Jak naprawić ubytki w betonie? Pęknięcia, ubytki, ukruszenia na schodach betonowych
Każdy materiał z czasem zaczyna się zużywać. Beton również nie należy do niezniszczalnych. Często możemy spotkać się z pęknięciem betonu lub ukruszeniem, np. schodów betonowych. Powstałe ubytki w betonie wydają się problematyczne. Sama naprawa posadzki betonowej czy naprawa schodów betonowych nie jest skomplikowaną czynnością. Wystarczy jednak nieco zagłębić się w temacie i już możemy posiąść wiedzę dotyczącą naprawy betonu. Sklepy budowlane dysponują tak obszernym asortymentem do naprawy, że na pewno uda się wybrać odpowiedni do tego celu materiał.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Ubytki w betonie - przyczyny i rodzaje oraz naprawa betonu
Skąd biorą się ubytki w betonie? Kiedy potrzebna jest naprawa betonu?
Ubytki w betonie spowodowane są wieloma czynnikami. Każda wylewka betonowa narażona jest na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne lub chemiczne. Dzieje się tak w trakcie dłuższej eksploatacji wynikającej np. z dużego ciężaru, częstego ruchu kołowego bądź poprzez kontakt z substancjami chemicznymi. Prócz ubytków spotykamy się często z pęknięciami powierzchni betonowych oraz kruszeniem schodów betonowych, które nie zostały jeszcze wykończone płytkami. W takim przypadku niezbędna będzie naprawa betonu.
Defekty betonu nie powinny być ignorowanie, ponieważ im dłużej pozostawimy je bez naprawy, tym ubytki w betonie staną się coraz większe. Najczęściej pojawiające się ubytki w betonie można zaobserwować na zewnątrz. Spowodowane są one nie tylko zmiennymi warunkami atmosferycznymi, ale także wadliwą konstrukcją schodów albo powstają w wyniku ruchów budynku.
Zanim przystąpimy do naprawy betonu, bardzo ważne jest dokładne oczyszczenie ubytku. Naprawa posadzki betonowej nie jest trudna. Wystarczy odpowiednia zaprawa do naprawy betonu, którą znajdziemy w sklepie (cementowa modyfikowana polimerami) lub samodzielnie przyrządzona na bazie piasku, wody i betonu (cementowa). Na rynku występuje także zaprawa żywiczna, w skład której wchodzi żywica i utwardzacz. Sama naprawa betonu nie jest trudnym zadaniem.
Pęknięcia i ukruszenia na schodach betonowych - naprawa schodów betonowych
Co warto wiedzieć w przypadku napraw betonu krok po kroku? Beton powszechnie uznawany jest za bardzo wytrzymały materiał. Niestety nie do końca jest to prawda. Pomimo miana „twardego”, w gruncie rzeczy jest niezwykle podatny na wszelkiego rodzaju ubytki w betonie jak zarysowania, pękanie, a także uszkodzenia mechaniczne. Uszkodzenia mechaniczne to nic innego jak obtłuczenia. Betonowa konstrukcja np. schodów może także ucierpieć w wyniku korozji, która rozwija się bardzo powoli. Wówczas niezbędna będzie natychmiastowa naprawa schodów betonowych.
Naprawa powierzchni betonowych uszkodzonych w wyniku korozji jest niezwykle ważna. Początkowo w strukturze betonu robią się mikropęknięcia, w które następnie wnika woda. W okresie zimowym korozja betonu zbiera swoje żniwo. Przy niskiej temperaturze woda w mikropęknięciach zamarza, powiększając jednocześnie swoją objętość. Sytuacja ta powoduje tzw. rozsadzanie betonu. Woda to potężny żywioł, którego działania nie jesteśmy w stanie zatrzymać. Dlatego tak często niezbędna jest naprawa schodów betonowych, które nie zostały odpowiednio zabezpieczone przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych.
Rozpoczynającą się korozję betonu można poznać po ukruszeniu lub popękaniu betonowej powierzchni. Często pojawiają się tam także rudawe zacieki, których barwa pochodzi z rdzy zbrojenia. Zdarza się też, że przez nieuwagę uderzymy w krawędź niezabezpieczonego betonu, co spowoduje powstanie uszkodzenia mechanicznego w postaci wyszczerbienia, które również wymaga naprawy.
