Farba epoksydowa - podstawowe informacje

Farba epoksydowa - właściwości

Farby epoksydowe są bardzo trwałe oraz odporne, dzięki czemu są bardzo często używane w przemyśle. Farby te sprawdzają się szczególnie w przypadku, gdy powierzchnie nimi pokryte narażone są na bardzo duże obciążenia, działanie szkodliwych środków chemicznych, bardzo wysoką temperaturę, o skrajnie niekorzystnych warunkach atmosferycznych nie wspominając. Odznaczają się bardzo dużą odpornością, szczególnie na wilgoć.

Sprawdzają się one zwłaszcza jako farby przemysłowe, gdyż są trwałe i bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne. O ich stosowaniu typowo dekoracyjnym powinniśmy zapomnieć z tej przyczyny, że narażone na duże promieniowanie słoneczne z czasem mogą żółknąć. Wśród szkodliwych środków chemicznych niekorzystny wpływ na te farby żywiczne mają jedynie żrące kwasy. Farby epoksydowe skutecznie chronią przed korozją. Warto również wspomnieć o tym, że dostępne są również na rynku farby z atestem PZH, których można używać do pojemników przeznaczonych do przechowywania żywności. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat farb.

Farby epoksydowe to farby żywiczne, które produkowane są na bazie syntetycznych żywic epoksydowych. Taka żywica epoksydowa złożona może być z jednego lub dwóch składników. W zależności od swojej struktury oraz od masy żywica epoksydowa przybiera konsystencją z pogranicza ciała stałego i lepkiej cieczy. W skład żywicy epoksydowej wchodzą zwykle polifenole, a czasem także oligomery, poliglikole i epichlohydryna. Żywica epoksydowa poddawana jest utwardzaniu i dzięki temu zabiegowi staje się ona nietopliwa i nierozpuszczalna. Warto zwrócić tutaj uwagę na to, że żywicę epoksydową stosuje się także w różnego rodzaju konstrukcjach elektrycznych, jako surowiec budowlany, a także do posadzek żywicznych.

Farba epoksydowa - działanie i zastosowanie

Farba epoksydowa swoją trwałość zawdzięcza sieciowaniu, czyli tworzeniu się bardzo silnych wiązań chemicznych pomiędzy cząsteczkami żywicy epoksydowej. Proces sieciowania następuje w trakcie schnięcia farby, po nałożeniu jej na powierzchni malowanej. Proces sieciowania to zasługa specjalnego utwardzacza. Utwardzacz ten pełni rolę łącznika pomiędzy dużymi cząsteczkami polimeru umożliwiając tworzenie się bardzo wytrzymałej sieci. Farby epoksydowe są więc farbami dwuskładnikowymi. Twarda, trwała i odporna na różne czynniki zewnętrzne powłoka epoksydowa powstać może tylko i wyłącznie poprzez wymieszanie żywicy z utwardzaczem. Sprawdź także artykuł z poradami na temat wyboru farby do salonu.

Dwuskładnikowa farba epoksydowa jest mieszana przed nałożeniem jej na podłoże. Musimy jednak pamiętać o tym, że kiedy połączymy obydwa składniki należy działać sprawnie i szybko, gdyż musimy się liczyć z żywotnością takiej mieszanki, która jest ograniczona. Warto tutaj wspomnieć, że możemy nabyć dwuskładnikowe farby epoksydowe z żywotnością krótszą lub dłuższą, niemniej jednak zawsze mamy ograniczony czas na to, aby nałożyć farbę. Gdy upłynie czas żywotności tej farby zaschnie, stwardnieje ona już w pojemniku i nie będziemy mogli już jej użyć.

Żółta farba epoksydowa podczas malowania powierzchni. Rodzaje farb epoksydowych i zastosowanie jej krok po kroku
Farba epoksydowa - rodzaje, zastosowanie, ceny, opinie

Bardzo istotnym aspektem w stosowaniu farby epoksydowej jest dobranie właściwych proporcji żywicy i utwardzacza. Należy tutaj zwrócić uwagę na to, że producenci zawsze podają optymalny stosunek utwardzacza do żywicy i powinniśmy bezwzględnie stosować się do tych zaleceń. Zbyt duża ilość utwardzacza co prawda przyspieszy sieciowanie, powłoka epoksydowa powstała w ten sposób będzie jednak zbyt krucha i stanie się podatna na uszkodzenia. A może zainteresują cię także te artykuły o farbach akrylowych?

