Prawidłowe proporcje betonu do różnych zastosowań - poradnik praktyczny
Przygotowanie betonu we własnym zakresie, będzie wymagało od nas zachowania odpowiednich proporcji. W zależności, czy chcemy uzyskać tradycyjną zaprawę czy też suchy beton, proporcje składników będą się od siebie różniły.
Jeśli planujesz budowę domu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jaka proporcja na beton?
Skład tradycyjnego betonu, wykorzystywanego przy wylewkach, zawiera w sobie cement, piasek lub inną domieszkę, odpowiednie kruszywo, a także wodę. Przygotowanie mieszanki najczęściej odbywa się w betoniarce. Jednak przy niewielkich ilościach zaprawy, możemy proporcje betonu zmieszać ze sobą w taczce lub metalowej balii zamiast w betoniarce.
Przygotowując mieszanki, należy pamiętać, że każda klasa betonu będzie wyróżniała się innymi proporcjami. Dodatkowo wpływ na proporcje składników ma rodzaj zastosowanego kruszywa, a także jego frakcja. Jak już wcześniej wspomniano proporcje betonu tradycyjnego, przeznaczonego do wylewki, zawierają w sobie sporą część wody. Natomiast suchy beton posiada dużo większe proporcje cementu do wody. Jednak jego zastosowanie również różni się od przeznaczenia standardowej mieszanki. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź zebrane w tym miejscu artykuły o betonie.
Jeżeli chcemy się dowiedzieć, jaka proporcja na beton jest potrzebna do wykonania posadzki, to na pewno musimy wziąć pod uwagę cechę wytrzymałości betonu na ściskanie. W przypadku posadzki powinna wynieść ona przynajmniej 20MPa. Jak wybrać proporcje składników? W takiej sytuacji są następujące: proporcje cementu wynoszą od 1,5 do nawet 2-krotności zastosowanej wody. Czyli na uzyskanie 1 m3 zaprawy potrzebujemy 200 litrów wody oraz od 350 do 400 kg cementu. Natomiast proporcje cementu względem piasku lub innego kruszywa, wynoszą 1 do 3. Zatem kruszywa musimy zastosować aż trzykrotnie więcej niż cementu. Taki skład pozwoli na uzyskanie wytrzymałej posadzki. Budowa domu dzięki tej podstawowej wiedzy przebiegnie bez zarzutu.
Jeżeli dysponujemy jednym workiem betonu B20 o wadze 25 kg, będziemy mogli uzyskać aż 70 litrów zaprawy. Zastosowanie klasy betonu B20 o wspomnianej wadze zobowiązuje do dodania 11 litrów wody, 50 litrów żwiru oraz 30 litrów piasku. Znowu widzimy, że proporcje cementu do piasku w celu uzyskania jednolitej mieszanki są zdecydowanie mniejsze. A może zainteresuje cię także ten artykuł o chudym betonie?
Jaka proporcja na beton, a samodzielne wyrabianie zaprawy
Już wiemy, że proporcje składników są uzależnione między innymi od klasy betonu, wytrzymałości betonu, jak i również jego zastosowania. Pamiętajmy jednak, że możemy również dodawać odpowiednią proporcję wody do żwiru lub do piasku i cementu, by uzyskać bardziej plastyczną zaprawę lub wręcz suchy beton. Dodatkowo w ten sposób mamy wpływ na okres schnięcia betonu. Dodając większą ilość wody, okres schnięcia automatycznie się wydłuży.
Oczywiście powyższy przykład dla klasy betonu B20 na proporcje składników nie jest stosowany przez wszystkich. Większość betoniarni stosuje własne proporcje betonu. Dużo zależy również od jakości cementu, który stosujemy do zaprawy. Jeśli szukasz więcej informacji, przeczytaj także ten artykuł z poradami na temat wiercenia w betonie.
Proporcje betonu a rodzaj składników
Jak już wiadomo materiały budowlane z betonu, stanowią mieszankę kruszywa, piasku, wody oraz cementu. Nie zawsze konkretne kruszywo jest potrzebne. Identycznie w wielu przypadkach mamy do czynienia z różnymi frakcjami piasku lub żwiru. To jaka proporcja na beton powinna być odpowiednia, zależy również od tego, co dokładnie chcemy uzyskać.
Elementy konstrukcyjne potrzebne do budowy domu wymagają wysokiej wytrzymałości betonu. Dlatego materiały budowlane powinny oscylować pośród klasy betonu B20, a także zastosowania żwiru i piasku. Natomiast zaprawa drobnokruszywowa powinna zachować odpowiednie proporcje do piasku o najmniejszej frakcji. A może zainteresuje cię także artykuł o betonie wodoszczelnym?
Dopasowanie odpowiedniego kruszywa przyczynia się do wytrzymałości betonu. Proporcja wszystkich składników do piasku powinna wynosić niespełna 70%. Natomiast proporcja do żwiru i całej pozostałego kruszywa do 20-30%. Zanim jednak dodamy kruszywo do cementu, należy przesiać je przez specjalne sito do żwiru. W ten sposób wyrabiane materiały budowlane z betonu będą pozbawione wszelkich zanieczyszczeń, w tym również humusu.
Istnieje jeszcze jedna zasada zakładająca proporcje do żwiru, a także pozostałego kruszywa gruboziarnistego. Przy gęstym zbrojeniu, w zaprawie powinno znajdować się kruszywo o małej frakcji. Natomiast rzadziej rozłożone zbrojenie daje nam możliwość wykorzystania żwiru oraz grysu gruboziarnistego.
Skład mieszanki na suchy beton może okazać się bardziej problematyczny. Ponieważ nie zawiera on dużej ilości wody. Tego typu zaprawy zalecają zastosowanie minimalnej ilości wody. Często sucha zaprawa jest dopiero polewana wodą ze zraszacza w odpowiednich odstępach czasu. Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź także artykuł o betonie konstrukcyjnym.
Jeżeli nie mamy pewności, czy zachowamy odpowiedni skład do wyprodukowania zaprawy betonowej, wtedy lepiej jest zamówić materiały budowlane w profesjonalnej betoniarni. Koszt obliczymy na podstawie cennika konkretnej firmy, ilości potrzebnego materiały oraz ceny transportu. W innym przypadku musimy zadbać o wypożyczenie betoniarki na czas przygotowania zaprawy oraz doliczenie swojej pracy. Często okazuje się, że zamówienie gotowego betonu jest bardziej opłacalne. Tym bardziej, jeżeli nie mamy doświadczenia w przygotowywaniu zapraw betonowych.