Jak zbudować stary budynek nowoczesnymi metodami

Stare domy mają duszę i niepowtarzalny urok. Jak jednak zbudować budynek w starym stylu nowoczesnymi metodami i przy użyciu nowoczesnych materiałów?

Dobrym rozwiązaniem jest cegłą licowa z odzysku, pozyskiwana z rozbiórki starych budynków. Cegła ta jest odpowiednio czyszczona i odgrzybiana. Pojawiają się jednak opinie, że pochodzenie tej cegły, a co za tym idzie jej jakość, nie zawsze jest pewne. Cegła licowa rozbiórkowa może być przesiąknięta nieprzyjemnym zapachem, pełna grzybów i pleśni, jeśli na przykład została pozyskana z rozbiórki starej obory. Aby uniknąć tego ryzyka, producenci starają się uzyskać cegły postarzane. Cegły postarzane powstają przez postarzanie cegieł jeszcze przed wypałem lub obijanie cegieł już wypalonych.

Dobre opinie zbiera cegła ręcznie formowana, którą wytwarza się, wlewając glinę do specjalnych form. Cegły ręcznie formowane są nieco nierówne, chropowate i przypominają stare cegły z zabytkowych budynków.Bogactwo faktur i kolorów sprawia, że z łatwością można wybrać odpowiedni styl budynku stylizowanego na stary. Ceny cegły ręcznie formowanej nie są wysokie. Na przykład na Allegro cena cegły zaczyna się już od 1,19 zł. Natomiast ceny cegieł klinkierowych ręcznie formowanych zaczynają się od około 3 zł za sztukę. Sprawdź także ten artykuł o cegłach na ścianach wewnętrznych.

Cegła ręcznie formowana - zastosowanie

Coraz bardziej modne są budynki ze starej cegły, które posiadają swój niepowtarzalny urok. Cegła elewacyjna stwarza nieco surowy klimat, jednak kojarzy się ze starymi, zabytkowymi budynkami. Fragmenty lub całe ściany wykonane z cegły ozdobnej tworzą wrażenie jakbyśmy mieszkali w starym, zabytkowym budynku. Użycie prawdziwej cegły nie zawsze jest możliwe bez kosztownego remontu dlatego też aby uzyskać efekt starej cegły używa się cegły ozdobnej lub płytek klinkierowych czy gipsowych.

Cegła ręcznie formowana wykorzystywana jest głównie jako cegła elewacyjna. Osiąga ona dobre opinie jako bardzo praktyczna i niemal niewymagająca konserwacji. Znajduje ona również zastosowanie we wnętrzach, gdzie służy do budowy kominków, ścianek działowych, elementów wykończenia ścian. We wnętrzach cegła ręcznie formowana pełni rolę głównie cegły ozdobnej. Cegła ręcznie formowana oferowana jest przez producentów w postaci cegły lub płytek. Wykonywana jest z gliny lub z ceramiki jak cegła klinkierowa. Cegła wykorzystywana jest do elewacji, zaś we wnętrzu do budowy ścianek działowych, barków czy obudowy kominków. Natomiast płytki, jak biała cegła dekoracyjna czy płytki klinkierowe, są przyklejane do ściany, aby imitować cegły. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kamieniu dekoracyjnym?

Te produkty mogą cię zainteresować - sprawdź ceny!

Jak uzyskać efekt starej cegły we wnętrzach?

Elementy ze starych cegieł we wnętrzach, szczególnie we wnętrzach stylizowanych na lofty, uzyskują dobre opinie jako świetny pomysł na aranżację wnętrza. Cegła we wnętrzu ma wiele zalet. Przede wszystkim stanowi dobrą izolację akustyczną i cieplną mieszkania. Tworzy przyjazny dla człowieka mikroklimat i jest bardzo łatwa w konserwacji i utrzymaniu w dobrym stanie.

Bielona cegła ręcznie formowana jako cegła ozdobna wewnętrzna oraz jej ceny, a także aranżacja z cegiełką na ścianach
Cegła ręcznie formowana - rodzaje, ceny, opinie, porady przy wyborze

Cegła ręcznie formowana wykorzystywana do dekoracji elementów wnętrza pasuje do aranżacji wnętrz w różnym stylu. Ponadto tworzy ciekawy efekt załamania się światła w nierównościach powierzchni. Cegła ma jednak duży ciężar i nie zawsze daje się wykorzystać ze względu na wytrzymałość stropu. Ma ona również sporą grubość, dlatego metraż mieszkania może się nieco zmniejszyć.

Ten sam efekt starej cegły możemy uzyskać, korzystając z płytek. Producenci oferują płytki cięte ze starych cegieł pozyskanych z rozbiórki starych budynków. Płytki o grubości około 2 cm są czyszczone i odgrzybiane. Są one jednak ciężkie i wymagają mocnego kleju, aby nie odpadły. Sprawdź także ten artykuł o impregnatach do cegły.

Świetne opinie uzyskuje oklejenie ścian płytkami imitującymi cegły, jak biała cegła dekoracyjna. Mocna obecnie biała cegła dekoracyjna stanowi rodzaj gipsowych płytek, które przykleja się do ściany, aby imitowała prawdziwe cegły pomalowane na biało. Ogromna ilość rodzajów i kolorów płytek sprawia, że z łatwością dobierzemy kolor i fakturę cegły do stylu wnętrza. Ponadto płytki są lżejsze i łatwiejsze do położenia na ścianie. Zaletą tego rozwiązania jest również niska cena. Dla przykładu cena paczki 30 cegieł dekoracyjnych wynosi około 30 zł.

Dobrym pomysłem jest wykorzystanie płytek klinkierowych ręcznie formowanych w aranżacji wnętrz. Płytek klinkierowych ręcznie formowanych używa się do wykończenia ścian, obłożenia kominków czy tworzenia dekoracyjnych elementów na ścianie. Natomiast cegła klinkierowa ręcznie formowana służy do budowy ścianek działowych, barków, kominków czy też podstawy pod blat kuchenny.

Cegłą ręcznie formowana czy też imitacje cegieł, jak biała cegła dekoracyjna, stwarzają ogromne możliwości ciekawych rozwiązań dekoracji zarówno elewacji, jak i wnętrza domu. Bogactwo wzorów i kolorów sprawia, że nasz dom czy mieszkanie zyska niepowtarzalny styl i klimat. A może zainteresuje cię także ten artykuł o płytkach dekoracyjnych na ścianę?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii cegły bloczki pustaki