. Oczywiście montując je, możemy dodatkowo jeszcze zwiększyć ograniczenia, które będą dostosowane do naszych potrzeb. Warto wybrać zawór napełniający do spłuczki, w którym ilość spłukiwanej wody można regulować przy pomocy dopasowanego pierścienia kryzującego. Jeżeli chcemy zwiększyć ilość wody, wtedy zakładamy pierścień o większej średnicy. W takiej sytuacji uzyskujemy większe ciśnienie spłukiwanej wody, dzięki czemu ceramika może być dokładniej wyczyszczona. Jeżeli jednak nie ma takiej potrzeby, z powodzeniem można zamontować pierścień o mniejszej średnicy, generujący większą oszczędność wody. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zaworach hydraulicznych.Zawór pływakowy do WC - montaż

Chcąc wymienić zawór dolnopłuka pływakowy, z powodzeniem taką czynność wykonamy samodzielnie bez użycia skomplikowanych narzędzi. W pierwszej kolejności musimy odkręcić przycisk spustowy od zbiornika. Kolejnym krokiem będzie odcięcie dopływu wody, a także odkręcenia wężyka od spłuczki. Następnie podnosimy pokrywę spłuczki, a także spłukujemy wodę, tak aby zbiornik pozostał całkowicie pusty.

Montaż zaworu pływakowego jest bardzo prosty, ponieważ tylko go wkręcamy w miejsce starego elementu. Wtedy też możemy już przykręcić wodę do spłuczki, by następnie sprawdzić szczelność zaworu. Jeżeli widzimy, że są jakieś przecieki, to wtedy dokręcamy zawór spustowy. Oczywiście warto wcześniej wyregulować zawór spustowy, tak aby ustawić ilość zużywanej wody.

Zawór napełniający do spłuczki, czyli zawór pływakowy WC na białym tle, a także jego cena
Zawór napełniający do spłuczki WC krok po kroku, czyli jak wybrać zawór pływakowy

Jeżeli zauważymy, że obecny zawór dopływowy jest nieszczelny, to warto przyjrzeć się jego konstrukcji. Może się okazać, że na jego dolnej części, a także na uszczelce zebrał się osad, który można bardzo łatwo usunąć. W takiej sytuacji także musimy najpierw wykonać wszystkie czynności z powyższego schematu, tak aby wydostać zawór napełniający do spłuczki. Gdy już to zrobimy, będziemy mogli przemyć te elementy pod bieżącą wodą. Takie czyszczenie zaworu powinno być wystarczające. Jeżeli jednak z jakichś powodów, zawór dopływowy nadal przecieka, należy zakupić od razu nowy element. Tak naprawdę zawór dolnopłuka nie jest drogim produktem, dlatego czasami jego wymiana jest najszybszym i jednocześnie najtańszym rozwiązaniem.

Chcąc naprawić zawór do spłuczki podtynkowej, także możemy spróbować swoich sił, postępując krok po kroku zgodnie z poniższymi poradami. Jednak w tym celu należy dostać się do otworu rewizyjnego. Jeżeli mamy taką możliwość, to wykonanie montażu i jednocześnie naprawy zaworu w spłuczce podtynkowej nie stworzy nam problemu.

Pływak do spłuczki - ceny

Mając na uwadze, że zawór spustowy nie jest drogim elementem, nie powinniśmy mieć problemu z jego zakupem. Jednak oczywiście warto dowiedzieć się, jakie są dokładnie ceny tych elementów. Dzięki temu będziemy wiedzieli, jaki producent posiada najdroższe zawory, a który najtańsze.

Przykładowe ceny zawór pływakowy znanych producentów

Nazwa produktu

Cena

Zawór dopływowy Cersanit do spłuczki podtynkowej Link K99-0072

Cena od 41,99 zł

Zawór dopływowy Cersanit do spłuczki podtynkowej Aqua

 Cena od 79,99 zł

Zawór spustowy Cersanit do spłuczki podtynkowej WC Slim&Silent

99,99 zł

Zawór dolnopłuka Cersanit z funkcją 3/6l Optima

46,00 zł

Koło zawór dolnopłuka do spłuczki Primo

85,00 zł

Koło zawór spustowy do spłuczki Nova Top Pico

148,00 zł

Koło zawór spustowy do spłuczki Solo 3/6 l

80,00 zł

Koło zawór spustowy do stelaża

69,99 zł

Zawór napełniający WC + pływak do spłuczki uniwersalny

8,99 zł

Zawór napełniający uniwersalny Inter-Sano z PCV

10,00 zł

RED/Blue zawór napełniający ⅜ do spłuczki

8,60 zł

Zawór napełniający spłuczki WC Multiflow ½ cala

31,00 zł

Geberit zawór napełniający

89,90 zł

Werit zawór napełniający ⅜ cala uniwersalny Lokus pokus Jomo

47,40 zł

Alcaplast zawór napełniający do spłuczek plastikowych boczno zasilany

17,00 zł

Tycner zawór napełniający boczny ⅜ cala T1195

12,90 zł

Grohe zawór napełniający

92,00 zł

Zawór do wc wolnopłuka z pływakiem

21,24 zł

Zawór uniwersalny napełniający ⅜ cala

15,48 zł

Zawór napełniający ⅜” mosiądz f90 Equation

38,49 zł

ikona podziel się Przekaż dalej