Jak usunąć piankę poliuretanową?

Czym zmyć piankę montażową z rąk?

Czyszczenie dłoni z pianki powinno się wykonywać niezwłocznie po zabrudzaniu. Miękka pianka jest dość prosta do wyczyszczenia. W większości przypadków wystarczy dokładnie oczyścić ręce przy pomocy suchej ściereczki, a na koniec wykonać czyszczenie pod bieżącą wodą.

Czym domyć ręce po piance montażowej? W przypadku niezaschniętej pianki pomocna okaże się szczotka i płyn do mycia dłoni. Czyszczenie pianki zaschniętej okazuje się już bardziej skomplikowane. Czym zmyć piankę montażową z rąk? W przypadku zaschniętego preparatu możemy wypróbować aceton. Takie zmywanie sprawi, że pianka zacznie się rozpuszczać, a osad na dłoniach zostanie zmyty. Czyszczenie w warunkach domowych można też wykonać przy pomocy damskiego zmywacza do paznokci.

Wiemy już, czym domyć ręce po piance montażowej. Warto także wiedzieć, że w ofertach sprzedaży znajdują się specjalne chusteczki, które znacząco ułatwiają czyszczenie. Chusteczki rozpuszczają piankę i ułatwiają domycie dłoni. Jeśli w twoim domu trwa remont, na pewno przydatna będzie także lektura tego artykułu z poradami, czym usunąć silikon.

Jak usunąć piankę poliuretanową na ubraniu?

Wiemy już, czym zmyć piankę montażową z rąk. Jednak preparat często pozostaje także na ubraniu. Czyszczenie ubrań uniemożliwia wykorzystanie agresywnych detergentów, które mogłyby uszkodzić bądź trwale odbarwić tkaninę.

Czym zmyć piankę montażową z ubrania? W ofercie sprzedaży znajdziemy specjalne preparaty czyszczące, które można stosować na odzieży. Zmywanie wykonujemy natychmiast po zabrudzeniu. Miękka pianka łatwo schodzi z większości powierzchni tekstylnych.

Zmywanie pianki z ubrań oraz porady, czym zmyć piankę montażową i jak usunąć piankę poliuretanową z ubrania.
Czym zmyć piankę montażową? Zobacz, jak usunąć piankę krok po kroku

Czyszczenie zaschniętej pianki na ubraniu jest już bardziej problematyczne. Czym zmyć piankę montażową z tkaniny? Skutecznym rozwiązaniem okazuje się umieszczenie odzieży w zamrażalniku. Zamrożoną piankę delikatnie zdrapujemy z powierzchni materiału. Na koniec wykonujemy zmywanie za pomocą wacika nasączonego w benzynie. Oczyszczone ubranie pierzemy, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.

Polecane pompy ciepła - sprawdź ofertę!

Czym rozpuścić piankę przyklejoną do drzwi?

Wiemy już czym domyć ręce po piance montażowej, a także w jaki sposób usunąć ją z tkaniny. Jednak czasem musimy też usunąć pozostałości preparatu przyczepionego do drzwi czy futryny. Zaschnięty produkt często stwarza największe trudności. Możemy spróbować rozpuścić go, a następnie usunąć za pomocą ściereczki.

Czym rozpuścić piankę przyklejoną do drzwi lub futryny? Najprostszym sposobem ponownie okaże się użycie acetonu. Zmywanie możemy też wykonać przy użyciu specjalnych preparatów rozpuszczających. Dobrym przykładem będzie tu czyścik do pianki utwardzonej Tytan. Jest to skuteczna grupa preparatów o działaniu rozpuszczającym. Za ich pomocą skutecznie oczyścimy powierzchnie z metalu, drewna, PVC, betonu, a nawet kamienia. Czyścik posiada postać aerozolu, a jego zastosowanie okazuje się bardzo proste.

Pamiętajmy też, że czyszczenie wymaga wykonania próby. Aceton lub specjalny czyścik należy przetestować na małej powierzchni. W ten sposób upewnimy się czy preparat skutecznie usuwa zaschniętą piankę, nie stanowiąc zagrożenia dla oczyszczanego materiału.

Inne sposoby usuwania pianki montażowej

Zaschnięta pianka montażowa nie jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. W wielu przypadkach wystarczy ją zeskrobać z oczyszczanych powierzchni. W pierwszym etapie przycinamy nadmiar pianki nożykiem. Następnie usuwamy mechanicznie za pomocą szczotki czy innego twardego przedmiotu.

Mechaniczne usuwanie pianki montażowej sprawdzi się jedynie w przypadku odpornych powierzchni. Zdrapywanie czy zdzieranie produktów poliuretanowych może doprowadzić także do usunięcia powłoki lakierniczej czy podrapania ramy okiennej.

W niektórych przypadkach możemy też wykorzystać naturalną słabość pianki montażowej. Jest nią brak odporności na działanie promieni UV. Niezabezpieczona pianka z czasem kruszeje i przybiera ciemnobrązową barwę. Jest wtedy łatwiejsza do usunięcia lub wykruszenia. Taka metoda sprawdzi się choćby w przypadku ubrań. Możemy umieścić je w słonecznej ekspozycji, odczekać, a następnie wykruszyć piankę poliuretanową.

ikona podziel się Przekaż dalej