Popularne materiały budowlane, a gazobeton

Gospodarka wolnorynkowa dała nam możliwość dostępu do szerokiej gamy materiałów budowlanych. Inwestorzy i wykonawcy mogą wybierać spośród mnogości propozycji wielu różnych producentów. Popularnymi produktami jest ceramika poryzowana, tradycyjna czy też ekologiczne sylikaty. Coraz częściej do budowy ścian jedno- i dwuwarstwowych wykorzystuje się również bloczki lub pustaki z keramzytobetonu. Każdy z tych produktów posiada właściwości które sprawiają, że do niektórych rozwiązań budowlanych będą się nadawały świetnie, a do innych dużo gorzej.

Pustaki ceramiczne to bardzo popularny materiał, który ze względu na wykorzystanie do produkcji naturalnych składników uchodzi za ekologiczny i przyjazny środowisku. Pustaki ceramiczne posiadają wiele zalet. Są to między innymi  wytrzymałość, dobra izolacyjność akustyczna oraz stosunkowo dobra izolacyjność termiczna. Pustaki z ceramiki charakteryzują się również dużą odpornością na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, takich jak mróz czy wysokie temperatury, a także wilgoć. Niestety pustaki ceramiczne są kruche, jak również mają tendencję do odchyłości wymiarowych. Koszt wykorzystania tego materiału wzrasta wraz z koniecznością wykonania tynku, czego przy kruchości ceramicznych pustaków nie da się niestety uniknąć.

W Polsce popularnym materiałem przy budowie domów są ponadto silikaty. Jest to tani materiał, jednak mało uniwersalny. Nie wszystkie elementy konstrukcyjne domu można wykonać przy ich użyciu (np. do wykonania stropów są za ciężkie, do wykonania fundamentów konieczne jest odpowiednie przygotowanie izolacją przeciwwilgociową). Ich wadą jest też duży ciężar ściany oraz słaba izolacyjność termiczna.

Charakterystyka gazobetonu

Kolejnym materiałem który zyskuje coraz większą przychylność zarówno inwestorów jak i wykonawców jest gazobeton, czyli beton komórkowy. Ten rodzaj materiału posiada dobre parametry, i wiele zalet, które wyróżniają go na tle innych rozwiązań używanych w budownictwie.

W technologii wytwarzania betonu komórkowego wykorzystuje się cement i wapno jako spoiwo, natomiast kruszywem jest piasek, lub fakultatywnie połączenie piasku z popiołem. Rozdrobnione aluminium pełni funkcję środka spulchniającego. Aluminium wchodzi w reakcję z wodorotlenkiem wapnia, co powoduje wydzielanie się wodoru. Wodór uchodząc spulchnia masę i powoduje powstawanie porów, natomiast miejsce wodoru zastępuje powietrze. Różne zaprawy bardzo dobrze łączą je ze sobą.

Do najważniejszych cech charakteryzujących ten wszechstronny materiał należy jego trwałość - nie ulega bowiem korozji biologicznej ani chemicznej. Gazobeton jest ponadto materiałem mrozoodpornym, co wynika w dużej mierze z jego struktury.

Gazobeton charakteryzuje się dobrą akumulacją cieplną, czyli bardzo powoli oddaje ciepło, które zostało wcześniej zakumulowane. Ta ważna cecha przekłada się w praktyce na optymalne warunki i komfort przebywania w pomieszczeniach budynku wykonanego z betonu komórkowego. Zasadniczo ten rodzaj materiału budowlanego cechuje się również dyfuzją pary wodnej, oznacza to, że "ściany oddychają", czyli w pomieszczeniach nie jest ani za sucho ani zbyt wilgotno.

Kolejną zaletą gazobetonu jest łatwość jego obróbki - można go dowolnie przycinać. Należy jednak brać pod uwagę, że im gęstszy beton tym przycinanie będzie trudniejsze. Gazobeton cechuje się ponadto optymalną wytrzymałością na ściskanie - im większa gęstość, tym wyższa wytrzymałość.

