Nieoczyszczona postać wazeliny, czyli wazelina techniczna

Wazelina techniczna – właściwości i zastosowanie

Warto podkreślić, że ma ona sporo wspólnego ze znaną powszechnie wazeliną kosmetyczną. Jednak wazelina techniczna dostępna jest w sprzedaży w postaci nieoczyszczonej. W jakim celu jest ona stosowana?

  • Konserwuje elementy układów mechanicznych
  • Stosowana do uszczelek samochodowych skutecznie zapobiega ich zamarzaniu
  • Chroni skórzane wyroby przed wysychaniem
  • Zabezpiecza styki w systemach elektrycznych
  • Zabezpiecza metalowe elementy przed korozją

Wszechstronne zastosowania tego produktu to jego istotna zaleta. Niska cena również zachęca do zakupu. Najmniejsze opakowanie wazeliny nieoczyszczonej to koszt rzędu kilku złotych. Warto zatem mieć ją w swoim garażu czy domu, wykorzystując ją w wielu sytuacjach.

Niska cena i funkcjonalność w jednym!

Wspomnieliśmy już o niskiej cenie tego produktu. Warto zatem jednocześnie podkreślić to, że w sprzedaży jest on dostępny w różnego rodzaju opakowaniach i wielkościach. Niektóre z nich gwarantują niezwykle wygodny sposób aplikacji wazeliny, inne zaś sprawiają, że jest on nieco bardziej utrudniony.

Wazelina w podłużnym pojemniku przypominającym nieco tubkę z pastą do zębów to częsta postać tego produktu. Stosunkowo łatwo się ją wyciska, jest to opakowanie kompaktowe, takie, które zajmuje relatywnie niewiele miejsca. Pod koniec jednak dość trudno wydobyć z niego produkt. Koszt opakowania wynosi 8-10 złotych za 50 g.

Wazelina w pudełku plastikowym jest łatwa do wykorzystania w całości, jednak jej sporym mankamentem jest to, że nakłada się ją palcami. Warto w tym celu użyć rękawiczek, by nie dopuścić do jej bezpośredniego kontaktu ze skórą. Za duże opakowanie (pół kilograma) zapłacić trzeba około 30-34 złotych.

Kupujący chętnie wybierają również wazelinę w postaci sprayu. Jej używanie jest bowiem bardzo wygodne i komfortowe. Trzeba za produkt w sprayu zapłacić około 20 złotych za 400 ml. Jedno jego opakowanie wystarcza na długo, a spray sprawdza się w opinii wielu specjalistów najlepiej.

Nie tylko wersja w sprayu uchodzi za polecaną. Wazelina techniczna z plastikowym dozownikiem strzykawkowym to również rozwiązanie dość wygodne, dlatego jej popularność utrzymuje się na dość wysokim poziomie. Za opakowanie o pojemności 70 ml zapłacimy kwotę rzędu kilku złotych.

Wazelina bezkwasowa - dlaczego warto?

Jednym z rodzajów produktu jest typ zwany wazeliną bezkwasową. Stosuje się go dla bezpieczeństwa wtedy, kiedy chce się skutecznie zabezpieczyć połączenia elektryczne czy też klemy akumulatorów.

Wazelina bezkwasowa znajduje również swoje zastosowanie w przypadku elementów wykonanych ze skóry. Warto użyć jej także wtedy, kiedy chce się ochronić przed zniszczeniem stosunkowo delikatne powierzchnie uszczelek. Sprawdza się również jako środek smarny do mechanizmu sprzętu biurowego, który jest nisko położony.

Ile trzeba za ten produkt zapłacić? Opakowanie o zawartości niemalże kilograma to koszt rzędu 22-28 złotych. Trzeba zatem podkreślić, że jest to zakup na długi czas (mamy bowiem do czynienia z produktem wydajnym).

Wazelina techniczna podczas użycia w warsztacie samochodowym, a także właściwości wazeliny, jej zastosowanie i cena
Wazelina techniczna w warsztacie samochodowym, a także inne jej zastosowanie i polecane rodzaje

Wazelina do uszczelek i nie tylko

Wazelina niskotopliwa czy wysokotopliwa?

Dwa podstawowe typy wazeliny technicznej to niskotopliwa i wysokotopliwa. Czym się od siebie różnią i jakie są ich właściwości?

Wazelina niskotopliwa charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami smarnymi. Można stosować ją przy maksymalnej temperaturze 30 stopni Celsjusza. Da się dzięki jej zastosowaniu pozbyć się skrzypienia elementów układu, zabezpieczając także z powodzeniem łożyska. Pamiętać należy, że wazeliny niskotopliwej użyć można niekiedy w zastępstwie smaru.

Wazelina wysokotopliwa działa w maksymalnej temperaturze pracy 55 stopni Celsjusza. Fakt, że można jej używać w trudnych warkach, stanowi bardzo istotną zaletę tego produktu. Na zastosowanie wazeliny wysokotopliwej warto zdecydować się wtedy, kiedy chce się skutecznie zabezpieczyć połączenia śrubowe albo metalowe elementy. A może zainteresuje cię także ten artykuł o silikonie do uszczelek?

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze kleje

Szukasz skutecznego i niedrogiego kleju? Nie wiesz, na jaki się zdecydować? Sprawdź najczęściej kupowane kleje przez naszych czytelników.

Smar grafitowy i jego zastosowanie

Nieco podobnym do wazeliny technicznej produktem jest smar grafitowy (zwany także grafitowanym), który również z powodzeniem sprawdzi się w roli zabezpieczenia elementów metalowych przed niszczącym działaniem korozji. Stosuje się go w przypadku:

  • Przekładni ślimakowych
  • Piór resorów
  • Gwintów śrub

Dużą jego zaletą jest stosunkowo niska cena. Za produkt z wygodnym plastikowym dozownikiem o pojemności 60 ml zapłacimy około 10 złotych. Warto wiedzieć, że przechowywać go należy tak, by był on zabezpieczony przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

Produkt ten tworzy się na bazie oleju mineralnego, grafitu naturalnego oraz mydeł kwasów tłuszczowych. Należy podkreślić, że nie nadaje się on do użycia w przypadku łożysk tocznych.

Wazelina techniczna i jej uniwersalność

Produkt ten, co już podkreślaliśmy, znajduje swoje zastosowanie zarówno w profesjonalnych, jak i przydomowych warsztatach. Dużą jego zaletą jest uniwersalność zastosowań. W rezultacie jedno opakowanie może sprawdzić się w przypadku różnego rodzaju drobnych prac.

Mają one na celu nie tylko zabezpieczenie elementów przed korozją. Wazelina zwiększa także ich wytrzymałość na działanie warunków atmosferycznych (mowa między innymi o uszczelkach, dlatego właśnie do nich się ją stosuje). Niektórzy porównują wszechstronność jej zastosowań do wielofunkcyjności popularnego smaru silikonowego. On także wykorzystywany jest na wiele sposobów.

Połączenie tych cech z niską ceną wazeliny technicznej decyduje z pewnością o jej ponadprzeciętnej popularności. Wydaje się, że nadal będzie się ona utrzymywała na wysokim poziomie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły