Woda amoniakalna - co to jest?

Woda amoniakalna jest niczym inny niż roztworem amoniaku w wodzie, najczęściej w proporcji 1:4. Wzór wody amoniakalnej przedstawia się następująco: NH3 · H2O. Natomiast wzór na reakcję amoniaku z wodą, wygląda w sposób następujący:

NH3 + H2O ⇌ NH4 + OH-

Woda amoniakowa wyróżnia się charakterystycznym zapachem. Natomiast odczyn ph jest zasadowy. Gęstość roztworu jest uzależniona od stężenia, a także temperatury. Rozwodniony amoniak w temperaturze 15 stopni Celsjusza oraz stężeniu 12,74% posiada gęstość 0,950 g/cm3. Natomiast w przypadku stężenia 35,20%, gęstość będzie już wynosiła 0,880 g/cm3. Oczywiście woda amoniakalna jest dostępna w płynie. Jednak, jeżeli zaczniemy ją podgrzewać, to w wyniku takiej reakcji zacznie wydzielać się gazowy amoniak.

Zastosowanie roztworu amoniaku

Zastosowanie roztworu amoniaku jest bardzo szerokie. Przede wszystkim amoniak techniczny znajduje swoje zastosowanie w przemyśle gumowym oraz grabarskim. Dzięki niemu produkowano barwniki, a także organiczne półfabrykaty. Natomiast w rolnictwie zastosowanie roztworu amoniaku znajduje jako sztuczny nawóz. Dodatkowo wykorzystuje się go do uregulowania odczynu pH. Obecność tego związku ma znaczący wpływ na niższą emisję tlenków azotów do powietrza.

Wodę amoniakalną możemy wykorzystać również w domowych warunkach. Najczęściej roztwór amoniaku w płynie wykorzystujemy do czyszczenia, a także odtłuszczania blachy ocynkowanej. Dzięki zastosowaniu wody amoniakalnej blacha będzie wyróżniała się lepszą przyczepnością dla warstwy farby. Oprócz tego związek ten nadaje się do czyszczenia rozmaitych elementów metalowych z rdzy, tlenku srebra czy też śniedzi. Sprawdź także ten artykuł o zastosowaniu blachy ocynkowanej.

Woda amoniakalna wykorzystywana jest również w wielu innych branżach. Dzięki niej uzyskujemy między innymi żelatynę. Dodatkowo związek ten znajduje szerokie zastosowanie również w przemyśle kosmetycznym oraz farmaceutycznym. Roztwór amoniaku wykorzystywany jest do produkcji różnych produktów w koncernach chemicznych.

Amoniak - zastosowanie

Jeżeli chodzi o zastosowanie amoniaku, to przede wszystkim wykorzystuje się go w rolnictwie. Jego najczęstszą rolą jest nawóz sztuczny. Ale oprócz tego, stosuje się go w gałęziach przemysłu tekstylnego lub chemicznego. Amoniak jest stosowany między innymi do wyrobu sztucznych tkanin. Ciekawostką jest na pewno to, że związek ten służy również do wyrobu materiałów wybuchowych. Samozapłon występuje zazwyczaj przy ok. 630 stopniach Celsjusza.

Oprócz tego sam amoniak może być szeroko wykorzystywany w naszym gospodarstwie domowym. Wykorzystywany jest przede wszystkim do czyszczenia glazury bez obaw o jej uszkodzenie. Oczywiście należy pamiętać o przygotowaniu roztworu w odpowiednich proporcjach. Pół szklanki amoniaku wystarczy wymieszać z 4 litrami wody, aby pozbyć się wszelkich nalotów i pleśni z kafelek. Związek ten sprawdzi się nie tylko w przypadku generalnych porządków, ale również w pracach poremontowych. Jeżeli przeszkadza nam zapach farby po malowaniu, to również jego właściwości pomogą nam się go skutecznie pozbyć. W tym celu wystarczy w zupełności pozostawić naczynie z amoniakiem, który absorbuje nieprzyjemny zapach.

Amoniak świetnie sprawdzi się również do czyszczenia dywanów, a także różnych tekstyliów. W tym celu przygotowujemy amoniak w płynie, a dokładniej szklanki amoniaku rozpuszczamy w 2 litrach wody. Po przygotowaniu roztworu namaczamy w nim gąbkę, a następnie przy jej pomocy pozbywamy się niechcianych plam. Roztwór doskonale poradzi sobie nie tylko z czyszczeniem wcześniej wspomnianych dywanów, ale również wszelkiego rodzaju tapicerkami, nawet samochodowymi.

Amoniak możemy wykorzystać także podczas rutynowego sprzątania. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że roztwór z amoniaku pozwoli nam uzyskać czyste i pozbawione smug szyby. Jeżeli natomiast borykamy się z bardzo brudnym piekarnikiem, to również związek ten przyjdzie nam z pomocą. Wystarczy, że umieścimy w piekarniku miseczkę z amoniakiem, a także naczynie z wodą. Powinniśmy jednak pamiętać, aby amoniak ustawić na najwyższym ruszcie, natomiast wodę na samym dole. Następnie nagrzewamy piekarnik do 65 stopni Celsjusza, po czym wyłączamy go i zostawiamy na całą noc. Dzięki takiej metodzie pozbędziemy się starego tłuszczu, a także najbardziej uporczywych zabrudzeń. Żeby pozbyć się specyficznego zapachu, cały piekarnik przemywamy wodą z płynem do mycia naczyń.

Woda amoniakalna - cena

Już wiesz, jak szerokie zastosowanie ma woda amoniakalna. Dlatego warto dowiedzieć się, w jakich cenach możemy zakupić roztwór do domowego użytku. Poniższe zestawienie pozwala nie tylko na porównanie cen, ale również określenie, ile dokładnie będziemy musieli zapłacić za potrzebny roztwór w płynie.

Przykładowe ceny wody amoniakalnej

Nazwa produktu

Cena

Woda amoniakalna 25% 0,5 l Dragon, ph zasadowe

Cena od 8,99 zł

Woda amoniakalna 25%, wzór NH3 aq, 250 ml

Cena od 5,00 zł

Woda amoniakalna 25%, wzór NH3 aq, 1 litr, ph zasadowe

Cena od 10,99 zł

Woda amoniakalna 25 %, gęstość 880 kg/m3, 5l

45,00 zł

Woda amoniakalna 25% czysty do analiz 1l

19,11 zł

Woda amoniakalna 25% techniczna, wodorotlenek amonu, 20l

82,50 zł

Woda amoniakalna 25% techniczna, wodorotlenek amonu 30l

157,90 zł

Woda amoniakalna 25% techniczna, wodorotlenek amonu 1000l

2821,53 zł

Appetita amoniak kwaśny węglan amonu 30 g

1,63 zł

Wodorowęglan amonu, amoniak czysty 250 g, Biomus

6,90 zł

Wodorowęglan amonu, amoniak czysty 500 g

9,90 zł

Wodorowęglan amonu - amoniak spożywczy - 50 g

3,30 zł

Amoniak Classico 1l

6,00 zł

Amacasa Amoniak perfumowany kanister 5l

19,50 zł

Amoniak 1 kg Kandex

5,20 zł

Test na amoniak NH4 zapasowe odczynniki

21,99 zł

Amasca z Włoch, amoniak perfumowany Marsylia 1l

5,50 zł

ikona podziel się Przekaż dalej