Kręgi betonowe i studzienki betonowe - zastosowanie

Kręgi betonowe to szerokie rury betonowe o różnym promieniu i wymiarach w zależności od przeznaczenia. Kręgi betonowe lub kręgi żelbetowe to elementy prefabrykowane. Najczęstszym zastosowaniem kręgów betonowych i żelbetowych jest wykonywanie różnego typu zbiorników. Z tych prefabrykatów powstają szamba, studzienki wodomierzowe, studnie oraz inne instalacje. Innymi słowy, kręgi betonowe wykorzystuje się przy budowie infrastruktury wodno-kanalizacyjnej.

W zależności od planowanego przeznaczenia wytwarza się kręgi betonowe ze stopniami włazowymi lub bez.  Ważny jest również rodzaj zbrojenia, klasa betonu oraz metoda produkcji. Zasadniczo inaczej powstają kręgi żelbetowe i betonowe z przeznaczeniem do studni szczelnych, inaczej do systemów wodno-kanalizacyjnych. Większość producentów prefabrykatów posiada w ofercie kręgi ze specjalnymi zamkami, które można łączyć, na tzw. uszczelkę.

Obecnie proces wytwarzania rur betonowych oraz kręgów jest w dużej mierze zautomatyzowany, dzięki czemu można osiągnąć różne warianty. Jeśli kręgi betonowe będą służyć do poziomego ujęcia wody lub studni kanalizacyjnych dodatkowo wytwarzane są również pokrywy betonowe - które tak jak inne elementy betonowe można dostać u producenta.

Do budowy studzienek kanalizacyjnych wykorzystuje się również pierścienie obciążające. Są to elementy betonowe które mają za zadanie chronić studzienkę przed nadmiernymi obciążeniami oraz tym samym ją zabezpieczać.

Oprócz wspomnianej wyżej metody łączenia kręgów betonowych na uszczelkę, są również prefabrykaty które łączy się na zaprawę. One również posiadają zamek, lecz w przeciwieństwie łączenia na uszczelkę, stosuje się zaprawę pomiędzy elementami.

W zależności od przeznaczenia i wielkości inwestycji stosuje się zwykłe kręgi betonowe lub zbrojone czyli kręgi żelbetowe. Do pokryw na zamykanie studni z kręgów betonowych czy rur betonowych stosuje się zazwyczaj pokrywy zbrojone.

Beton architektoniczny - zobacz cenę!

Wymiary i cena kręgów betonowych i żelbetowych

Na cennik kręgów betonowych oraz kręgów żelbetowych wpływa wiele czynników w zależności czy są wykorzystywane w budownictwie ogólnym, prywatnym, telekomunikacyjnym czy drogowym. Do czynników wpływających na cenę elementów betonowych należą również parametry techniczne takie jak wymiary, średnice wewnętrzne i zewnętrzne oraz wytrzymałość. U wielu firm produkujących prefabrykaty istnieje również możliwość dostosowania klasy betonu na zamówienie. Niejednokrotnie jest możliwość dopasowania także wysokości kręgów.

Ceny kręgów betonowych kształtują się odmiennie w różnych regionach Polski. Różnice w cenie kręgów betonowych pomiędzy Krakowem a Warszawą mogą być dosyć znaczne. Na pomorzu w okolicach Gdańska, ale również w Szczecinie za kręgi betonowe zapłacimy od 155 zł za sztukę. Kręgi betonowe bez stopni o wymiarach 1200/600 kosztują około 190 zł brutto za sztukę. Jednak krąg betonowy o większych rozmiarach 1500/600 będzie wydatkiem rzędu 275 zł.

W okolicach Krakowa i Katowic ceny kręgów betonowych oraz kręgów żelbetowych bywają różne, jednak są w miarę ustandaryzowane. Cena kręgów betonowych o wymiarach 1000x500x120 to również, podobnie jak w Szczecinie 155 zł brutto za sztukę. Jednak krąg betonowy 1200x600x100 możemy dostać u niektórych producentów za 175 zł brutto.

Oczywiście cennik kręgów żelbetowych ma wyższe ceny. W Krakowie za krąg żelbetowy o wymiarach 1000x600x100 zapłacimy 180 zł, a o wymiarach 1200x600x100 już ponad 200 złotych.

Ceny pierścieni obciążających w Poznaniu, Białymstoku czy Lublinie rozpoczynają się kwotą około 130 zł brutto przy najmniejszych wymiarach, i dochodzą nawet do 350 zł przy dużych wymiarach.

