Charakterystyka i rodzaje gumy w płynie

Czym jest guma w płynie?

Guma w płynie, czyli elastomer bitumiczny z domieszką polimerów to profesjonalny nowoczesny środek o szerokim spektrum zastosowań w budownictwie. Preparat ten produkowany na bazie żywic syntetycznych jest nietoksyczny i przyjazny środowisku. Nie zawiera rozpuszczalników. Sprzedawany jest jako gotowy środek do aplikacji, bez konieczności rozcieńczania. Uszczelniająca folia w płynie wyróżnia się dużą przyczepnością i elastycznością. Łatwość i szybkość aplikacji pozwalają na znaczne oszczędności i skrócenie czasu prac izolacyjnych.

Pełnię właściwości guma w płynie uzyskuje po wyschnięciu. Po odparowaniu wody powstaje cienka, lecz skuteczna, bezspoinowa warstwa izolacyjna. Jej grubość zazwyczaj mieści się w przedziale od 0,5 do 1 mm. Elastomer bitumiczny można stosować na zewnątrz oraz wewnątrz pomieszczeń. Nakłada się go najczęściej w dwóch warstwach.

Guma w płynie – rodzaje

Na rynku dostępne są różnego rodzaju płynne folie o zróżnicowanych parametrach. Ze względu na zastosowanie wyróżniamy:

  • guma w płynie do posadzek i ścian w pomieszczeniach użytkowych narażonych na wilgoć;
  • guma w płynie pod ogrzewanie podłogowe;
  • guma w płynie do stosowania zewnętrznego, jak np. hydroizolacja balkonów i tarasów, na beton;
  • guma w płynie na dach;
  • guma w płynie do izolacji fundamentów;
  • guma w płynie do hydroizolacji miejsc narażonych na ciągłą styczność z wodą, jak np. baseny.

Ponieważ w sprzedaży znajduje się elastomer bitumiczny w wielu postaciach, zawsze należy wybierać preparat zgodnie z jego przeznaczeniem. Informacje na ten temat znajdują się na opakowaniu. Przed zakupem należy się z nimi zapoznać. Nie każdy środek będzie odpowiedni do uszczelniania dachu, czy do stworzenia hydroizolacji pod podłogówkę.

Guma w płynie – zastosowanie

Folia izolacyjna w płynie wypiera tradycyjne materiały hydroizolacyjne. Wykorzystuje się ją wszędzie tam, gdzie potrzebna jest izolacja wodna. Tworzy ona trwałą barierę ochronną, bez obciążania podłoża. Istotną kwestią jest tworzenie uszczelniającej bezspoinowej membrany. Takiej szczelności nie zapewni plastik z rolki. W przeciwieństwie do innych tworzyw sztucznych elastomer bitumiczny to plastik wykazujący dużą zdolność do odkształceń i wydłużeń przy zachowaniu właściwości sprężystych. Z tego powodu jest idealnym materiałem do uszczelniania dachów, zastępując tradycyjną papę. Może służyć także do uszczelniania i naprawy przecieków dachów. Wykorzystuje się go do tworzenia bariery ochronnej pod płytki w kuchni i łazience. W miejscach szczególnie narażonych na wilgoć, takich jak: ściany, podłogi czy kabiny prysznicowe, skutecznie zapobiegają zawilgoceniu. Z powodzeniem zabezpiecza się nią powierzchnie poziome na zewnątrz. Dzięki odporności na różnice temperatur może stanowić izolację na balkonach i tarasach. To skuteczny sposób na uszczelniającą powłokę do oczek wodnych, basenów i innych zbiorników wodnych. Ten plastik to doskonała hydroizolacja fundamentów i piwnic.

Guma w płynie to doskonała izolacja wodna, którą można stosować na beton komórkowy, tynki gipsowe, cementowo – wapienne, płyty kartonowo - gipsowe, beton, wylewki cementowe i cementowo – wapienne. Nie jest zalecana do stosowania na podłoża wykonane z drewna oraz materiałów drewnopochodnych. Można ją jednak dawać pod drewniane podłogi i płyty OSB. Przed położeniem płynnej gumy podłoże należy oczyścić i przygotować. W tym celu stosuje się grunt do ścian. Najczęściej wybierany jest grunt do ścian epoksydowy. Po wyschnięciu drugiej warstwy izolacyjnej należy pokryć ją materiałem wykończeniowym. Nie należy odkładać prac wykończeniowych, gdyż może dojść do uszkodzenia warstwy uszczelniającej. Nie jest to plastik odporny na uszkodzenia mechaniczne. Sprawdź także ten artykuł na temat zastosowania gumy w sprayu.

Polecana chemia budowlana

Folia płynna – cena i opinie

Elastomer bitumiczny dostępny jest w różnych wariantach. Ceny kształtują się w przedziale od 9 zł do 100 zł za 1 kg. Zależy to od parametrów i przeznaczenia izolacji, a także od marki.

Przykładowe ceny gumy w płynie

Folia w płynie

Cena za opakowanie

Cena za 1 kg

JURGA FOLMIX folia w płynie uniwersalna 12 kg

109 zł

9,08 zł

Guma w płynie Canada Rubber 5 kg

248 zł

49,60 zł

Ceresit CL51 Express Folia izolacyjna w płynie 2 kg

48 zł

24,00 zł

ATLAS WODER W 10kg

119 zł

11,90 zł

Izolacja tarasów i balkonów Ultrament 24 kg

218 zł

9,08 zł

Guma w płynie RUBBER SEAL 0.75 l BISON

67 zł

89,30 zł

PŁYNNA FOLIA KNAUF HYDRO FLEX 15kg

219 zł

14,60 zł

Guma w płynie - opinie

Płynna hydroizolacja cieszy się dużym uznaniem użytkowników. Doceniają oni jej skuteczność i trwałość. Chwalona jest łatwość nakładania preparatu i szybkość schnięcia. Tego rodzaju izolacja wodna polecana jest przez użytkowników głównie do łazienki oraz na zewnątrz. Użytkownicy zwracają jednak uwagę na niską wydajność gumy w płynie i konieczność nakładania jej dwuwarstwowo. Sprawia to, że cena wykonania warstwy uszczelniającej znacznie wzrasta.

Eksperci zalecają uważny dobór gumy w płynie zgodnie z zaleceniem producenta. Źle dobrana folia uszczelniająca może nie spełnić swojej funkcji. Produkt przeznaczony na zewnątrz musi wyróżniać się odpowiednimi parametrami. Nie wolno o tym zapominać. Nie każda folia w płynie będzie także odpowiednia do kontaktu z wodą pod ciśnieniem. Do łazienki i kuchni niezbędne mogą być specjalne gotowe narożniki i kołnierze zabezpieczające różnego rodzaju rurki i naroża. Uzupełniają one warstwę izolacyjną. Eksperci uczulają także na prawidłowe przygotowanie podłoża, konieczność zastosowania gruntu do ścian oraz odpowiedni czas schnięcia hydroizolacji. Zbyt wczesne przystąpienie do prac wykończeniowych może uszkodzić membranę.

Guma w płynie to doskonały sposób na zabezpieczenie ścian, posadzek czy dachów przed nasiąkaniem. Prawidłowo wykonana hydroizolacja będzie skutecznie chronić przez wiele lat. Chociaż jej cena nie jest niska, to jest to korzystna inwestycja. Zwłaszcza że sposób jej wykonania jest bardzo prosty i szybki.

ikona podziel się Przekaż dalej