Impregnacja cegły – wybór preparatu

Czym zaimpregnować cegłę?

Wybór środka do impregnacji zależy od indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań wizualnych. W ofercie sprzedaży znajdziemy impregnaty dedykowane do wnętrz, preparaty do starej cegły rozbiórkowej, woski, a także impregnat hydrofobowy.

Impregnacja cegły dekoracyjnej może być wykonana przy pomocy głęboko penetrujących impregnatów z dodatkiem farby. Tego typu preparaty nie tylko zabezpieczą cegłę wewnątrz budynku, ale jednocześnie delikatnie zmienią jej barwę.

Impregnat do cegły może też posiadać dodatki nabłyszczające lub matujące. Wybór zależy od naszych preferencji oraz oczekiwanego efektu dekoracyjnego. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat farb.

Impregnacja cegły wewnątrz pomieszczeń lub na zewnątrz budynków może odbywać się także przy użyciu preparatów bezbarwnych. Może to być chociażby wspomniany wcześniej impregnat hydrofobowy. Dobrej jakości, bezbarwny impregnat hydrofobowy stworzy niewidoczną barierę ochronną. Zabezpieczy cegłę przed działaniem wilgoci, a także przywieraniem brudu.

Bez względu na to, który preparat wybierzemy, pamiętajmy, że impregnacja cegły musi zostać wykonana w sposób bardzo staranny. Dlatego poniżej podpowiemy, jak powinna przebiegać prawidłowa konserwacja muru i cegły dekoracyjnej. A może zainteresuje cię także artykuł o ścianach z białej cegły?

Ceny impregnatów do cegłu

Impregnacja cegły dekoracyjnej, czy tym bardziej starej cegły rozbiórkowej nie musi wiązać się z dużymi wydatkami. W ofertach sprzedaży znajdziemy liczne preparaty ochronne, których ceny zakupu mogą okazać się miłym zaskoczeniem.

Dla przykładu, ceny impregnatów do starej cegły rozbiórkowej wynoszą około 20 – 30 zł za opakowanie o pojemności 2 litrów. Z kolei delikatnie kryjący, odnawiający barwę cegły impregnat będzie wydatkiem rzędu 30 – 40 zł za opakowanie 2 litrowe.

Ceny impregnatów do cegły dekoracyjnej lub klinkieru nie powinny przekroczyć 70 zł za opakowanie o pojemności 4 litrów.

Wybierając konkretny impregnat do cegły zwróćmy uwagę na opinie użytkowników. Dla uzyskania najlepszych efektów, warto wybrać markowy produkt, zbierający najlepsze opinie. Będą to impregnaty takich marek jak Cersanit, Stegu, Vidaron czy Wall Protect. Impregnaty owych firm zapewniają wysoką wydajność, a dzięki łatwości użytkowania zyskują przychylne opinie klientów. Sprawdź także ten artykuł o imitacji cegły na ścianach.

Impregnat do cegły zadziała, jeśli dobrze wyczyścisz cegły. Impregnacja jest konieczna, jeśli chcesz, by ściana była ładna i w dobrym stanie przez długi czas.
Impregnat do cegły - rodzaje, opinie, ceny, impregnacja krok po kroku

Konserwacja i impregnacja cegły krok po kroku

Krok 1. Jak oczyścić cegłę?

Wiemy już, czym zaimpregnować cegłę. W następnym kroku przechodzimy do działań praktycznych. Pierwszą pracą do wykonania będzie dokładne przygotowanie podłoża.

Konserwacja i impregnacja muru lub starej cegły rozbiórkowej wymaga usunięcia wszelkiego pyłu, kurzu oraz powierzchniowych zabrudzeń. Możemy usunąć je przy pomocy twardej szczotki. Pamiętajmy przy tym, by stosować szczotki, które nie doprowadzą do porysowania powierzchni. Odradzamy wykorzystanie szczotek drucianych.

Chcąc oczyścić cegłę wewnątrz pomieszczeń, możemy zastosować odkurzacz oraz wilgotną ściereczkę. Za ich pomocą usuniemy powierzchniowy kurz oraz bardziej uporczywe, trudne zabrudzenia. W przypadku powstawania wykwitów możemy także użyć twardej szczotki.

Polecana chemia budowlana

Krok 2. Dokładne spłukanie podłoża

W poprzednim kroku udało nam się oczyścić cegłę. Następny etap to dokładne spłukanie całego podłoża. Dzięki temu upewnimy się, że cegła nie posiada już śladów drobnego kurzu ani pyłu.

Płukanie cegły najlepiej wykonać dwukrotnie, co pozwoli uzyskać optymalny efekt. Po opłukaniu podłoża czekamy do jego pełnego wyschnięcia. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kamieniu dekoracyjny wewnętrznym?

Krok 3. Impregnacja muru

Nasza cegła jest już odpowiednio przygotowana do konserwacji. Dlatego możemy rozpocząć prace właściwe. Pamiętajmy, że przed naniesieniem impregnatu należy zapoznać się z instrukcją obsługi. Preparaty impregnujące mogą posiadać odmienne właściwości i wymagania w stosowaniu. Dlatego nakładając warstwę impregnującą warto stosować się do zaleceń producenta.

Impregnacja muru o gładkiej powierzchni może być przeprowadzona przy pomocy zwykłego pędzla. Nanosimy nim impregnat równomierną warstwą, a następnie czekamy do pełnego wyschnięcia powłoki. W razie potrzeby ponawiamy czynność nakładając drugą warstwę preparatu ochronnego.

Impregnacja muru o bardziej chropowatej powierzchni może przysporzyć nieco większych problemów. Pędzel nie dotrze do trudno dostępnych zagłębień w cegle. Dlatego w tym przypadku najlepiej sprawdzi się impregnacja wykonana przy użyciu pistoletu natryskowego.

Impregnat do cegły czy klinkieru nanosimy jednolitą warstwą, a następnie czekamy do pełnego wyschnięcia podłoża. W razie potrzeby stosujemy drugą warstwę preparatu ochronnego.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii cegły bloczki pustaki