Farby epoksydowe - rodzaje, producenci, ceny, opinie

Rodzaje farb epoksydowych

Farby epoksydowe mogą różnić się między sobą rodzajem żywicy epoksydowej, z jakiej wykonany jest dany rodzaj farby. Żywice epoksydowe mogą być wykonane z takich związków chemicznych jak  polifenole, oligomery, poliglikole oraz epichlohydryna. Farby epoksydowe różnią się także między sobą czasem, w jakim zasycha mieszanka żywicy i utwardzacza.

Farby epoksydowe mogą być stosowane do różnych powierzchni przemysłowych. W związku z tym dostępne są na rynku farby epoksydowe do metalu i na stal oraz betonu i do posadzek. Epoksydowa dwuskładnikowa farba do metalu oraz na stal ma za zadanie przede wszystkim chronić te powierzchnie przed wystąpieniem korozji. Stosując taką farbę do metalu powstanie podkład epoksydowy, który zabezpieczy przed rdzewieniem, a także naniesie na stal lub na metal interesujący nas kolor. Epoksydowa dwuskładnikowa farba do metalu ma zastosowanie na przykład przy malowaniu różnego rodzaju poręczy, słupków metalowych czy też ogrodzeń, bram, garaży.

Farby epoksydowe stosować można nie tylko do metalu i stali. Spotykamy również farby z żywicy epoksydowej do betonu i do posadzek. Tego rodzaju farby dwuskładnikowe znajdują zastosowanie przy malowaniu chodników, krawężników, przejść dla pieszych, ulic i wszelkiego rodzaju oznaczeń poziomych na jezdniach. Taką farbą epoksydową możemy też zabezpieczyć przed korozją betonowe elementy w ogrodzie, które przylegają do metalu i łączą się z nim. Mowa tu na przykład o podmurówce betonowej do metalowego ogrodzenia. Farbę epoksydową możemy także malować posadzki w różnych pomieszczeniach, sprawdzi się między innymi także w garażach w blokach mieszkalnych. Sprawdź także ten artykuł o farbach marki Dekoral.

Ciekawym rodzajem farby epoksydowej jest farba w sprayu. Epoksydowa farba w sprayu umożliwia bardzo łatwe i równomierne jej aplikowanie na każdej powierzchni. Stosując tego rodzaju farbę możemy z łatwością nanieść podkład epoksydowy chroniący malowaną powierzchnię przed korozją i innymi potencjalnymi zagrożeniami chemicznymi i fizycznymi.

Farba epoksydowa - najlepsi producenci, ceny

Wśród producentów farb epoksydowych warto zwrócić uwagę na takie uznane marki jak między innymi Caresit czy Caparol. Ceny farb epoksydowych zależą między innymi od rodzaju żywicy epoksydowej użytej w danej farbie. Pojemnik farby epoksydowej o pojemności 10 l to cena osiągająca ok. 490 zł. Za farbę epoksydową w opakowaniu o pojemności 15 l zapłacimy ok. 870 zł. Podkład epoksydowy w sprayu to cena ok. 20 zł za pojemnik o pojemności 500 ml.

Farby epoksydowe są żywicznymi farbami dwuskładnikowymi, służącymi do malowania powierzchni przemysłowych, przede wszystkim do metalu i do betonu. Tego typu farby są bardzo odporne na szkodliwe działanie fizyczne, a także chemiczne. Chronią przed korozją, uszkodzeniami mechanicznymi, czynnikami atmosferycznymi, a także przed szkodliwymi substancjami chemicznymi. Stosowane są przede wszystkim w przemyśle. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o farbach dekoracyjnych.

ikona podziel się Przekaż dalej