Bloczki gazobetonowe bardzo dobrze się sprawdzają na budowie. Mają bardzo wiele zastosowań, są wytrzymałe i ciepłe.
Gazobeton - opinie, ceny, gdzie kupić i jak zastosować gazobeton

Niestety tak jak każdy materiał budowlany, również bloczki gazobetonowe posiadają mankamenty. Do jego wad można zaliczyć słabą izolację akustyczną, szczególnie w przypadku odmian o niższej gęstości (poniżej 700). Ponadto beton komórkowy wymaga odpowiedniego przechowywania pod przykryciem na placu budowy, również podczas transportu należy zabezpieczyć palety aby chronić go przed uderzeniami, ponieważ mimo swojej wytrzymałości ma tendencje do kruszenia.

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat wyboru materiału na ściany nośne domu, zapoznaj się z tym artykułem. W tym miejscu natomiast skupimy się na gazobetonie.

Rodzaje i ceny gazobetonu

Jeśli chodzi o cenę betonu komórkowego to jest ona zależna od wybranego producenta, jak również od gęstości betonu, i co oczywiste od wymiarów, jak również średniej wytrzymałości na ściskanie. Dwie wiodące marki oferują zróżnicowane ceny w zależności od wyboru produktu.

Te produkty mogą cię zainteresować - sprawdź ceny!

Solbet to niekwestionowany lider produkcji betonu komórkowego w Polsce. Solbet to doświadczony gracz branży budowlanej, który swoje wyroby z powodzeniem sprzedaje również za granicą. Firma posiada obecnie pięć dużych zakładów produkcyjnych. Ze względu na to, że firma Solbet jest gwarantem wysokiej jakości bloczków gazobetonowych, warto wziąć pod uwagę zakup materiałów budowlanych tej właśnie marki.

Ceny gazobetonu Solbet zaczynają się już od 384 zł za paletę. Paleta zawiera 24 szt. Bloczków gazobetonowych. Cena dotyczy materiału o najniższej gęstości (400 [kg/m3]). Jeśli inwestor zdecyduje się na produkt o wyższej gęstości, cena będzie wyższa o kilkadziesiąt złotych na palecie. Dostępne są różne ilości sztuk w palecie - nawet do 160 szt. Podane powyżej ceny stanowią kwotę netto. Solbet to firma znana i ceniona, od Żywiecczyzny aż po Pomorze na placach budowy można zobaczyć folie opatrzone logo tego producenta, które sugerują, że wybór padł na materiały budowlanej właśnie tej firmy.

Podczas poszukiwań odpowiedniego materiału na ściany zewnętrzne, jeśli wybór padnie na gazobeton, można natknąć się na materiał o nazwie pustak Suporex. Jest to również produkt firmy Solbet. Jest to także beton komórkowy, a Suporex to jego nazwa handlowa. Należy również pamiętać że gazobeton, beton komórkowy to różne nazwy tego samego materiału budowlanego. Przykładowa cena Suporexu to około 6,40 zł za szt. (24x24x59).

Kolejnym potentatem na rynku produktów z gazobetonu jest Xella Polska Sp. z o.o. Firma zajmuje się dystrybucją i produkcją  markowych wyrobów Ytong - bloczków gazobetonowych. Bloczki gazobetonowe Ytong według informacji podawanych przez producentów są przeznaczone do stawiania ścian na zaprawie do cienkich spoin lub zwykłej.

Ze strony internetowej Xella Polska Sp. z o.o. dowiemy się również, że produkty Ytong są wytwarzane z precyzją do 1mm., a także znajdziemy informacje o możliwych zastosowaniach bloczków gazobetonowych o danych rozmiarach. Ceny bloczków Ytong kształtują się na podobnym poziomie co wyrobów Solbet. Oczywiście cena zależy w dużej mierze od wymiarów, a także od liczby elementów w palecie. Przykładowo za  produkty Ytong o nazwie handlowej Energo +, które idealnie nadają się do stawiania ścian zewnętrznych jednowarstwowych zapłacimy 530 zł. W palecie znajdują się 24 elementy.

Kolejną nazwą handlową bloczków gazobetonowych jest H+H. Gazobeton o tej nazwie spotkamy w ofertach wielu polskich hurtowni. Producentem betonu komórkowego H+H jest H+H Polska Sp. z o.o. należąca do duńskiego konsorcjum. Polski producent H+H jest godny uwagi, ponieważ oferuje szerokie spektrum bloczków o gęstości od 350 do 700 kg/m3. Podobnie jak w przypadku bloczków Ytong również tutaj mamy do czynienia z precyzją wymiarów (do 1 mm).

