Beton lekki - co to jest?

W porównaniu do tradycyjnego betonu lekki beton pozbawiony jest wszechstronnie spotykanego kruszywa, który standardowo dodawany jest do betonu konstrukcyjnego. Wyróżnić możemy beton na kruszywie keramzytowym lub styropianowym. W związku z tym receptura obejmuje obecność lekkiego kruszywa w proporcji nawet do 80% objętości. W porównaniu do tradycyjnego kruszywa, jakim jest piasek o frakcji do 2 mm, beton na kruszywie keramzytowym jest nawet prawie 7-krotnie lżejszy. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź zebrane w tym miejscu artykuły o betonie.

Receptura przygotowania, jeśli chodzi o betony lekkie, obejmuje dodanie odpowiednich proporcji cementu portlandzkiego z konkretnym kruszywem, a także zmieszanie go z wodą. Zastosowanie produktów o łącznej wadze ok. 570 kg, jest w stanie dać lekki beton o porowatej strukturze o nasiąkliwości ok. 22%. Jednocześnie gęstość betonu utrzymuje się na poziomie ok. 503 kg/m3. Oczywiście ostateczna gęstość betonu będzie uzależniona od tego, jaka jest zadana receptura przez konkretnego producenta. A może zainteresuje cię także artykuł o betonie wodoszczelnym?

Zastosowanie lekkiego betonu

Wydawać może się, że zastosowanie lekkiego betonu, ze względu na niższą gęstość betonu, jest dużo bardziej ograniczone. Okazuje się, że właśnie niski ciężar w przypadku wielu konstrukcji budowlanych, działa na dużą korzyść. W ten sposób można uzyskać znacznie lżejsze stropy. Jest to wskazane szczególnie w budynkach, w których zbytnie obciążenie nie ma racji bytu.

Lekki beton ma szerokie zastosowanie. Jego struktura jest luźniejsza, a cena niezbyt wysoka.
Beton lekki - opis, skład, zastosowanie, właściwości, cena, struktura

Należy wspomnieć o tym, że lekki beton kruszywowy wyróżnia się cennymi właściwościami. Do nich zalicza się właśnie niższy ciężar. Tutaj jednak wspomina się także o lepszej izolacji termicznej. Dzięki temu budynki jednorodzinne są bardziej energooszczędne. Dodatkowo lekki beton wykazuje się jeszcze lepszą izolacją akustyczną. Jeśli zainteresował cię ten temat, przeczytaj także ten artykuł o klasach betonu.

W zależności od zastosowania lekki beton o porowatej strukturze powinien posiadać odpowiednio dopasowane kruszywo. Beton komórkowy wykorzystuje się zatem do budowy stropów, a także do ich wypełniania. Lekki beton kruszywowy wykorzystuje się również do izolacji termicznej ścian oraz fundamentów. Na kruszywie keramzytowym wykonuje się elementy konstrukcyjne, takie jak ściany, ścianki działowe czy posadzki. A może zainteresuje cię także ten artykuł o betonie architektonicznym?

Beton architektoniczny - zobacz cenę!

Beton komórkowy wykorzystywany jest także do produkcji materiałów budowlanych. Lekki beton o porowatej strukturze doskonale sprawdzi się jako surowiec, z którego robione są bloczki czy też nadproża. Zatem beton komórkowy znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym, a nawet przemysłowym. Może pełnić on funkcję dekoracyjną.

Lekki beton kruszywowy znacznie lepiej poradzi sobie jako dekoracyjna okładzina elewacji. Na przykład w postaci betonu architektonicznego. Widzimy zatem, że lekki beton mimo znacznie niższej wagi, posiada takie same, a nawet nieco więcej możliwości, jeżeli chodzi o wykorzystanie w budownictwie.

ikona podziel się Przekaż dalej