Do czego stosuje się mydło malarskie?
Mydło malarskie, mimo obecności na rynku wydawałoby się skuteczniejszych środków, jest nadal szeroko stosowane nie tylko przy remontach i amatorskich pracach wykończeniowych w domu, lecz również przez profesjonalistów. Na czym polega jego fenomen? Do czego jeszcze oprócz gruntowania ścian może się przydać mydło malarskie ? Poniżej znajdziecie informacje o popularnych i mniej popularnych zastosowaniach mydła malarskiego.
Szukasz sprawdzonych firm remontowo-budowlanych? Wypełnij ten formularz, napisz, jakie prace chcesz wykonać, a firmy zainteresowane zleceniem same się z Tobą skontaktują.
Z tego artykułu dowiesz się:
Różne zastosowania mydła malarskiego
Mydło malarskie, nazywane czasem mydłem technicznym występuje na rynku najczęściej w formie pasty. Pastę rozpuszcza się w wodzie, w ilości określonej przez producenta. Mydło malarskie w zależności od producenta ma kolor od piaskowego przez beżowy do jasno brązowego. Sprzedawane jest najczęściej w opakowaniach od 0,4 do 1,0 kilograma, charakteryzuje się przystępną ceną i szeregiem rozmaitych zastosowań.
Skład mydła malarskiego to sole potasowe oraz sole sodowe wyższych kwasów tłuszczowych, gliceryna oraz woda. Mydło malarskie nie zawiera dodatków w postaci substancji zapachowych czy barwiących. Nie zawiera substancji niebezpiecznych, jest bezpieczny dla ludzi i środowiska.
Zastosowanie mydła malarskiego jest bardzo szerokie. Mydło malarskie jest skutecznym i dosyć silnym środkiem myjącym i usuwającym zabrudzenia i różnego typu niepożądane pozostałości. Umożliwia to odpowiednie przygotowanie ścian do dalszych prac. W karcie charakterystyki większości tego typu mieszanin producenci podają najpopularniejsze zastosowanie mydła malarskiego własnego przemysłu.
Według tych informacji mydło malarskie służy do szorowania drzwi, okien oraz podłóg różnego typu oraz do prania ubrań roboczych pobrudzonych klejem czy farbą. Przed malowaniem sufitów, elewacji czy ścian mydło malarskie przyda się do umycia powierzchni.
Zastosowanie mydła malarskiego wymieniane w specyfikacji produktu nie ogranicza się jednak do stosowania przy pracach wykończeniowo - remontowych. Mydło malarskie przyda się również w sadzie i ogrodzie jako dodatek do płynów grzybobójczych. Może służyć również jako środek do mycia rąk.
W karcie charakterystyki tego dość wszechstronnego mydła znajdziemy tylko przykładowe lub zalecane zastosowanie mydła malarskiego. Mydło malarskie bardzo często jest wykorzystywane do gruntowania ścian. Ponadto przydaje się przy odtłuszczaniu starych mebli przed malowaniem, tak więc zastosowań tego typu mydła jest całkiem sporo.
Dzięki swojej specyfice i składnikom, mydło techniczne jest dość uniwersalnym środkiem czyszczącym. Ta mieszanina usuwa zabrudzenia różnego typu a pozostałości kleju czy zaprawy zmiękcza, również pozwalając je łatwo usunąć. Mydło tego typu, dzięki odczynowi alkalicznemu pozwala zapobiegać - przeciwdziałać pojawianiu się grzyba na ścianach.
Warto jednak zaznaczyć, że u niektórych osób, zwłaszcza tych z wrażliwą skórą długotrwały kontakt ze skórą tego specyfiku może powodować podrażnienia. Jeśli kontakt ze skórą ma być długotrwały zaleca się stosowanie rękawic ochronnych.
Do jakich czynności mydło malarskie sprawdzi się najlepiej
Podane wyżej zastosowania mydła malarskiego mają charakter jedynie poglądowy. Nie każde zastosowanie mydła malarskiego wymienione powyżej będzie dobrym pomysłem.