Jak widać na przykładach, jeśli decyzja padnie na budowę domu przy zastosowaniu betonu komórkowego, inwestorzy i wykonawcy będą mieli z czego wybierać. Bloczki gazobetonowe są łatwo dostępnym materiałem na polskim rynku, a mnogość ofert wpływa na konkurencyjne ceny. Przed zakupem należy jednak porównać podstawowe parametry i właściwości produktów oferowanych przez producentów i dystrybutorów, aby mieć pewność co do jakości wybranych materiałów.

Co ciekawe, ceny tego typu produktów znacznie różnią się u różnych producentów. Jak znaleźć najlepszą cenę w okolicy? Warto wypełnić taki formularz i spokojnie poczekać na oferty. Firmy i składy budowlane z okolicy zgłoszą się do Ciebie i zaproponują realizację zamówienia w atrakcyjnych cenach. Dzięki temu masz pewność, że wybierzesz najbardziej korzystną ofertę.

Zastosowanie bloczków gazobetonowych jest bardzo duże na budowie. Można stosować je do budowania ścian wewnętrznych i zewnętrznych.
Gazobeton - opinie, ceny, gdzie kupić i jak zastosować gazobeton

Zastosowanie bloczków gazobetonu

Na tle innych materiałów budowlanych gazobeton można uznać za produkt uniwersalny. Jego szerokie zastosowanie ma długą tradycję. Warto wspomnieć, że już pod koniec lat dwudziestych ubiegłego stulecia, w Szwecji, rozpoczęła się jego produkcja na skalę masową, były to tak zwane bloczki Ytong, które, jak było wspomniane wcześniej, są wykorzystywane w budownictwie również w czasach współczesnych. Jednak historia zasad wytwarzania betonu komórkowego sięga końca XIX stulecia, już wtedy poznano podstawowe zasady jego produkcji.

Obecnie wysoka jakość bloczków gazobetonowych sprawia, że jest to materiał który sprawdzi się doskonale przy budowie różnego rodzaju ścian. Rozwiązania systemowe sprawiają, że beton komórkowy wykorzystuje się, jak reklamują go producenci - od piwnicy aż po dach. Rzeczywiście, ten uniwersalny materiał stosuje się między innymi do wznoszenia ścian zewnętrznych, ścian działowych, ścian wewnętrznych nośnych, ścian ogniowych oraz piwnicznych. Dodatkowym zastosowaniem jest wykorzystanie przy wypełnianiu konstrukcji szkieletowych i robót renowacyjnych o różnym charakterze.

Należy pamiętać, że w zależności od rodzaju ścian należy zakupić beton komórkowy o dostosowanej gęstości. Ściany działowe powinny być wznoszone z bloczków o wyższej gęstości w celu poprawy wytrzymałości i własności akustycznych. Z kolei do ścian zewnętrznych należy stosować beton o niższej gęstości, gdzie główne znaczenie ma izolacyjność termiczna.

Oprócz bloczków gazobetonowych każdy producent oferujący  asortyment budowlany z tego zakresu, ma w swojej ofercie elementy uzupełniające. Są to nadproża, kształtki U czy przykładowo płyty stropowe, wytwarzane ze zbrojonego betonu komórkowego. 

Gazobeton jest wykorzystywany nie tylko w budownictwie jednorodzinnym, ze względu na swoje właściwości znajduje zastosowanie w budownictwie kilkukondygnacyjnym oraz przemysłowym, a także do budowy obiektów handlowych.

Opinie na temat gazobetonu

Wykonawcy, inwestorzy budujący dom a także użytkownicy budynków do których wznoszenia użyto betonu komórkowego są w przeważającej mierze zadowoleni z dokonanego wyboru. Niestety w internecie wciąż krążą nieprawdziwe opinie na temat gazobetonu, które wynikają z niewiedzy i stereotypów o nieznanej genezie.

Jednym z takich fałszywych przekonań jest opinia, że gazobeton jest promieniotwórczy i w związku z tym zagraża zdrowiu ludzi przebywających w budynku wykonanym z tego materiału. Tymczasem spośród dostępnych na rynku materiałów budowlanych, beton komórkowy cechuje się jednym z najmniejszych współczynników naturalnej radiacji, który w żadnej mierze nie stanowi zagrożenia dla ludzi.

