Co to jest suchy beton i jakie ma możliwości zastosowania?

Zanim ustalimy, ile kosztuje suchy beton, określimy jego właściwości oraz możliwości zastosowania. Co to jest suchy beton? To zaprawa pozbawiona dodatku wody, dostępna w suchej, łatwej w transporcie konsystencji. W skład suchego betonu wchodzi mieszanka cementu, piasku oraz kruszywa. Proporcje wszystkich komponentów wpływają na uzyskaną klasę mieszanki.

Suchy beton różni się od normalnego betonu pod względem zawartości wody. Do suchej mieszanki nie dodaje się wody lub dodaje ją w bardzo niewielkiej ilości (tak, by zaprawa nadal posiadała suchą konsystencję). Ze względu na brak wody i konsystencje, suchy beton posiada nieco inne możliwości zastosowania niż zaprawy mokre.

Jakie zastosowanie ma suchy beton? Materiał świetnie sprawdza się do stabilizacji podłoża. Suchy beton jest często wykorzystywany pod kostkę brukową i różnego rodzaju chodniki. Sprawdzi się w miejscach, które mają kontakt z glebą (co umożliwia nasiąknięcie mieszanki wodą).

Suchy beton może być stosowany nie tylko pod kostkę brukową. Jego możliwości zastosowania są bardzo szerokie, a możliwość wykonania bezpośrednio na glebie stanowi duży atut. Suchy beton świetnie sprawdza się pod fundamenty i pod posadzki. Można także zastosować go do stabilizowania gruntu przeznaczonego na drogę lub chodniki. Sucha mieszanka świetnie sprawdzi się przy murkach oporowych, pod taras lub ustabilizuje obrzeża i krawężniki wokół szlaków komunikacyjnych. Klasa materiału powinna zostać dobrana adekwatnie do konkretnego zastosowania i oczekiwanych efektów.

Co wpływa na koszty za m3 suchego betonu?

Wiemy już, co to jest suchy beton i ustaliliśmy możliwości jego zastosowania. Kolejną bardzo istotną kwestią są czynniki, które mogą wpływać na koszt jego zakupu. Od czego zależy cena za kubik suchego betonu?

Suchy beton jest dostępny w dość szerokich widełkach cenowych. Na ostateczny koszt z pewnością wpłynie lokalizacja. Cena firm branżowych działających w różnych regionach naszego kraju okazuje się dość zróżnicowana. Na ostateczny koszt przedsięwzięcia wpłynie także cena transportu. Koszty transportu będą uzależnione od wielkości zamówienia oraz odległości do punktu docelowego.

Zanim ustalimy, ile kosztuje suchy beton, wskażemy też na kolejny bardzo istotny aspekt. Jest nim klasa betonu. Cena zaprawy różni się w uzależnieniu od swoich parametrów. Im niższa klasa betonu (oznaczająca jednocześnie gorsze parametry), tym na ogół atrakcyjniejsza cena za kubik. W ofertach sprzedaży pojawia się zaprawa klasy od C8/C10 (B10) do C25/C30 (B30). Cena za kubik betonu klasy B30 będzie istotnie wyższa od kosztów zakupu kubika suchego betonu B10. Poniżej ustalimy, ile kosztuje suchy beton na początku 2023 roku.

Ile kosztuje suchy beton? Średnia cena za kubik w 2023 roku

Ile kosztuje suchy beton? Jak już ustaliliśmy we wcześniejszej części artykułu, cena za m3 suchego betonu jest ściśle uzależniona od jego klasy. Najtaniej nabędziemy beton klasy C8/10, który można zastosować do stabilizacji podłoża (np. pod kostkę brukową. Średnia cena za kubik betonu rozpoczyna się od kwoty około 140,00 zł netto. W niektórych przypadkach koszt zakupu suchego betonu klasy C8/10 wzrasta do kwoty około 200,00 zł netto.

Ile kosztuje beton klasy C12/15 pod kostkę brukową. W tym przypadku cena za kubik może być już delikatnie wyższa. Średni koszt zakupu jednego kubika zaprawy waha się w przedziale od 140,00 do 210,00 zł netto. Jeszcze droższy będzie suchy beton spełniający normy klasy C16/20. Cena za m3 suchego betonu o takich parametrach rozpoczyna się od kwoty około 155,00 zł netto. Stawki obowiązujące w niektórych firmach będą dużo wyższe, a średnia cena zamyka się na kwocie około 220,00 zł/m3 netto.

W naszym zestawieniu porównujemy także ceny suchego betonu klasy C20/25. Ze względu na wyższy koszt, nie jest to typowy materiał pod kostkę brukową. Beton klasy C20/25 zostaje zastosowany wszędzie tam, gdzie wymagane są lepsze parametry techniczne mieszanki. Ile kosztuje m3 suchej zaprawy? Średnia cena za kubik betonu klasy C20/25 rozpoczyna się od kwoty 160,00 zł netto. Stawki obowiązujące w wielu firmach branżowych dochodzą do kwoty 230,00 zł netto.

Ostatnią pozycją w naszym zestawieniu jest suchy beton klasy C25/C30 (B30). Ze względu na najlepsze parametry mieszanki i najwyższe koszty produkcji, jego cena będzie najwyższa. Średnia cena za kubik suchego betonu klasy C25/30 wynosi około 170,00 zł netto. Średnie koszty zakupu suchej zaprawy niejednokrotnie dochodzą do kwoty 250,00 zł netto za metr sześcienny. Poniżej prezentujemy zestawienie średnich cen w formie tabelarycznej. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z aktualnymi cennikami.

Ile kosztuje suchy beton? Średnie stawki za m3 suchego betonu różnych klas. Aktualizacja: 07-02-2023 r.

Klasa betonu

Średnia cena od

Średnia cena do

Beton klasy C8/10 (B10)

140,00 zł

200,00 zł

Beton klasy C12/15 (B15)

145,00 zł

210,00 zł

Beton klasy C16/20 (B20)

155,00 zł

220,00 zł

Beton klasy C20/25 (B25)

160,00 zł

230,00 zł

Beton klasy C25/C30 (B30)

170,00 zł

250,00 zł

Źródło: opracowanie własne

Zaprezentowany powyżej cennik suchego betonu zawiera wartości uśrednione i nie stanowi oferty handlowej. Cena za m3 suchego betonu w różnych regionach naszego kraju może się odczuwalnie różnić. W zestawieniu braliśmy pod uwagę stawki netto. Do kosztów całkowitych należy także doliczyć podatek od towarów i usług.

ikona podziel się Przekaż dalej