Beton konstrukcyjny - rodzaj, skład, zastosowanie, wytrzymałość
Mówiąc o betonie konstrukcyjnym, mamy na myśli surowiec, z którego wykonywane są elementy nośne budynku. Dlatego jego zastosowanie jest kluczowe w większości inwestycji budowlanych. Należy wiedzieć, jakie dokładnie klasy betonu możemy uznawać za konstrukcyjne, a także jakie posiada on szczególne właściwości.
Jeśli planujesz budowę domu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Beton konstrukcyjny - klasy
Poprzez klasy betonu rozumiemy jakość materiału, a dokładniej jego wytrzymałość przy wysokości 30 cm, a także po 28 dniach od momentu zalania. Obecnie stosuje się klasy betonu od C8/10 do C100/115. Wcześniej obowiązywała skala od B10 do B60.
Jako beton konstrukcyjny możemy stosować klasy betonu powyżej B25. W takim razie zastosowanie znajdą w tym przypadku klasy B25 lub B30. Chociaż w niektórych sytuacjach sprawdzi się również beton B20. Tego typu beton możemy zakupić w workach do własnego urobienia bądź już gotowy beton. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź zebrane w tym miejscu artykuły o betonie.
Za suchy beton w workach zapłacimy mniej więcej:
- Suchy beton w workach Baumit klasa B20 - 8,98 zł/25 kg
- Suchy beton w workach Baumit klasa B25 -10,98 zł/25 kg
- Suchy beton w workach Baumit klasa B30 - 13,99 zł/25 kg
Jak widać, ceny nie są aż tak wysokie, tym bardziej jeżeli chodzi o beton w workach klasy B25 oraz B30. Są to najpopularniejsze produkty, które, możemy dostać w każdym markecie budowlanym.
Beton konstrukcyjny - właściwości i zastosowanie
Beton konstrukcyjny wspomnianych klas wyróżnia się odpowiednią wytrzymałością, dzięki czemu stosuje się go w budownictwie jednorodzinnym. Klasa betonu B20 sprawdza się jednak do prac wykończeniowych zarówno wewnątrz, jak i również na zewnątrz budynku. Stosuje się go do wykonywania nadproży, a także posadzek. Jego wytrzymałość pozwala na budowanie również murków i podkładów. A może zainteresuje cię także artykuł o betonie wodoszczelnym?
Jak można się domyślać, właściwości betonu klasy B25 są pośrednie pomiędzy wyższą i niższą klasą. Da się zauważyć, że są to cenniejsze właściwości, ponieważ beton doskonale radzi sobie z niskimi temperaturami. Jego zastosowanie nie ogranicza się wyłącznie do prac naprawczych, czyli głównie pękniętego betonu. Można wykonywać przy jego pomocy niewielkie elementy konstrukcyjne. Należy jednak uważać z wykonywaniem takich prac jak podmurówka, ponieważ jego wytrzymałość może okazać się zbyt słaba. Jeśli zainteresował cię ten temat, przeczytaj także ten artykuł o klasach betonu.
Jeżeli chodzi o beton klasy B30, to posiada on cenne właściwości usprawniające budowę. Ponieważ jest to zaprawa szybkowiążąca, jednocześnie wykazująca się wysoką odpornością na mrozy oraz amplitudy temperatur. Wytrzymałość betonu pozwala na zastosowanie go w budowie posadzek, podestów, a także podjazdów. Wykorzystuje się go również przy pracach konstrukcyjnych schodów.
Podsumowując, beton konstrukcyjny wykorzystywany jest głównie do budowy fundamentów, stropów czy też ścian nośnych. Należy pamiętać również, że na wytrzymałość betonu ma bardzo duży wpływ to, w jaki sposób jest on urabiany. Koniecznie trzeba unikać powstawania pęcherzyków powietrza, ponieważ osłabiają one konstrukcję. Dodatkowo należy zadbać o korzystanie wyłącznie z certyfikowanych zapraw, które oznaczają się dokładną wagą oraz zachowaniem proporcji w swoim składzie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o betonie architektonicznym?