Betonowe elementy znajdujące się na zewnątrz bez wykończenia są szczególnie narażone na działanie czynników atmosferycznych. Czynniki te posiadają duże właściwości niszczące. Największym „wrogiem” betonu jest wilgoć. Na skutek połączenia tego zjawiska z mrozem i słońcem – nasz beton nie ma najmniejszych szans. Związki chemiczne pochodzące ze spalin przemysłowych również niszczą beton. Remont schodów betonowych zewnętrznych jest zatem zbliżony w wykonaniu do naprawy ubytków betonu i wydaje się prostą czynnością.
Naprawa posadzki betonowej - naprawa betonu krok po kroku
Wszystkie ubytki w betonie, uszkodzenia, pęknięcia, czy też ukruszenia można z powodzeniem naprawić. Aby naprawa posadzki betonowej przebiegła pomyślnie, potrzebne są odpowiednie materiały. Przyjmuje się, że wszelkie ubytki w betonie należy wypełniać materiałami, które cechują się parametrami technicznymi zbliżonymi do betonu. Zaprawa do naprawy betonu może zostać przygotowania samodzielnie lub zakupiona w sklepie. Zaprawa naprawcza do betonu przygotowana samodzielnie, złożona z piasku, wody i cementu, w rezultacie będzie znacznie mniej skuteczna. Jedyną zaletą jest niski koszt jej wykonania. Gotowa zaprawa naprawcza do betonu kosztuje natomiast ok. 20 – 150 zł za worek. Kupując ją, mamy pewność, że zaprawa naprawcza do betonu będzie skuteczna.
Oczywiście decyzja, która zaprawa naprawcza do betonu będzie najlepiej spełniała swoją funkcję, uzależniona jest od wielkości powstałych uszkodzeń. Naprawa powierzchni betonowych posiadających drobne rysy bądź pęknięcia wymaga przede wszystkim dokładnego wyczyszczenia. Następnie każdą rysę lub pęknięcie należy poszerzyć za pomocą szpachelki. Ten zabieg wykonuje się po to, aby zaprawa naprawcza dobrze wypełniła powstałe szczeliny. Jeszcze przed wlaniem zaprawy, konieczne jest odkurzenie pyłu z powstałej szczeliny.
Bardzo ważnym elementem, dzięki któremu nowa warstwa bez problemu zwiąże się ze starym betonem, jest odpowiednie zagruntowanie ubytku. Zamiast gruntu możemy także użyć tzw. masy sczepnej, którą zakupimy praktycznie w każdym sklepie z chemią budowlaną. Zabieg z użyciem gruntu znacznie poprawi przyczepność zaprawy. Na koniec nakładana jest zaprawa naprawcza. Od wielkości powstałych ubytków uzależniona jest liczba warstw, jaką należy nałożyć. Im większe ubytki w betonie, tym więcej warstw. Niezwykle ważna jest także pielęgnacja betonu, a nie tylko sama naprawa posadzki betonowej. Najistotniejsze są pierwsze fazy twardnienia. Warto więc polewać betonową powierzchnię wodą, co korzystnie wpływa na zachowanie trwałości.
Naprawa schodów betonowych zewnętrznych krok po kroku
Niezabezpieczone powierzchnie betonowe na zewnątrz, zwłaszcza schody, często cierpią z powodu licznych ubytków czy ukruszenia. Naprawa schodów betonowych dla amatora jest nie lada wyzwaniem. Na pomoc ruszą jednak producenci, których chemia budowlana z pewnością rozwiąże problemy z nieestetycznymi ubytkami.
Podobnie jak w przypadku płaskich powierzchni, remont schodów betonowych zewnętrznych należy rozpocząć od skucia wszystkich nierównych ubytków. Po wykonaniu tej czynności schody powinny zostać dokładnie oczyszczone z kurzu i pyłu. W przeciwnym razie zaprawa naprawcza nie zwiąże się z betonem. Zanim nałożona zostanie zaprawa do naprawy betonu, nie można także zapomnieć o zagruntowaniu powierzchni. Naprawa schodów betonowych zewnętrznych często wymaga ich nadlewania. Nadlewanie schodów betonowych sprawia, że schody zyskają na grubości, co może spowodować ich podwyższenie. Tego typu korekta wysokości stopni schodowych jest często praktykowana. Nadlewanie schodów betonowych to łatwa czynność, którą można wykonać samodzielnie. Nawet dla amatora nadlewanie schodów betonowych nie przysporzy problemów.
Aby zaprawa do naprawy betonu na schodach została równomiernie rozprowadzona, potrzebna będzie paca lub szpachla. Dzięki temu narzędziu zbierzemy niepotrzebny nadmiar materiału i wyrównamy powierzchnię. Każda warstwa zaprawy nie powinna przekraczać 5 cm grubości.
