Zacieranie betonu krok po kroku - metody, zasady, narzędzia, po jakim czasie
Odpowiednie wygładzenie betonu, zwiększa jego wytrzymałość na czynniki mechaniczne, a także żywotność. Warto dowiedzieć się, po jakim czasie, a także w jaki sposób powinno odbywać się zacieranie wylewki betonowej. Ponadto dobrze jest mieć na uwadze, czym w ogóle jest beton zacierany.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Zacieranie betonu
Zacieranie wylewki betonowej jest bardzo ważnym etapem, który jak już wiemy zwiększa trwałość betonu. Dzięki wygładzaniu betonu sprawiamy, że będzie on mniej podatny na pękanie, ale jednocześnie proces wysychania stanie się bardziej równomierny. Oczywiście zacieranie betonu ma kluczową rolę w przypadku usuwania wszelkich nierówności. W ten sposób szlifowanie posadzki nie będzie konieczne lub ograniczymy je do zbędnego minimum.
Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest beton zacierany, a także po jakim czasie należy wykonać proces zacierania. Takim betonem jest wylewka stosowana wewnątrz budynków. Wyróżnia się odpowiednimi właściwościami, które zostają osiągnięte dopiero w momencie zacierania. Nie bez znaczenia jest również to, po jakim czasie zaczniemy zacierać beton. Zbyt późno wykonane prace mogą okazać się już nieskuteczne. Na pewno zacieranie posadzki betonowej nie powinno odbywać się zaraz po wylaniu betonu. Ponieważ jest on zbyt płynny. Natomiast najlepiej jest poczekać kilka godzin, oczywiście regularnie sprawdzając plastyczność betonu. Jeżeli na posadzce zaczniemy zauważać odcisk buta o głębokości do 4 mm, to wtedy rzeczywiście warto zacząć zacierać beton.
Mając na uwadze to, po jakim czasie wykonamy zacieranie wylewki betonowej, będzie zależeć trwałość posadzki. Pierwszy etap polega na połączenia betonu z warstwą utwardzającą. Natomiast później wykonujemy gładzenie. Jeżeli gładzenie będziemy wykonywać w określonych odstępach czasu, możemy liczyć na uzyskanie równomiernej powierzchni wyróżniającej się szklistą powierzchnią. Jeżeli zależy nam na jeszcze gładszej powierzchni, wtedy wygładzenie betonu może okazać się niewystarczające. Dobrze jest zatem zadbać o odpowiednie szlifowanie. Takie obróbki wykonane z gotowym cementem powodują, że posadzka może przypominać swoimi właściwościami nawet kamień naturalny lub marmur. Jeśli planujesz prace wykończeniowe, sprawdź także ten artykuł o zacieraczkach do betonu.
Zacieranie posadzki betonowej - metody
To, w jaki sposób chcemy zatrzeć beton, zależy tak naprawdę od narzędzi, którymi dysponujemy. Dlatego wyróżniamy mechaniczne zacieranie, jak i również zacieranie ręczne. W przypadku amatorskich warunków najczęściej wykorzystywana jest jednak paca do zacierania betonu, która okazuje się być najbardziej ekonomicznym i najłatwiej dostępnym rozwiązaniem. Należy mieć na uwadze, że paca do zacierania betonu jest wykorzystywana również przy innych pracach wykończeniowych, na przykład nakładaniu tynków. Bardzo popularnym typem, jest wenecka paca do zacierania betonu.
Mechaniczne zacieranie może odbywać się zarówno na mniejszych, jak i większych powierzchniach. Aby zatrzeć beton w budynkach mieszkalnych, stosujemy najczęściej mechaniczne zacieranie w postaci zacieraczek ręcznych. Co prawda wyróżniają się one niewielką mocą, to jednak łatwiej nam będzie wykonać zacieranie wylewki betonowej w trudno dostępnych miejscach. Jeżeli chcemy wykonać taką obróbkę nad cementem przy użyciu ręcznych narzędzi, to powinniśmy zwrócić uwagę na średnicę zacierania, a także sposób wyważania zacieraczki.
Kolejną grupą urządzeń zapewniających mechaniczne zacieranie, są zacieraczki samojezdne. Dzięki nim można zatrzeć posadzki na bardzo dużych powierzchniach, praktycznie bez użycia własnej siły. Takie zacieraczki wyróżniają się bardzo dużą mocą, a także pokaźną średnicą pracy. Dodatkowo sterowanie taką maszyną jest naprawdę łatwe i jak już wcześniej wspomniano, nie wymaga ona wkładu ze strony wysiłku fizycznego.
Beton zacierany na ostro i na gładko
Jeżeli interesuje nas zacieranie posadzki betonowej, to na pewno dowiemy się, że można ją zatrzeć na ostro lub na gładko. Warto dowiedzieć się, czym różnią się te dwa rodzaje betonu:
- Beton zacierany na gładko - jest to beton, w którym została zastosowana specjalna posypka mineralna. Zacieranie betonu odbywa się metodą DST (dry shake topping). Posypka zawarta w betonie powoduje, że takim cementem możemy posługiwać się tylko wewnątrz budynków. Do obróbki betonu na gładko może być wykorzystywana paca do zacierania betonu. Posypka obecna w zaprawie powoduje, że posadzka staje się odporniejsza na ścieranie. Dodatkowo czasami stosowana jest posypka barwiąca, dzięki czemu uzyskujemy od razu dekoracyjną posadzkę. Oczywiście wygładzenie betonu musi odbyć się w odpowiednim czasie. Gładzenie wylewki zbyt późno spowoduje, że posypka nie połączy się zbyt dobrze z zaprawą. Szlifowanie takiego betonu również jest możliwe.
- Beton zacierany na ostro - zacieranie betonu odbywa się wyłącznie w sposób mechaniczny. Wygładzenie na ostro może być wykonane jedynie przy użyciu śmigłowych lub talerzowych zacieraczek. Zastanawiając się nad takim cementem, zaletą jest możliwość stosowania zaprawy zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Ze względu na to, jak odbywa się zacieranie posadzki betonowej dalsze szlifowanie nie jest konieczne. Ponadto gładzenie na ostro często daje odpowiedni podkład pod warstwę żywiczną.