Pielęgnacja betonu krok po kroku - zobacz, jak pielęgnować beton na różnych etapach
Pielęgnacja betonu dla początkujących majsterkowiczów może wydawać się dość odległym zagadnieniem. Wykonanie wylewki pod fundamenty, na taras lub podjazd nie jest wystarczającą czynnością. Należy następnie chronić wiązanie betonu, a także samą mieszankę przed różnymi czynnikami atmosferycznymi.
Jeśli planujesz budowę domu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Pielęgnowanie betonu latem
Dojrzewanie betonu będzie przebiegać prawidłowo, jeżeli zadbamy o stworzenie odpowiednich warunków. W tym przede wszystkim odpowiedniej temperatury oraz poziomu wilgotności. Pielęgnowanie betonu latem wcale nie jest łatwiejsze niż w okresie zimowy, ponieważ wylewka jest narażona na działanie wysokich temperatur oraz promieni słonecznych. W związku z tym wiązanie betonu jest utrudnione przez ciągłe odparowywanie wody.
W takim przypadku zalecana jest pielęgnacja betonu na mokro. Wodę dozować powinniśmy systematycznie, a także bez dużego ciśnienia. Nawilżanie wylewki wodą na samym początku musi odbywać się przy słabym strumieniu. Dobrze jest zastosować delikatne zraszanie. Wtedy ciśnienie wody nie spowoduje żadnych uszkodzeń. W ten sposób wydłużamy czas schnięcia, ale jednocześnie chronimy wylewkę przed rozkruszeniem. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź zebrane w tym miejscu artykuły o betonie.
Przy polewaniu wodą należy pamiętać o odpowiedniej temperaturze cieczy. Ponieważ zbyt zimna woda przyczyni się do powstania szoku termicznego, a co za tym idzie, do popękania powierzchni betonu.
Jeżeli temperatury są naprawdę wysokie, czas schnięcia betonu możemy wydłużyć poprzez nakładanie na powierzchnię mat lub włóknin. Polewanie wodą nie jest jedynym rozwiązaniem, z którego można skorzystać. Ponieważ warto tutaj wspomnieć o zastosowaniu chemicznych środków np. preparatów składających się z parafiny. Świetnie sprawdzi się przykrycie powierzchni betonu folią polietylenową.
O tym, jak długo odbywa się wiązanie betonu, przekonamy się w zależności od panujących warunków atmosferycznych. Na czas schnięcia ma wpływ również rodzaj zastosowanego kruszywa dosypanego do mieszanki betonowej. A może zainteresuje cię także ten artykuł o betonie architektonicznym?
Pielęgnacja betonu w okresie zimowym - jaka jest norma?
Wylewka betonu w okresie zimowym spowoduje, że dojrzewanie betonu będzie odbywać się w zupełnie innych warunkach atmosferycznych. Niskie temperatury przyczynią się do tego, że wiązanie mieszanki betonowej znacznie wydłuży swój czas. Jak sobie radzić z działaniem obniżonych temperatur? Oczywiście najkorzystniej byłoby odłożyć prace na okres wiosenno-letni. Jeżeli jednak jest to niemożliwe, to należy zastosować odpowiednie cementy do przygotowania mieszanki betonowej.
Dojrzewanie betonu przyspieszymy stosując cementy wyróżniające się wysokim ciepłem hydratacji. Świetnie sprawdzą się również cementy, które mają obniżone zapotrzebowanie na wodę. Jeżeli temperatura utrzymuje się w przedziale od 5 do 10 stopni Celsjusza, co jest coraz częściej spotykane w naszym klimacie, wystarczy zastosować folię bąbelkową. Dzięki niej skurcz betonu odbywa się w optymalnym czasie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o posadzkach betonowych?
Natomiast skurcz betonu w temperaturze poniżej 5 stopni Celsjusza, powinien być znormalizowany poprzez utrzymanie odpowiedniej wilgotności wylewki. W przypadku tak obniżonych temperatur zaleca się utrzymanie odpowiedniej wilgotności przez 7 dni, gdy został zastosowany cement CEM I. Natomiast w przypadku pozostałych cementów, takie parametry należy utrzymywać przez 2 tygodnie.
Optymalne pielęgnowanie betonu latem lub podczas obniżonych temperatur zwiększa wytrzymałość betonu w czasie. Oczywiście na opakowaniu każdego cementu powinna znaleźć się norma, czyli jak długo odbywać się będzie wysychanie betonu. Wytrzymałość betonu w czasie na ściskanie określa norma PN-EN 206:2014. Dla betonu klasy b20 wytrzymałość betonu w czasie wynosi 20N/mm2. Dlatego zalecany jest skurcz betonu w takim okresie, jak długo jest to potrzebne. Jeśli szukasz ciekawych inspiracji, sprawdź także ten artykuł o betonie stemplowanym.
Polerowanie betonu
Gdy już beton (najczęściej klasy b20) dokładnie wyschnie, można przejść do kolejnego etapu pielęgnacji powierzchni betonu. Tym etapem jest polerowanie betonu przy użyciu odpowiedniego sprzętu. Beton B20 może być polerowany specjalnymi szlifierkami przy późniejszym zastosowaniu impregnatów. Polerowanie betonu służy do usunięcia wszelkich nierówności i wygładzenia posadzki.
Stosując powyższe wskazówki, możemy mieć pewność, że wylewka betonowa utrzyma swoje cenne właściwości chemiczne i fizyczne. Wytrzymałość posadzki lub innych elementów betonowych utrzyma się na poziomie wskazanym przez producenta. A może zainteresuje cię także artykuł o betonie wodoszczelnym?