Pustak żużlowy – ogólna charakterystyka

Skład i właściwości pustaków żużlowych

Pustak hasiowy, pustak leszowy czy pustak żużlobetonowy to inne nazwy określające pustak żużlowy. Wyprodukowany jest on z żużlobetonu, czyli betonu lekkiego. Na etapie produkcji poddawany jest on wibroprasowaniu, co w efekcie daje odpowiednio uformowane bloczki. Pustaki żużlowe są jednym z materiałów wykorzystywanych w budownictwie tuż obok pustaków ceramicznych czy betonu komórkowego.

Dużą zaletą tego rodzaju pustaków jest ich niska cena. Pustak hasiowy jest łatwo dostępny i kosztuje niewiele w porównaniu do pustaków ceramicznych. Z drugiej jednak strony wytrzymałość i trwałość tego materiału budowlanego jest równie wysoka co pozostałych. Bloczek żużlowy, jeśli zostanie zakupiony u sprawdzonego producenta, skutecznie będzie przenosił określone obciążenia.

Pustak leszowy ma jednak jedną wadę. Nie jest odporny na działanie mrozu i niskich temperatur na takim poziomie jak choćby bloczek ceramiczny. Ściana wykonana z pustaków żużlowych powinna być solidnie docieplona. Im szybciej wykona się tą czynność, tym lepiej. Szkodliwe działanie mrozu może pozostawić trwałe ślady w konstrukcji ściany.

Wykorzystanie pustaka hasiowego w budownictwie

Jak już zostało wcześniej wspomniane, pustaki żużlowe wykorzystuje się dość często w budownictwie zarówno mieszkalnym, jak i przemysłowym. Łatwy dostęp do materiału, konkurencyjne ceny i dobre opinie działają na korzyść pustaka hasiowego. Również szybka, niczym twardnienie zaprawy gipsowej, budowa ścian z bloczków żużlowych będzie na plus.

Pustak żużlowy wykorzystywany jest do stawiania ścian o różnym zastosowaniu. Producenci oferują pustaki o różnych wymiarach, co pozwala dobrać odpowiedni model do wymogów projektu. Pustaki leszowe sprawdzą się idealnie w przypadku ścian działowych, ścian konstrukcyjnych czy do wypełnienia konstrukcji szkieletowych. Jeśli szukasz innych rozwiązań, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o cegłach i pustakach.

Pustak żużlobetonowy – cena oraz opinie

Rodzaje dostępnych pustaków leszowych

W ofercie producentów czy składów budowlanych dostępne są pustaki żużlowe o różnych wymiarach i kształcie. Ciekawą alternatywą dla standardowych bloczków są tzw. połówki, czyli dokładnie o połowę mniejsze pustaki żużlobetonowe. Waga pustaków hasiowych to od kilku do kilkunastu kilogramów w zależności od długości, wysokości i szerokości.

W rzeczywistości wybór pustaków żużlobetonowych jest bardzo duży. Niektóre modele różnią się od siebie jedynie 1 cm na szerokość czy długość. Pozwala to dokładnie dobrać odpowiedni pustak do oczekiwań inwestora i konstruktora. Cennik również będzie dostosowany do różnic w wymiarach pustaków leszowych.

Przegląd oferty pustaków żelbetonowych

Pustaki żużlowe można kupić w dowolnym miejscu w Polsce. Praktycznie każdy rejon posiada betoniarnię czy skład budowlany, które oferują pustaki żużlobetonowe. Najwięcej zakładów produkcyjnych będzie na terenach, gdzie łatwo dostępny jest żużel paleniskowy. W Polsce są to między innymi tereny województwa śląskiego. 

Zakup większej ilości pustaków żużlobetonowych związany może być z ewentualną niższą ceną. Warto to rozważyć w przypadku większej inwestycji. Połówka zazwyczaj jest tańsza od całego pustaka żużlowego, choć nie zawsze będzie wystarczająca do konstrukcji przyszłej ściany.

Mężczyzna stawiający ścianę z pustaków żużlowych, a także ceny, opinie i porady, najważniejsze informacje o pustakach żużlowych
Pustak żużlowy krok po kroku, czyli zastosowanie, rodzaje, ceny oraz porady dotyczące wykorzystania pustaków żużlowych

Cennik wybranych modeli pustaków żużlobetonowych

Model pustaka żużlowego

Przykładowa cena

Bloczek żużlowy 30 x 24 x 12 cm

3,08 zł brutto

Bloczek żużlowy 49 x 24 x 24 cm

6,15 zł brutto

Pustak żużlowy „połówka” 12 x 49 x 24 cm

2,60 zł brutto

Pustak hasiowy – na co zwrócić uwagę?

Podobnie jak praktycznie każdy produkt na rynku, tak i pustak żużlowy może być lepszej lub gorszej jakości. Wszystko zależy od jego składu i wybranego producenta. Inaczej mówiąc, nie zawsze należy kierować się atrakcyjnym cennikiem i tym, ile kosztują pustaki hasiowe, a raczej dobrymi opiniami na temat dostawcy. Materiał wykorzystywany do produkcji pustaka żużlobetonowego powinien być dobrej jakości, aby nie miał negatywnego działania rakotwórczego na ludzi.

Pustaki żużlowe mogą wpływać niekorzystnie na zdrowie i życie człowieka. Wymagane jest, aby producent właściwie przechowywał pustaki żużlobetonowe. Związane jest to z ich potencjalnie wysoką reaktywnością chemiczną. W przypadku zaufanego dostawcy nie ma obawy o jakość czy trwałość bloczków. Podobnie jest w przypadku przykładowo twardnienia zaprawy gipsowej. Jeśli materiał będzie niskiej jakości, to cały proces może nie przebiegać zgodnie z planem.

Do budowy domu najlepiej jest zdecydować się na zaufanego dostawcę z bliskiej okolicy. Ceny są na tyle podobne w wielu miejscach, że nie ma potrzeby, aby szukać dobrej oferty na drugim końcu Polski. Należy pamiętać, że może zostać doliczony dodatkowy koszt za usługę transportu zależny od odległości konieczne do pokonania.

ikona podziel się Przekaż dalej