Kolejną obiegową opinią, która nie ma nic wspólnego z rzeczywistością jest mit, że w betonie komórkowym często dochodzi do rozwoju grzybów i pleśni. Tymczasem liczne testy, oraz lata praktyki dowiodły, że beton komórkowy jest na nie w zupełności odporny.

Podsumowując, przeważają jednak głosy o pozytywnym wydźwięku. Lata praktyki polskiej budowy domów z gazobetonu potwierdzają, że budowanie domów z tego materiału jest szybsze i tańsze, porównując z tradycyjnymi materiałami budowlanymi, takimi jak na przykład pustaki ceramiczne czy sylikaty.


Beton komórkowy jest jednym z najpopularniejszych materiałów budowlanych wykorzystywanych w budowie domu. Wszechstronne zastosowanie, wysokie parametry techniczne, a także przystępna cena przemawiają za tym, by wybrać gazobeton. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego, czym charakteryzują się omawiane materiały budowlane, a także, na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego producenta.

Gazobeton - co to jest?

Czym jest beton komórkowy?

Beton komórkowy to jeden z podstawowych materiałów budowlanych, który składa się z piasku, wapna oraz wody. Na wytrzymałość betonu wpływ mają popioły lotne, a także dobranie odpowiedniego piasku. Pęcherzyki powietrza powstają w wyniku dodania pasty aluminiowej. Dzięki temu masa staje się spulchniona, przez co osiąga dużo niższą wagę, przy zachowaniu dużej objętości. Pęcherzyki powietrza to wynik silnej reakcji aluminium z wapnem. Właśnie ich obecność wyróżnia beton komórkowy na tle pozostałych materiałów budowlanych.

Beton komórkowy - najważniejsze cechy

Stworzony system produkcji betonu komórkowego jest przemyślany. Porowata struktura niesie ze sobą wiele cennych cech tego materiału budowlanego. Dzięki nim zostaje obniżona waga gazobetonu, przy jednoczesnym podwyższeniu właściwości termoizolacyjnych. Ponadto beton komórkowy wykazuje się doskonałą izolacją akustyczną. Wysoka izolacja materiału pozwala na uniknięcie budowy grubych ścian.

Do pozostałych zalet gazobetonu zalicza się łatwość transportu, a także niski odsetek odpadu powstałego podczas przycinania. Dostępne są bloczki gazobetonowe w różnych wymiarach. Dlatego możliwa jest szybka budowa ścian, a także elementy zaliczające się do niewielkiej architektury. Gazobeton można wykorzystać do wykonania zabudowy wewnątrz domu.

Gazobeton, czyli popularny beton komórkowy, wyróżnia się także nieco słabszymi stronami. Do nich zalicza się kruchość i szybkie powstawanie odłamów. W związku z tym podczas transportu należy zachować wyjątkową ostrożność. Ponadto nie należy przechowywać go w miejscach narażonych na wilgoć. Są to materiały budowlane wyróżniające się dużą nasiąkliwością, przez co tracą swoje cenne właściwości.

Pustaki ceramiczne i gazobeton - porównanie

Popularne materiały budowlane

Wiodące materiały budowlane w polskim budownictwie wyróżniają się wysoką jakością wykonania oraz licznymi zaletami. Do najpopularniejszych materiałów zaliczają się bloczki gazobetonowe oraz pustaki ceramiczne. Chociaż obydwa rodzaje elementów budowlanych gwarantują doskonałą trwałość na długie lata, różnią się między sobą pewnymi właściwościami. Warto się im przyjrzeć, by podjąć właściwą decyzję o wyborze optymalnego materiału.

Gazobeton a pustaki ceramiczne

Zarówno bloczki gazobetonowe, jak i również pustaki ceramiczne są polecane przez fachowców. Te jednak wykazują pewne różnice w poszczególnych właściwościach.