Malarskie mydło bardzo często bywa używane do gruntowania ścian. Zdanie fachowców na ten temat jest podzielone. Wszystko zależy od tego jaką powłokę będziemy nakładać w następnej kolejności na ścianę.
Do gruntowania ścian zaleca się używania gruntu (na przykład ze spoiwem akrylowym). Stosowanie gruntów jest szczególnie zalecane jeśli na dalszym etapie będziemy nakładać tynk grubowarstwowy - podówczas samo mydło nie wystarczy.
Samo mydło malarskie do gruntowania ścian sprawdzi się w przypadku naklejania tapety czy przed malowaniem farbami. Mydło malarskie doskonale oczyszcza ścianę więc obie techniki mogą być w niektórych przypadkach stosowane łącznie.
Oczywiście mydło typu malarskiego doskonale sprawdzi się do mycia ścian i sufitów. Wskazaniami do mycia ścian i sufitów przed malowaniem są między innymi plamy, brud i tłuszcz czy radosna twórczość dziecięca obejmująca ślady po kredkach czy pisakach. Bezwzględnym wskazaniem do mycia ścian i sufitów przed remontem jest palenie papierosów w danym pomieszczeniu.
Zastosowanie mydła malarskiego do prania odzieży roboczej to zdecydowanie dobry pomysł. Równocześnie przy użyciu mydła malarskiego oczyścimy narzędzia malarskie na których materiały budowlane czy wykończeniowe zostawiły swoje ślady. Malarskie mydło wykazuje również dużą skuteczność po remoncie - można nim wyszorować podłogi.
Jeśli na ścianie lub sufitach występuje grzyb lub pleśń również należy wyszorować powierzchnię mydłem malarskim, jednak w tym przypadku ten zabieg najczęściej nie będzie wystarczający. Szczególnie jeśli pleśń wniknęła głębiej.
Malarskie mydło jest coraz częściej stosowane do przygotowania mebli do pomalowania. Ostatnio bardzo popularny styl wnętrzarski shabby chic powoduje, że wiele osób samodzielnie chce nadać nowy-stary wygląd swoim meblom.
Przed malowaniem mebla warto dobrze go umyć i odtłuścić. Do tego celu stosuje się często benzynę ekstrakcyjną lub właśnie mydło malarskie. Stosowanie benzyny ekstrakcyjnej jest wysoce niekomfortowe, jest to środek silnie toksyczny o nieprzyjemnym zapachu, łatwopalny. Wszystko przemawia za tym aby w przypadku mycia i odtłuszczania mebli przed malowaniem zdecydować się na zastosowanie mydła malarskiego. Przygotowanie ścian i półek mebla w ten sposób jest bardzo mało problematyczne.
Za jego pomocą skutecznie oczyścimy i odtłuścimy kredens czy sekretarzyk, który zamierzamy przemalować. Mydło tego typu nie posiada intensywnego zapachu i jest bezpieczne dla zdrowia.
Jak wspomnieliśmy wcześniej malarskie mydło nadaje się również jako domieszka do preparatów płynnych środków grzybobójczych, do stosowania w celu ochrony roślin na działce, w ogrodzie czy sadzie.
Można go dodawać do środków do opryskiwania roślin, służy on w tym przypadku jako środek przyczepny. Niektórzy ogrodnicy stosują zamiast mydła malarskiego płyn do mycia naczyń.
Gdzie kupić mydło malarskie?
Mydło techniczne zakupimy w hurtowniach budowlanych. Można tam zaopatrzyć się w materiały budowlane i zakupić środki uzupełniające. Mydło typu malarskiego kupimy również w wielu budowlanych sklepach internetowych oferujących asortyment chemii budowlanej.
Oprócz powyższych propozycji możemy skorzystać również z sieci sklepów budowlano - wykończeniowych czy dekoratorskich takich jak Castorama, Leroy Merlin, Obi czy Praktiker.
Mydło techniczne nie jest drogie. Na przykład w sieci sklepów Praktiker możemy nabyć mydło typu malarskiego już za 8 zł za kilogram. Dostępne w sklepie Praktiker pojemności to 400, 800 i 3000 mililitrów. W sklepach Leroy Merlin odnajdziemy większy wybór pojemności i jeszcze niższe ceny. Za 18,2 złotych nabędziemy mydło w opakowaniu o pojemności 3 kilogramy.
