Zaprawy budowlane i ich rodzaje

Zaprawy budowlane to bardzo duży dział w każdym sklepie z materiałami budowlanymi. Zaprawy cementowe to tylko jedne z wielu typów. Ich podział i nazwy robi się na dwa sposoby – ze względu na skład (zaprawa betonowa, zaprawa gipsowa i tak dalej) lub ze względu na sposób zastosowania (zaprawa wyrównująca, gotowa zaprawa murarska).

Dodatkowo na opakowaniach możemy znaleźć oznaczenia cyfrowo-literowe, które pojawiły się na mocy ustawy PN-EN 998-1:2000. Zgodnie z normą mogą pojawić się oznaczenia:

  • GP – produkty do zastosowania ogólnego,
  • LW – produkty do tynków lekkich,
  • CR – produkty barwione,
  • R – produkty przeznaczone do tynków renowacyjnych,
  • OC – produkty przeznaczone do tynków zewnętrznych jednowarstwowych. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zastosowaniu zaprawy wapiennej?

Zastosowanie zaprawy cementowej

Zaprawy cementowe powstają z połączenia cementu, piasku i wody, rozrabianych w odpowiednich proporcjach. Zazwyczaj trudno jest je wykonać, dlatego o wiele lepiej jest kupić gotowy cement z piaskiem – przygotowaną do użycia zaprawę, do której należy dodać tylko odpowiednią ilość wody. Sucha zaprawa cementowa czasami łączy się z popiołem, by urabialność masy stała się większa, dzięki czemu łatwiej można ją przygotować do pracy. Od momentu rozrobienia z wodą zaprawa cementowa nadaje się do pracy przez około 2 godziny. Ma dość szybki czas zasychania.

Sama zaprawa cementowa idealnie sprawdza się przy wznoszeniu murów i konstrukcji murowanych, także tych, które muszą znosić duże obciążenia. Dodatkowo używa się jej w miejscach, które są narażone na większą wilgotność i w budynkach umiejscowionych poniżej poziomu gruntu. Ścianki działowe, ścianki nośne i fundamenty – zaprawa cementowa także sprawdza się w takich przypadkach. Czasami używa się jej także przy tworzeniu posadzki, także jeśli będzie zakładane ogrzewanie podłogowe i okładzin ceramicznych.

Zaprawa cementowo-wapienna i zaprawa cementowo-gliniana

Istnieją dwa rodzaje zapraw cementowych. Jest ona bardzo często jest łączona z innymi składnikami, by zmienić jej właściwości fizyczne. W sklepach znajduje się gotowa zaprawa cementowo-wapienna, która ma ogromne właściwości użytkowe i niezwykłe zastosowanie. Są najczęściej wybierane wśród wszystkich zapraw budowlanych. Sprawdź także ten artykuł o różnych rodzajach zapraw budowlanych.

To nie wapno budwlane jest składnikiem zaprawy cementowo-wapiennej, ale sama zaprawa wapienna. Dzięki temu jest to produkt łatwo urabialny, o niewielkim czasie zasychania. Wykazuje także bardzo wysoki stopień wytrzymałości na wiele czynników zewnętrznych, w tym jest także bardziej odporna na mikropęknięcia niż zaprawa cementowa.

Zaprawa cementowa z dodatkiem zaprawy wapiennej świetnie sprawdza się do tynkowania, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Nadaje się do wznoszenia murów, ścianek działowych i ścian nośnych, także do fundamentów. Jest dość dobrze odporna na wodę, dlatego można używać jej w miejscach poniżej poziomu gruntu.

Gotowa zaprawa cementowa oraz jej rodzaje i zastosowanie, a także inne zaprawy budowalne innego rodzaju oraz ich ceny i przygotowanie
Zaprawa cementowa - rodzaje, ceny, opinie, zastosowanie, porady

Bardzo rzadko na sklepowych półkach pojawiają się zaprawy cementowe z dodatkiem gliny. Dawniej były one głównym materiałem budowlanym, obecnie używa się ich wyłącznie do tynkowania (wewnątrz i na zewnątrz) i to niezwykle rzadko.

