Jak obliczyć kubiki betonu? Wyjaśniamy, jak obliczyć objętość betonu
Posadzki i stropy wymagają zastosowania odpowiedniej mieszanki betonowej. Metry sześcienne tego materiału budowlanego zostają wyrażone w postaci kubików. Jak obliczyć kubik betonu potrzebnego na wylewkę, fundamenty lub posadzkę? Prezentujemy uniwersalne przeliczniki kubików betonu i podpowiadamy, jak wykonać obliczanie.
Jeśli planujesz budowę domu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak obliczyć kubik betonu na posadzkę, wylewkę. Obliczanie
Przed rozpoczęciem obliczeń, warto przypomnieć, czym właściwie są kubiki. Jest to potoczne określenie miary objętościowej. Innymi słowy, są to metry sześcienne objętości betonu. Ilość kubików potrzebnych na fundamenty, wylewkę czy posadzkę zostają wyrażone w m3, a do obliczenia ich ilości stosuje się uniwersalne przeliczniki.
Osoby, które chcą wykonać płyty fundamentowe, posadzkę lub wylewkę, mogą zastosować bardzo prosty przelicznik. Jak wyliczyć liczbę potrzebnych kubików? Obliczanie można przeprowadzić przy pomocy kalkulatorów. Większość prostych kalkulatorów jest dostępnych na stronach producentów betonu. Dzięki nim możemy łatwo wyliczyć, ile kubików betonu potrzeba na daną powierzchnię. W przypadku płyt fundamentowych obliczanie ilości betonu jest bardzo proste i z łatwością wykonamy je samodzielnie. Jak wyliczyć, ile m3 mieszanki betonowej potrzeba?
Obliczanie kubików betonu pod płyty fundamentowe, posadzkę i wylewkę jest wyrażone poprzez przemnożenie ich długości, wysokości oraz grubości warstwy betonu. Dla przykładu, posiadamy posadzkę lub wylewkę o rozmiarach 10 x 10 metrów. Grubość warstwy betonu wynosi 20 cm. W efekcie mnożenia uzyskujemy 20 m3 kubików betonu.
10 m x 10 m x 0,2 m = 20 m3 kubików na fundamenty, wylewkę lub posadzkę
Jak obliczyć kubik betonu pod ławy fundamentowe?
Obliczanie objętości betonu będzie bardzo proste, o ile posiadamy posadzkę lub płytę fundamentową, która wpisuje się w kształt prostokąta bądź kwadratu. W przypadku obliczania objętości kubików pod ławy fundamentowe potrzeba nieco bardziej skomplikowanych obliczeń.
W tym przypadku możemy wykorzystać prosty kalkulator, który uwzględnia trzy kroki obliczeń. Do wyliczenia ilości betonów pod ławy fundamentowe, potrzebujemy określenia ich wysokości, długości i szerokości. Zakładamy, że nasze ławy fundamentowe posiadają długość 10 m, szerokość 10 m i wysokość 30 cm. W efekcie mnożenia owych ilości otrzymujemy wartość 30 m3 kubików. Przelicznik wystarczyłby na obliczanie ilości betonu pod płytę fundamentową lub pełną posadzkę. Jednak w przypadku płyty fundamentowej, ilość metrów sześciennych z pewnością będzie mniejsza. Dlatego w obliczeniach ilości betonu wykorzystujemy kolejne miary. Są nimi rozmiary ławy mierzonej po stronie wewnętrznej.
Zakładamy, że nasze fundamenty posiadają wymiary strony wewnętrznej 9,7 x 9,7 m. Wysokość ławy fundamentowej pozostaje bez zmian i wynosi 30 cm. Wszystkie powyższe wartości mnożymy przez siebie, co da nam wynik 28,2 m3.
9,7 x 9,7 m x 0,3 m = 28,2 m3 betonu na miarę wewnętrzną fundamentów
Ostatni krok do obliczenia ilości metrów sześciennych pod fundamenty to odjęcie od siebie dwóch miar (wewnętrznej miary fundamentów od wartości zewnętrznej). Obliczanie wygląda następująco:
30 m3 (miara zewnętrzna fundamentów) – 28,2 m3 (miara po stronie wewnętrznej) = 1,8 kubików potrzebnych na ławy fundamentowe.
Zaprezentowany powyżej przelicznik możemy zastosować przy szacowaniu objętości wszystkich ław fundamentowych, które wpisują się w kształt kwadratu lub prostokąta. Na stronach internetowych producentów betonu, znajdziemy także bardziej zaawansowane kalkulatory ilości kubików pod fundamenty. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat betonu komórkowego?
Jak obliczyć kubik betonu na stropy?
Chcąc wyliczyć, ile kubików potrzeba do wykonania fundamentów lub stropów, musimy poznać dokładne wymiary. Pierwszym przykładem będzie strop monolityczny. Zakładamy, że nasza konstrukcja będzie posiadała rozmiary 10 x 10 m. Do obliczeń potrzebujemy także wprowadzenia miary grubości, którą szacujemy na 18 cm. W wyniku obliczeń uzyskujemy metry sześcienne, potrzebne do wylania stropu monolitycznego. Do przykładowego stropu potrzeba 18 m3 betonu. Możemy zatem z łatwością wyliczyć, że na 1 m2 stropu monolitycznego przypada średnio 0,18 m3 betonu.
Sprawa może komplikować się w przypadku stropów Teriva. Ich całkowita grubość nie może być miarą wykorzystaną do obliczania ilości betonu. Nasz przykładowy strop Teriva o rozmiarach 10 x 10 m i grubości 20 cm składa się z kilku centymetrów wylewki. Warto sprawdzić jej grubość, bowiem to ona będzie brana pod uwagę przy obliczaniu zapotrzebowania na metry sześcienne betonu. Zakładamy, że na strop wylejemy wylewkę o grubości 5 cm. W tym przypadku zapotrzebowanie na metry sześcienne możemy wyliczyć następująco:
10 m x 10 m x 0,05 m = 5 m3
Na takiej samej zasadzie możemy wyliczyć, ile potrzeba kubików na strop Ackermana. W kalkulatorach zazwyczaj przyjmuje się wartość wylewki o grubości około 4 cm. W związku z powyższym przykładowy strop Ackermana o rozmiarach 10 x 10 m będzie potrzebował 4 metry sześcienne nadbetonu.
10 m x 10 m x 0,04 m = 4 metry sześcienne nadbetonu
Powyższe wyliczenia mają charakter orientacyjny i pozwalają określić, jak obliczyć kubik betonu. Chcąc uzyskać bardziej szczegółowe obliczenia, możemy skorzystać z darmowych kalkulatorów. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat konstrukcji betonowych, skorzystaj z innych artykułów w serwisie. Dowiesz się z nich między innymi, jaka farba do betonu na zewnątrz będzie najlepsza, a także poznasz parametry betonu do różnych zastosowań.