Karbonatyzacja betonu - co to jest?

Karbonatyzacja cementu polega na reakcji chemicznej dwutlenku węgla wraz z wodorotlenkiem wapnia. Dwutlenek węgla jest stałym składnikiem powietrza. Natomiast wodorotlenek węgla wchodzi w skład cementu. Karbonatyzacja betonu przyczynia się do powstania wody oraz węglanu wapnia, który jest odpowiedzialny za obniżenie odczynu pH. Świeży beton wyróżnia się odczynem pH na poziomie 12,6, natomiast w wyniku karbonatyzacji, jego wartość spada nawet do poziomu 8,3.

Intensywność procesu chemicznego jest uzależniona od kilku różnych czynników. Do nich zalicza się między innymi stężenie dwutlenku węgla w powietrzu, duża ilość wody w stosunku do zawartości cementu, jak i również porowatości samego betonu. Zatem karbonatyzacja betonu jest największym zagrożeniem dla wylewek znajdujących się na zewnątrz. Tym bardziej, jeżeli są one narażone na działanie kwaśnych deszczy. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź zebrane w tym miejscu artykuły o betonie.

Pilarki Stihl, czyli polecane spalinowe piły łańcuchowe oraz pilarki elektryczne Stihl i ich modele z cenami
Pilarki Stihl - wiodące modele, opinie, ceny, parametry

Karbonatyzacja cementu a niszczenie betonu

Jednym ze skutków ubocznych, jakie niesie ze sobą karbonatyzacja cementu, jest korozja żelbetu. Głównym czynnikiem doprowadzającym do procesu, jakim jest korozja stali w betonie, będzie obecność wody. Niszczenie betonu wywołane jest także utworzeniem się zupełnie innych produktów w wyniku hydratacji. Korozja stali w betonie, mimo wszystko nie jest bardziej narażona w warunkach o większym zanieczyszczeniu powietrza. O tym, czy wystąpi korozja żelbetu, największy wpływ ma projektowanie, a także późniejsze wykonanie konstrukcji betonowych. Oddziaływanie dwutlenku węgla na węgiel staje się silniejsze, jeżeli zastosujemy cement gorszej jakości. Dodatkowo korozja stali w betonie nie powinna wystąpić, gdy zadbamy o właściwą otulinę całego zbrojenia. Zatem ważne jest odpowiednie zabezpieczenie stali zbrojeniowej.

Karbonatyzacja jest określana również jako korozja węglanowa. Zalicza się ona do procesów określanych korozji chemicznych betonu. Oprócz karbonatyzacji wymienia się również korozję chlorkową. W tym przypadku jony chlorkowe uchodzą za najszybciej przenikające do mieszanki betonowej. Tak, jak przy karbonatyzacji, korozja chlorkowa przyczynia się do obniżenia odczynu pH betonu. Na ten proces szczególnie narażone są betony z małą ilością domieszek, a także przygotowane ze słabej jakości cementu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o betonie architektonicznym?

Beton architektoniczny - zobacz cenę!

Korozja chlorkowa przyczynić się może do korozji stali zbrojeniowej. Czynnikami wpływającymi na niszczenie żelbetu, są m.in. woda morska, zastosowanie środków odladzających, czy też działanie mrozu. Korozja chlorkowa przyczynia się do powstawania rys oraz złuszczeń na powierzchni betonu, przez które dociera woda oraz środki chemiczne. Właśnie w ten sposób rozwija się korozja żelbetu. Natomiast rdza przyczynia się do pękania betonu oraz pogorszenia jego cennych właściwości. A może zainteresuje cię także ten artykuł o posadzkach betonowych?

Karbonatyzacja betonu to naturalny proces, ale robiąc beton można zadbać, by problem nie był zbyt dużo.
Karbonatyzacja betonu - co to jest, na czym polega i w jaki sposób jej zapobiegać?

Korozja węglanowa - jak jej zapobiegać?

Jak już wcześniej wspomniano, korozji stali zbrojeniowej, jak i również samym procesom korozji chemicznej, można skutecznie zapobiec. Korozja węglanowa nie powinna występować, jeżeli projektowanie betonu odbędzie się zgodnie z normami PN-EN 206:2014 dla klas karbonatyzacji XC1 do XC4.

Dodatkowo należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji betonu w czasie jego procesu wiązania. Nie można dopuścić do pękania betonu. Samo zbrojenie musi być okryte otuliną o odpowiedniej grubości. A może zainteresuje cię także artykuł o betonie wodoszczelnym?

Innym rozwiązaniem może okazać się właściwie dobrana chemia budowlana. Dzięki niej powstaje ochronna powłoka, zabezpieczająca beton przed działaniem dwutlenku węgla. Rekomendowana chemia budowlana ochroni beton przed przedostawaniem się innych jonów kwasotwórczych. Istotne jest jej prawidłowe rozprowadzenie po całej nawierzchni. Oczywiście chemia budowlana przy okazji musi zagwarantować odpowiednie odprowadzanie wilgoci podczas wysychania betonu. Jeśli szukasz ciekawych inspiracji, sprawdź także ten artykuł o betonie stemplowanym.

ikona podziel się Przekaż dalej