Rodzaje mas uszczelniających

Silikonowa masa uszczelniająca

Silikonowa, elastyczna masa uszczelniająca jest odporna na działanie wilgoci i zmiennych warunków temperaturowych. Świetnie sprawdza się do uszczelniania okien oraz elementów pozostających na zewnątrz budynków. W ofertach sprzedaży znajdziemy produkty o różnym przeznaczeniu.

Dużą popularnością cieszy się chociażby silikon wysokotemperaturowy. Jest to szybkoschnący uszczelniacz o wszechstronnych możliwościach wykorzystania. Silikon wysokotemperaturowy tworzy trwałą powłokę, która wykazuje odporność na działanie gazów, wilgoci oraz zmiennych temperatur. Dobrej jakości produkt nadaje się do uszczelniania powierzchni ze szkła, drewna, ceramiki oraz aluminium. Cena za dobrej jakości silikon wysokotemperaturowy (kartusz 200 do 310 ml) wynosi około 20 do 40 zł. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także ten artykuł o uszczelnianiu.

Kolejny popularny produkt to sanitarna masa uszczelniająca. Wykorzystujemy ją do wykończenia białego montażu. Produkt posiada dodatki antygrzybiczne, które zapewniają higienę w wilgotnych przestrzeniach.

Dużą popularnością cieszy się także silikonowa masa klejąco uszczelniająca do akwarium, masa do prac dekarskich czy elastyczna masa uszczelniająca do materiałów zewnętrznych.

Akrylowa masa uszczelniająca

Akryl znajduje zastosowanie we wnętrzach pomieszczeń. Masa klejąco uszczelniająca jest wodorozpuszczalna, a po zaschnięciu tworzy trwałą, odporną powłokę. Możemy nakładać ją na szpachelki i poddawać późniejszemu malowaniu.

Akrylowe szpachlówki zazwyczaj znajdują zastosowanie w pracach wykończeniowych. Dobrze sprawdzą się do wykonywania spoin w płytach kartonowo gipsowych. Szpachlówki lub masy nakładane na pędzel mogą być też wykorzystane do naprawy niewielkich ubytków w tynkach. Niektóre rodzaje chemii wykorzystamy też do naprawy ubytków w drewnianych podłogach.

Masa z mieszanek akrylowych będzie dostępna w podobnych przedziałach cenowych, co silikon wysokotemperaturowy. Za gotowe kartusz o pojemności 310 ml zapłacimy 12-25 zł. Typowe szpachlówki mogą być nieco tańsze. Za wiaderko o pojemności 4 litrów zapłacimy około 35 zł. A może zainteresuje cię także artykuł o samodzielnym uszczelnianiu okien?

Poliuretanowa masa uszczelniająca

Masa klejąco uszczelniająca z poliuretanu przybiera dwie bardzo popularne postacie. Pierwsza z nich to montażowa, poliuretanowa masa uszczelniająca. Jest to produkt dostępny w poręcznych kartuszach. Uszczelniacz rozpręża i twardnieje pod wpływem kontaktu z powietrzem. Po zaschnięciu tworzy trwałą powłokę izolacyjną, wymagającą ochrony przed działaniem promieni UV.

Montażowa masa klejąco uszczelniająca (np. marki Boll) jest powszechnie stosowana podczas montażu okien oraz drzwi zewnętrznych. Wykazuje dużą trwałość oraz dobre parametry izolacyjne. Jest też łatwa w aplikacji. Cena pianki pur (kartusz 500-840 ml) wynosi około 30-45 zł.

Poliuretanowa masa uszczelniająca może być także stosowana do łączenia elementów. Dobrze poradzi sobie ze zmiennymi warunkami temperaturowymi oraz zmienną wilgocią. Masa klejąco uszczelniająca może być stosowana na dylatacjach, łączeniach płyt, a także do izolacji termicznej i akustycznej. Sprawdź także ten artykuł o uszczelnianiu kabiny prysznicowej.

Mężczyzna podczas pracy przy uszczelnianiu i montażu szyby samochodowej oraz polecana masa uszczelniająca, opinie, opis, zastosowanie - porady
Masa uszczelniająca - rodzaje, zastosowanie, opinie, ceny, producenci

Poliuretanowa masa uszczelniająca nadaje się także do samochodów. W ofertach sprzedaży znajduje się guma uszczelniająca na pędzel (np. marki Boll). Możemy zastosować ją do maskowania ubytków karoserii. Guma uszczelniająca na pędzel do samochodów może być poddana lakierowaniu, dzięki czemu sprawdzi się podczas wielu prac renowacyjnych.

Gotowa masa gumowa na pędzel kosztuje ok. 30-50 zł za opakowanie 1,2 kg. W ofercie znajdzie się także nieco droższa guma uszczelniająca na pędzel do samochodów, dostępna w poręcznych kartuszach. Możemy wykorzystać ją do szyb bądź karoserii (w zależności od przeznaczenia konkretnego produktu).

Polecana chemia budowlana

Kauczukowa pasta głusząca

Ciekawym rozwiązaniem jest także pasta głusząca, dostępna w ofercie wielu producentów. Pasta głusząca na pędzel nadaje się do samochodów. Stosujemy ją w celu wygłuszenia podwozia.

Pasta głusząca nadaje się także na spawy, nadkola, progi samochodowe, elementy plastikowe oraz metalowe. Dobrej jakości masa gumowa na pędzel czy kauczukowa pasta głusząca stanowi skuteczne zabezpieczenie antykorozyjne. Może być też wykorzystana w celu zmniejszenia rezonansu materiałów.

Możliwości stosowania mas i przegląd producentów

Zastosowanie mas uszczelniających

Jak widzimy, masa uszczelniająca ma bardzo szerokie spektrum zastosowania. Poliuretanowa masa uszczelniająca sprawdzi się w montażu okien i drzwi. Możemy ją także wykorzystać w montażu płyt kartonowo gipsowych. Niektóre rodzaje mas sprawdzą się również do tworzenia zabezpieczeń na spawy.

Masa uszczelniająca na spawy i zgrzewy (np. marki Boll) nadaje się do aplikacji na pędzel. Tworzy wydajną ochronę antykorozyjną i dobrze sprawdzi się zarówno na metal surowy oraz pomalowany podkładem.

W ofercie sprzedaży znajdziemy też liczne szpachlówki do prac wykończeniowych. Ciekawym rozwiązaniem będzie również elastyczna masa uszczelniająca do uszczelniania okien. Gotowa masa gumowa na pędzel będzie z kolei rozwiązaniem dedykowanym do zabezpieczania metalu (w tym również na spawy). A może zainteresuje cię także ten artykuł o naprawie cieknącego kranu w domu?

Masa uszczelniająca - znani producenci

Wybierając chemię budowlaną, warto zapoznać się z ofertami znanych producentów. Wśród producentów mas akrylowych dużą popularnością cieszy się firma Akryl Putz oraz Primacol.

Wśród producentów mas silikonowych dużym uznaniem cieszą się firmy Boll, Tytan oraz Den Braven. W ich ofercie sprzedaży znajdzie się też elastyczna masa uszczelniająca czy guma uszczelniająca na pędzel.

Omawiając znane marki, warto wspomnieć także o firmie Koelner, w ofercie której odnajdziemy takie produkty, jak poliuretanowa masa uszczelniająca czy masa gumowa.

ikona podziel się Przekaż dalej