Rodzaje słupów betonowych

Słupy betonowe mają wszechstronne zastosowanie. Mogą mieć różny przekrój i konstrukcję. Na rynku dostępne są filary betonowe o przekroju koła, kwadratu lub prostokąta. W zależności od przeznaczenia dzielą się one na:

Słupy betonowe konstrukcyjne Tu wyróżnić należy stropo-słupy, słupy fundamentowe. Stopo - słupy to prefabrykowane filary betonowe wykorzystywane we wszelkiego rodzaju konstrukcjach budowlanych, wykonywanych z betonu. Zbrojenie słupa okrągłego lub prostokątnego może być zintegrowane ze stopą fundamentową. Ma to ogromne znaczenie dla konstrukcji monolitycznych, gdyż znacznie przyśpiesza prace. Tego rodzaju słupy mogą być łączone z elementami betonowymi, stalowymi lub murowanymi konstrukcji za pomocą różnego rodzaju łączników. Stopy fundamentowe pełnią funkcję przekazywania obciążeń z konstrukcji do podłoża gruntowego. Słupy wyposażane są w system łączników i zakotwienia w gruncie w zależności od przeznaczenia.

Słupy teleenergetyczne. W tej kategorii mieszczą się słupy teletechniczne, słupy elektryczne oraz słupy oświetleniowe.

  • Słupy żelbetowe teletechniczne wykonane z betonu wodoodpornego, służą do budowy napowietrznych linii telekomunikacyjnych. Osiągają wysokość 7 i 8,5 m wysokości.  Nie wymagają fundamentów i są najtańszą metodą budowy linii telekomunikacyjnej. Wystarczy wkopać je na odpowiednią głębokość. Stosowany jest słup pojedynczy, bliźniaczy, A –owy, słup z podporą oraz słup z odciągiem.
  • Słupy energetyczne, czyli słupy elektryczne wykonane są z żelbetu. Służą do budowy napowietrznej linii energetycznej. Produkowane są o długości 10 i 12 m. Tu również występuje: słup pojedynczy, słup bliźniaczy, słup A-owy i słup z podporą.
  • Słupy oświetleniowe to elementy zbrojone z betonu zwykłego sprężonego wirowanego. Zazwyczaj są okrągłe i mają pogrubioną podstawę. Służą do wykonywania konstrukcji oświetleniowych, masztów odgromowych oraz innych konstrukcji wsporczych ogólnego stosowania. Niektóre rodzaje mają prążkowaną poprzecznie powierzchnię.

Słupy betonowe – ceny i opinie

Słupy betonowe konstrukcyjne prefabrykowane cenione są przez inwestorów, gdyż dzięki nim istnieje możliwość wyeliminowania wielu trudnych w warunkach budowy operacji. Znacznie przyśpieszają one prace fundamentowe czy stropowe. Dzięki nim możliwe jest przyśpieszenie prac oraz wymierne oszczędności w czasie realizacji projektu. Słupy teletechniczne są podstawą budowy napowietrznych linii elektrycznych, telefonicznych czy oświetleniowych. Umożliwiają szybką i tanią budowę linii.

Eksperci zwracają uwagę, by zwracać uwagę na klasę betonu i stali zbrojeniowej. Producent słupów prefabrykowanych zazwyczaj oferuje produkty wykonywane pod konkretny projekt. Ważne jest, by zbrojenie słupa okrągłego czy o innym przekroju było zabezpieczone antykorozyjnie, zwłaszcza w przypadku słupów fundamentowych. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o betonie.

Cennik słupów teletechnicznych i energetycznych porównywalny jest u różnych producentów. Słupy betonowe prefabrykowane konstrukcyjne wykonywane są w różnych rozmiarach, kształtach i długościach. Dlatego ich ceny ustala producent na podstawie konkretnego zamówienia. Wpływ na ceny ma również zbrojenie słupa okrągłego czy o przekroju prostokąta, a także wyposażenie prefabrykatu w niezbędne akcesoria. Dodatkowe pręty, strzemiona, otwory itp. sprawiają, że cennik wzrasta.

Beton architektoniczny - zobacz cenę!

Ułożone słupy betonowe, a także ich poszczególne rodzaje, zastosowanie i cena
Słupy betonowe krok po kroku, czyli rodzaje słupów betonowych, ich zastosowanie i cena
Cennik słupów teletechnicznych i elektrycznych

Rodzaj słupa betonowego

Ceny w zł

słup żelbetowy teletechniczny ŻN - 10

570

słup żelbetowy teletechniczny ŻN - 12

670

słup żelbetowy teletechniczny SŻT - 7

420

słup żelbetowy teletechniczny SŻT - 8,5

470

słup żelbetowy energetyczny ŻN - 10

570

słup żelbetowy energetyczny ŻN - 12

670

Słupy betonowe - porady praktyczne

Filary betonowe konstrukcyjne mogą mieć wysokość nawet kilku kondygnacji. Przy tak dużych wymiarach, korzystne jest zamontowanie w górnej części słupa rury przelotowej, która ułatwi montaż. Każdy producent słupów umożliwia montaż wsporników na powierzchniach bocznych słupa. Dzięki temu oparcie belek czy odciągów jest znacznie łatwiejsze. Zbrojenie słupa okrągłego formowanego jednocześnie ze stopą znacznie ułatwia montaż na budowie.

W inwestycjach warto przeprowadzić indywidualną analizę i zamówienie słupów prefabrykowanych o innych przekrojach niż w cenniku. Wymiary elementów mogą być dostosowane do wymogów technologicznych inwestycji. Mogą być okrągłe, prostokątne lub kwadratowe. Ograniczają je wyłącznie wymogi transportowe.

W wielu przypadkach warto zdecydować się na słupy okrągłe lub prostokątne z fazowanymi krawędziami i dodatkowymi elementami do łączenia jak np. szyny do kotwienia czy łączniki do skręcania. Chociaż ich cena będzie wyższa, to nie będą wymagały stosowania podpór montażowych, a czas montażu znacznie się skróci. Zwiększy się także bezpieczeństwo montażystów. Przekłada się to bezpośrednio na oszczędności inwestora.

Stoposłupy dają wiele możliwości sztywnego połączenia słupa ze stopą. Dzięki nim na budowie nie trzeba przeprowadzać prac szalunkowych i zbrojarskich. Wykonane w zakładzie prefabrykacji słupy okrągłe będą znacznie precyzyjniejsze niż w warunkach budowy.

Słupy betonowe to sposób na szybki postęp prac i uniknięcie wielu problemów na budowie. Dzięki nim czas wykonania inwestycji jest znacznie krótszy. Ten gotowy produkt występuje w wielu odmianach, lecz może być wyprodukowany według indywidualnych potrzeb klienta.

ikona podziel się Przekaż dalej