 • Wytrzymałość - beton komórkowy w porównaniu do ceramiki wykazuje się mniejszą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas transportu tych kostek z betonu.
 • Izolacja termiczna - ceramika w podstawowej wersji nie wykazuje się zbyt wysoką izolacją termiczną. Dopiero wyroby poryzowane, które również jak wyroby z gazobetonu posiadają pęcherzyki powietrza, gwarantują zdecydowanie lepsze zabezpieczenie przed stratami ciepła.
 • Izolacja akustyczna - obydwa materiały budowlane wykazują się bardzo dobrą izolacją akustyczną. W przypadku ceramiki, chcąc uzyskać jak najlepszą ochronę przed hałasem, warto zdecydować się na cegłę pełną.
 • Ciężar - ceramika jest dużo cięższa niż beton komórkowy. Podczas gdy beton komórkowy waży od 500 do ok. 800 kg/m3, wyroby z ceramiki będą ważyć już od 1200 kg/m3.
 • Nasiąkliwość - ceramikę budowlaną ze względu na bardzo niską nasiąkliwość można z powodzeniem stosować na zewnątrz. Natomiast gazobetonowe bloczki są mniej odporne na działanie wody.
 • Łączenie bloczków - obydwa rodzaje materiałów budowlanych można łatwo ze sobą łączyć, dzięki profilowanym bokom. Podczas budowy można uniknąć układania zaprawy pionowej.
 • Zastosowanie w wyposażeniu wnętrz - wymienione materiały budowlane można wykorzystać do wykończenia wnętrz. Klinkierowa cegła świetnie sprawdzi się jako obudowa kominków, ścian lub filarów. Natomiast wyroby z gazobetonu mogą posłużyć jako elementy do zabudowy wnętrz - wykonania półek, szafek oraz obudowy sprzętów domowych.
 • Promieniotwórczość - najniższy poziom promieniotwórczości wykazuje biały beton komórkowy. Szara odmiana betonu komórkowego, czyli suporex utrzymuje pośredni poziom promieniotwórczości. Natomiast najwyższym wskaźnikiem wykazują się bloczki ceramiczne. Sprawdź także nasze porady, z czego budować dom.

Rodzaje gazobetonu i zastosowanie

Gazobeton - rodzaje

Wśród elementów wykonanych z betonu komórkowego wyodrębnia się przede wszystkim bloczki betonowe. W zależności od producenta wymienia się kilka rodzajów bloczków, wśród których wyróżnia się bloczki profilowane na pióra, bądź na wpusty. Dodatkowo wymienimy bloczki na zaprawę poziomą, bez konieczności wykonania zaprawy pionowej.

Kolejnym elementem wykonanym z betonu komórkowego są nadproża. Przeznaczone są one do wykonania nadmurówki nad bloczkami betonowymi. Należy wspomnieć również o bloczkach uzupełniających, czy też bloczkach przeznaczonych do izolacji termicznej wieńca. Natomiast do wzmocnień nadproży wykorzystuje się specjalne kształtki U.

Można dokonać podziału betonu komórkowego ze względu na rodzaj klasy gęstości. Na rynku mamy do czynienia z betonem o gęstości od 300 do 800 kg/m3 (ze zmienną co 50kg/m3). Im zostanie zachowana większa gęstość, tym materiały betonowe będą wykazywać się większą izolacją akustyczną, a także większą odpornością na ściskanie. Natomiast izolacja termiczna zwiększa się wraz ze spadkiem gęstości betonu komórkowego.

Bloczki gazobetonowe - zastosowanie

Bloczki z gazobetonu są wszechstronne w użyciu. Wykorzystuje się je na ściany zewnętrzne jednowarstwowe, jak i również warstwowe. Są głównym budulcem ścian wewnętrznych, wśród nich wymienia się ściany działowe oraz konstrukcyjne. Beton z pęcherzykami powietrza występuje także w innych elementach. Dzięki temu może posłużyć do budowy nadproża, wzmocnienia wieńca stropowego, a także elementów wykończeniowych wewnątrz budynku.

Do zastosowania wewnętrznego wykorzystywane są bloczki o najniższej gęstości. Ponieważ takie konstrukcje nie będą wymagać dodatkowej izolacji. Natomiast ściany działowe oraz nośne, wymagają zastosowania bloczków o gęstości od 700 do 800 kg/m3. Jeżeli tej klasy bloczki połączy się na zaprawę pionową oraz poziomą, można wykorzystać je do wzniesienia ścian piwnicy.

Wiodące marki gazobetonu

Solbet

Jednym z największych producentów betonu komórkowego jest Solbet. Materiał budowlany produkowany jest już od 1951 roku. Firma Solbet zajmuje się produkcją nie tylko betonu komórkowego, ale na swoim koncie ma również szeroko pojętą chemię budowlaną.