Kręgi betonowe można oczywiście dostać również w dużo niższych cenach nawet od dziewięćdziesięciu kilku złotych za sztukę. Należy jednak ostrożnie podchodzić do takich okazji cenowych. Cenniki mogą być również zależne od tego czy kręgi betonowe będą zakupione w zwykłej lokalnej betoniarni, czy u znanego w całym kraju producenta elementów betonowych.

Podane powyżej ceny mają charakter informacyjny i przybliżony. Przy większych zamówieniach, wielu producentów prefabrykowanych elementów betonowych dopuszcza negocjacje cenowe i rabaty. Rynek prefabrykatów to prężnie rozwijająca się branża, powstaje wiele nowych zakładów produkcyjnych, więc można liczyć na to, że ceny nie będą ulegały w najbliższym czasie specjalnym wahaniom.

Kręgi betonowe stosuje się przy budowie studni betonowe. Ich wymiary mogą być różne. To wygodny i łatwy sposób na zrobienie studni.
Kręgi betonowe - cena, wymiary, opinie, zastosowanie

Inne elementy przy budowie studzienki betonowej

Przy budowie studni betonowej kręgi są podstawowym elementem. Jednak oprócz kręgów betonowych dostępne są również różne elementy uzupełniające, niezbędne do budowy studni kanalizacyjnej. Oprócz wspomnianych wcześniej pierścieni obciążających istniej na rynku szeroki wybór płyt pokrywowych oraz pierścieni wyrównujących, zwanych także wyrównawczymi.

Te ostatnie stosuje się przy zwieńczeniu studni. Umieszcza się je bezpośrednio pod włazem. Budowa studni kanalizacyjnej to system wzajemnie się uzupełniających, kompatybilnych elementów. Do elementów przypowierzchniowych zalicza się również stożki obciążające oraz adaptery.

Z kolei przy budowie szamba lub zbiornika na wodę, tudzież deszczówkę wykorzystuje się często kręgi żelbetowe pojedyncze. Szambo z kręgów betonowych jest współcześnie rzadziej stosowane, wyparło je szambo gotowe. Część inwestorów prywatnych decyduje się jednak na takie rozwiązanie, szczególnie ze względu na wymiary, cenę i dostępność. W przypadku szamba, dodatkowymi elementami będą płyty nakrywowe, rury przelewowe oraz uszczelki. Czasem niezbędna będzie pokrywa wzmocniona, w zależności od obciążeń. Popularnymi materiałami są też pierścienie i dreny betonowe,

We wszystkie elementy dodatkowe warto zaopatrzyć się w tej samej betoniarni lub producenta. Często elementy betonowe są wyprofilowane i dostosowane do poszczególnych wymiarów danego producenta. Można również uzyskać bardziej atrakcyjną cenę, jeśli wszystkie elementy zakupione zostaną w tym samym miejscu.

Czy na budowę z wykorzystaniem kręgów betonowych potrzebne jest pozwolenie?

Kręgi betonowe są popularnym materiałem budowlanym z różnych względów. Przede wszystkim mają dość szerokie zastosowania, a także dobrze radzą sobie z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Konstrukcje wykorzystujące kręgi betonowe, lub jeszcze lepiej żelbetowe należą do trwałych i solidnych. Należy jednak pamiętać, że budowa szamba z kręgów betonowych lub innych materiałów, wymaga pozwolenia na budowę. Niedopatrzenie tego obowiązku może skutkować bardzo nieprzyjemnymi konsekwencjami. Pozwolenia na budowę nie wymagają jedynie szamba o pojemności do 10 m3. Tego typu instalacje wymagają jedynie zgłoszenia.

Do zgłoszenia budowy szamba należy dołączyć wniosek z wyszczególnionym zakresem robót budowlanych, a także terminem ich rozpoczęcia. Potrzebne będzie również oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, jak również rysunki usytuowania.

Podobnie wygląda sprawa w przypadku budowy studni. Niezależnie od technologii, budowę studni do 30 m głębokości należy jedynie zgłosić. W innym przypadku niezbędne będzie pozwolenie. Inwestycja polegająca na instalacji studzienki kanalizacyjnej czy studzienki rewizyjnej z kręgów betonowych również wymaga zgłoszenia. Przyłączenie kanalizacyjne należy zgłosić w starostwie powiatowym.

O tym wszystkim należy pamiętać przed rozpoczęciem robót i przed przywiezieniem kręgów betonowych na teren budowy czy posesji. Niedopatrzenie w tym zakresie będzie skutkować kosztami legalizacji lub rozbiórki. Koszty legalizacji w przypadku tego typu obiektów, które wymagają tylko zgłoszenia to od 2500 do 5000 zł. W przypadku zlekceważenia obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę opłaty są bardzo wysokie, należy więc nie zaniedbywać tego wymogu.

ikona podziel się Przekaż dalej