Zakończona naprawa betonu powinna uwzględniać zabezpieczenie powierzchni schodów przed przedostawaniem się opadów, np. żywicą lub farbą do betonu. Dostępna na rynku chemia budowlana daje wiele możliwości, co do wyboru odpowiedniego produktu. Nie należy o tym zapominać. W przeciwnym razie niebawem znowu może okazać się niezbędna naprawa schodów betonowych.
Posadzki w domu w salonie i w kuchni oraz w zakładach przemysłowych
Posadzki żywiczne w domu oraz posadzki przemysłowe w zakładach produkcyjnych
Jak przebiega naprawa posadzek betonowych i posadzek przemysłowych? Posadzka często kojarzy nam się z podłogą. Jest to jednak mylne stwierdzenie. Posadzka stanowi zewnętrzną, ostatnią warstwę wierzchnią podłogi, która stanowi jej wykończenie. Zazwyczaj ma ona charakter dekoracyjny. Wśród rodzajów posadzek, wyróżnia się zasadniczo cztery. Są to posadzki spoinowe, bezspoinowe, mozaikowe oraz żywiczne. A co zrobić, gdy posadzka w kuchni pokryta jest płytkami, które chcemy zmienić? Doskonałe zastosowanie ma tutaj zaprawa wyrównawcza. Przeznaczona jest przede wszystkim do wykonywania warstwy, która wyrównuje podłoże ceramiczne. Dzięki niej bez problemu przykleimy nowe płytki w kuchni. Zaprawa wyrównawcza stosowana jest wyłącznie wewnątrz.
Posadzki żywiczne dawniej miały zastosowanie w halach przemysłowych czy garażach. Dziś coraz częściej posadzki żywiczne wykorzystywane są w domu i w mieszkaniach, np. w kuchni lub w salonie. Warto wiedzieć, że żywica sprzyja alergikom. Co więcej, dzięki temu materiałowi możemy stworzyć świetną podłogę z efektem 3D. Przy wyborze żywicy, warto znać jej rodzaje. Wszystko zależy od tego, jakiego efektu oczekujemy. Połysk można uzyskać przy użyciu żywicy epoksydowej, którą na koniec należy przeciągnąć lakierem. Natomiast gładką i matową podłogę można otrzymać z żywicy poliuretanowej. Przykładowy koszt wykonania posadzki żywicznej w salonie 30 m2 wynosi blisko 10 000 zł.
Ważnym elementem każdego budynku, np. zakładu przemysłowego, hali produkcyjnej lub magazynu, jest posadzka przemysłowa. Posadzki przemysłowe narażone są na wszelkie obciążenia. Wynikają one głównie ze składowania różnego rodzaju materiałów, pracą ciężkich maszyn lub jazdą środków transportu poruszających się po magazynie czy hali. Posadzki przemysłowe powinny cechować się wysoką odpornością na ścieranie mechaniczne. Można wykonywać powierzchnie posadzek w formie gładkiej lub antypoślizgowej.
Ubytki w betonie – czy naprawa betonu jest kosztowna?
Niezniszczalny w domniemaniu beton, ulega niestety częstym uszkodzeniom. Drobne ubytki w betonie nie należą do kosztownych. Samodzielna naprawa posadzki betonowej lub naprawa schodów betonowych wymaga głównie wykonania zaprawy cementowej. Od nas zależy, jak mocna ona będzie. Jeśli zastosujemy odpowiednie proporcje, stworzymy naprawdę silnie wiążący materiał. Nadlewanie schodów betonowych, również nie jest czymś bardzo skomplikowanym. Alternatywą naprawy betonu są gotowe zaprawy z dodatkiem polimerów. Kupić je można za ok. 20 zł – 25 zł za worek. Tak więc wystarczy tylko oszacować wielkość ubytku i podjąć decyzję o formie jego naprawy.
W obecnych czasach możemy mieć dosłownie taką posadzkę w domu, jaką tylko sobie wymarzymy. Spektakularne podłogi żywiczne 3D zadziwią niejednego gościa. Nie jest to jednak tania sprawa, czasem jednak warto trochę odłożyć i sprawić sobie tę niezwykłą dekorację. Zwłaszcza gdy któryś z domowników jest alergikiem.
Naprawy betonu nie będą konieczne, jeżeli beton będzie odpowiednio chroniony. Ważne jest, aby zewnętrzne powierzchnie betonowe nie były poddawane wilgoci. To najistotniejszy czynnik, który warunkuje pojawianie się wszelkiego rodzaju ubytków, pęknięć i ukruszenia betonu, czego skutkiem niezbędna jest naprawa posadzki betonowej.