Beton architektoniczny - zobacz cenę!

Cement portlandzki

Oczywiście można także kupić po prostu cement i samodzielnie przygotować zaprawę. Najczęściej do celów remontowych czy budowlanych używa się cement portlandzki lub cement portlandzki wieloskładnikowy. Czym się różnią od zwykłego cementu?

W zasadzie niczym – to najbardziej podstawowy typ cementu, powstały podczas wypalania klinkieru z wapnem. Cement portlandzki na opakowaniach oznaczony jest symbolem CEM I i CEM II. Może mieć dodatki w postaci popiołów lotnych lub żużlu. Czasami jest to lepsze rozwiązanie, jednak gotowa zaprawa lub dobrej jakości sucha zaprawa cementowa lepiej się sprawdzają. Nie trzeba kupować piasku ani zastanawiać się nad proporcjami. Sprawdź także ten artykuł o przygotowaniu suchego betonu krok po kroku.

Zaprawa cementowa a zaprawa gipsowa

Robiąc remont bardzo wiele osób zastanawia się, która zaprawa bardziej się przyda – cementowa, czy gipsowa? No cóż, mają one wiele podobnych właściwości, jednakże nie zawsze się one powielają. Zaprawa cementowo-wapienna dobrze sprawdza się do tynków, także wewnętrznych, jednak w tym wypadku o wiele lepiej będzie się sprawdzał gips. Ma krótszy czas wiązania i jest łatwiejszy w użyciu. Idealnie nadaje się do wypełniania dziur w ścianach.

Zaprawa cementowa i cementowo-wapienna są o wiele bardziej odporne na wilgoć. Dlatego też często stosuje się je na zewnątrz. Można także zastosować je do wytynkowania łazienki. Bardziej nadają się także na posadzkę (na przykład zaprawa wyrównująca z cementem lub zaprawa betonowa).

Zaprawy cementowe – ceny i producenci

Kupno zaprawy cementowej to nie jest duży wydatek. Sam cement jest dość tani – tona dobrej jakości cementu portlandzkiego CEM II to wydatek rzędu 350 zł w Cementowni Warta. Produkcja zaprawy nie jest więc najbardziej kosztowna, dlatego te podstawowe można kupić naprawdę w niewielkich cenach. W sprzedaży znajduje się przede wszystkim gotowy cement z piaskiem, czyli sucha zaprawa cementowa, czasami połączona z popiołem lub żużlami. Masa cementowa jest przygotowywana samodzielnie na budowie.

Ceny zapraw cementowych do różnych zastosowań

Marka

Nazwa

Zastosowanie

Czas schnięcia

Cena

Weber Saint-Gobain

Posadzka cementowa Floor 1000

Podkład do podłóg wewnętrznych i zewnętrznych.

Około 2 tygodnie

11,9 zł/25 kg

Baumit

Posadzka cementowa

Podkład po podłóg zewnętrznych, balkonów i tarasów.

24 h

9,90 zł/25 kg

Atlas

Zaprawa murarska

Murowanie cegieł, pustaków, ścian działowych i zewnętrznych

28 dni

8,90 zł/25 kg

Ceresit

Cement montażowy CX5

Kotwiczenie metalowych elementów w betonie, murze czy ceramice.

12 h

67,98 zł/20 kg

Ceny zapraw specjalistycznych, o ograniczonym czasie wysychania są znacznie wyższe, niż tych tradycyjnych, używanych na budowie na dużą skalę. W zestawieniu znajdują się producenci, którzy zbierają najlepsze opinie. Sprawdź także ten artykuł o czasie twardnienia zaprawy murarskiej i wapiennej.

ikona podziel się Przekaż dalej