Producent Solbet w swojej ofercie posiada następujące bloczki:

 • Bloczki „P+W” profilowane na pióra oraz wpusty wraz z uchwytami
 • Bloczki „W” profilowane na wpusty wraz z uchwytami
 • Bloczki bez profilowania z uchwytami
 • Bloczki bez profilowania i bez uchwytów
 • Bloczki „Z” profilowane na zamek

Producent w swoim nazewnictwie posiada bloczki Solbet Optimal oraz Solbet Optimal Plus. Te drugie zazwyczaj oznaczają bloczki o szerokości wynoszącej przynajmniej 240 mm.

Ytong

Bloczki komórkowe marki Ytong produkowane są przez firmę Xlella Polska sp. z o.o.. Są one powszechnie stosowane w budownictwie energooszczędnym oraz ekologicznym. Technologia Ytong została opracowana w 1928 roku przez Axela Erikssona - naukowca pochodzącego ze Szwecji. Od końca lat dwudziestych XX wieku, rozpoczęto produkcję bloczków Ytong na skalę przemysłową. Na początku tylko na terenie Niemiec i Polski. Następnie produkty te rozpowszechniono w innych krajach.

Ytong wyróżnia się precyzyjnym dozowaniem surowców, dzięki czemu bloczki wyróżniają się wysoką jakością parametrów. Pory zawarte w strukturze bloczków podwyższają izolację termiczną oraz zwiększoną wytrzymałość na działania czynników mechanicznych.

Bloczki Ytong doskonale sprawdzają się do budowy domów w technologii jednowarstwowej. Dzięki temu są one bardziej odporne na wilgoć wewnątrz ścian. Natomiast technologia dwuwarstwowa zapewnia utrzymanie odpowiedniego mikroklimatu w pomieszczeniach. Bloczki Ytong są doskonałym materiałem budowlanym, sprawdzającym się w naszym klimacie.

Cennik betonu komórkowego i podsumowanie

Cennik bloczków komórkowych Ytong, Solbet i innych

Przykładowy cennik betonu komórkowego różnych marek

 • Suporeks biały Solbet o wymiarach 6x24x59 cm - cena 1,80 zł/szt
 • Suporeks biały Solbet o wymiarach 8x24x59 cm - cena 2,70 zł/szt
 • Bloczek biały Solbet o wymiarach 12x24x59 cm - cena 3,70 zł/szt
 • Bloczek biały Solbet o wymiarach 18x24x59 cm - cena 5,30 zł/szt
 • Pustak max biały Solbet o wymiarach 24x24x49 cm - cena 5,90 zł/szt
 • Pustak max biały Solbet o wymiarach 30x24x59 cm - cena 8,50 zł/szt
 • Bloczek Ytong o wymiarach 24x59,9x19,9 cm - cena 6,80 zł/szt
 • Pustak max biały Solbet o wymiarach 36x24x59 cm - cena 10,60 zł/szt
 • Suporex Termalica o wymiarach 24x25x60 cm - cena pustaków 7,30 zł/szt
 • Suporex o wymiarach 12x24x60 cm - cena 5,50 zł/szt
 • Suporex o wymiarach 24x24x60 cm - cena 8,50 zł/szt

Jak widać, cena pustaków jest do siebie mocno zbliżona, jeżeli chodzi o różnych producentów. Ostatecznie jednak cennik waha się od rozmiarów bloczków, a także dokładnego składu. Suporex biały jest tańszy od szarego. Ponadto cena pustaków o większych wymiarach będzie wyższa od drobniejszych elementów.

Czy warto zdecydować się na gazobeton?

Suporeks jest bardzo popularnym materiałem budowlanym, który wykazuje się cennymi właściwościami. W budownictwie mieszkaniowym szczególny nacisk kładzie się na izolację termiczną. Wysokiej jakości suporex jest to w stanie zapewnić.

Do dyspozycji mamy różnego rodzaju elementy. Do nich zalicza się pustak max, pozwalający na szybkie stawianie ścian zewnętrznych oraz działowych. Suporeks może występować również w mniejszych rozmiarach, dzięki czemu wykorzystuje się do zabudowy wewnątrz mieszkania. Dodatkową zaletą betonu komórkowego jest atrakcyjniejsza cena pustaków względem bloczków ceramicznych.

ikona podziel się Przekaż dalej