Również w Castoramie kupimy malarskie mydło w atrakcyjnej, jednak trochę wyższej niż w Leroy Merlin cenie. Za produkt marki Dragon zapłacimy odpowiednio 6 i 10 złotych w zależności od pojemności. Dostępne pojemności tego produktu to 0,4 oraz 0,8 kilograma.
Szczególnie godne polecenia wśród marek mydeł malarskich są produkty firmy Dragon, która specjalizuje się w wytwarzaniu miedzy innymi środków chemii gospodarczej. Mydła Dragon są polecane nie tylko do gruntowania ścian ,sufitów i prania ubrań roboczych lecz ponadto można nimi szorować wiele różnych powierzchni. Producent wymienia między innymi terakotę, glazurę, lamperię olejną oraz wykładziny z PCV.
Marka Dragon jest najpopularniejsza wśród produktów z tego zakresu, tak więc mydła malarskie tej firmy można znaleźć w każdym sklepie z takim asortymentem. Są najczęściej wybieranymi produktami z tego zakresu.
Opinie na temat tego preparatu czyszczącego są bardzo dobre. Czytając opinie i dialogi na forach internetowych wydaje się, że mieszanina rozpuszczana w wodzie jest najczęściej stosowana do czyszczenia i mycia ściany przed malowaniem. Mydło typu malarskiego stosuje się również często do usuwania farb typu klejowego. Użytkownicy podnoszą, że dzięki mydle technicznemu farby klejowe nasiąkają i pęcznieją i nie ma problemu z ich usunięciem. Bardzo popularne jest również gruntowanie za pomocą mydła malarskiego.
Jak używać i przechowywać mydło malarskie?
Materiały budowlane w kartach technicznych posiadają informacje o przechowywaniu czyli magazynowaniu. Podobnie jest w przypadku mydła technicznego. Z instrukcji dołączonej do produktu dowiemy się w jaki sposób postępować z daną mieszaniną. Po użyciu resztki wymieszane w wodzie nie powinny trafić z powrotem do opakowania. Należy je traktować jako odpady komunalne i wyrzucić.
Co do zasady malarskie mydło powinno być przechowywane w oryginalnych zamkniętych opakowaniach. Najwłaściwsza temperatura do przechowywania wynosi około 18 st.C.
Należy unikać narażania malarskiego mydła na temperatury powyżej 30 st.C., ponieważ może to skutkować zmianą konsystencji mydła na płynną. Temperatura 10 st.C i niższa powoduje zmianę barwy mydła, nie ma to jednak wpływu na jego parametry i działanie.
Mydło techniczne należy stosować zgodnie z instrukcją producenta. W przypadku mycia ściany czy sufitów należy przygotować miskę lub inne naczynie i w wodzie rozpuścić mydło w określonych proporcjach. Powierzchnie można myć na przykład gąbką, którą powinno się często spłukiwać. Przed malowaniem, gruntowaniem czy tapetowaniem ściany powinny być pozbawione resztek mydła i suche.
Jeśli natrafimy na wyjątkowo trudne zabrudzenia można całą operację powtórzyć i zastosować mydło dwukrotnie. Roztwór mydła z wodą na ścianie szybko schnie, po 20 do 60 minut powierzchnia powinna być już sucha, w zależności od wentylacji pomieszczenia.
Do czyszczenia narzędzi oraz prania ubrań roboczych mydło techniczne nadaje się bardzo dobrze. Odzież po wypraniu w tego rodzaju mydle należy dobrze wypłukać. Narzędzia również należy wypłukać w wodzie.
Jak widać, malarskie mydło ma szerokie zastosowania i jest łatwe w stosowaniu. Jego używanie nie wymaga żadnej wiedzy. Jest przydatne przy wszelkiego typu remontach i pracach wykończeniowych. Stosują go zarówno fachowcy jak i amatorzy. Jest tanie i szeroko dostępne. Warto mieć go pod ręką.