Jaki grunt pod farbę?

Farba podkładowa

Farba podkładowa czy innymi słowy farba gruntująca zazwyczaj posiada białą barwę. Jest łatwa do nałożenia na ściany i charakteryzuje się dużą przyczepnością. Umożliwia skuteczne przygotowanie podłoża pod wykończeniową powłokę malarską.

Emulsja podkładowa dzieli się na dwa główne rodzaje. Jest to biała farba akrylowa bądź biała farba lateksowa. Wybór pomiędzy dwiema grupami produktów powinien być podyktowany wymogami konkretnego podłoża.

Akrylowa farba podkładowa (np. marki Dulux, Dekoral lub Śnieżka) zapewnia bardzo dobrą przyczepność ostatecznej powłoki wykończeniowej. Tego rodzaju produkt sprawdzi się na ściankach z płyt kartonowo gipsowych, ścianach gipsowych, cementowo wapiennych, a także na ścianach pokrytych tynkiem cementowym. Atrakcyjna cena zakupu oraz skuteczność sprawiają, że jest to grupa najpopularniejszych produktów. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o farbach.

Kolejny grunt pod farbę to emulsja lateksowa. Jest to wydajna farba gruntująca o bardzo szerokich możliwościach zastosowania. Lateksowa emulsja podkładowa zabezpiecza powierzchnie przed działaniem wilgoci, wyrównuje jej chłonność i zwiększa przyczepność głównej warstwy malarskiej. Tego typu grunt dobrze sprawdzi się na ścianach z płyt kartonowo gipsowych, tynkach cementowo wapiennych i tynkach gipsowych. Farba gruntująca będzie też dobrym rozwiązaniem w przypadku malowania powierzchni drewnianych, drewnopodobnych, a także do gruntowania tapet z włókna szklanego.

Grunt pod farbę

W ofertach sprzedaży znajdziemy różnorodne grunty, które wyrównują chłonność podłoża i przygotowują je do malowania. Dobrze dobrany grunt pod farbę może być równie wydajny oraz skuteczny jak zwykła farba gruntująca.

Uni Grunt wchłania się w powierzchnię ściany i zmniejsza jej chłonność. Dzięki temu może posłużyć do zmniejszenia zużycia wykończeniowej farby malarskiej. Dobrej jakości grunt (np. firmy Śnieżka, Dulux czy Dekoral) umożliwi szybkie przygotowanie podłoża przed malowaniem. A może zainteresuje cię także ten artykuł o popularnych kolorach farb?

Produkt możemy rozcieńczyć z odpowiednią ilością wody. Zazwyczaj nakładamy go pędzlem lub wałkiem. Dokładna instrukcja użycia powinna być załączona na opakowaniu uni gruntu.

Farba gruntująca czy grunt? Który produkt pozyskuje lepsze opinie?

Planując przygotowanie podłoża przed malowaniem często stajemy przed wyborem odpowiedniego podkładu. Zastanawiamy się czy lepiej sprawdzi się farba gruntująca czy grunt. Zarówno farba podkładowa, jak i grunt pod farbę mogą być skutecznym rozwiązaniem. Oba produkty zdobywają swoich zwolenników oraz posiadają przychylne opinie fachowców. W rzeczywistości wszystko zależy od specyfiki naszej nawierzchni.

Lepiej sprawdzi się farba gruntująca czy grunt? Preparaty gruntujące (np. uni grunt) dobrze sprawdzą się w przypadku ścian z płyt kartonowo gipsowych. Ich największą zaletą jest fakt, że wnikają w malowaną powierzchnię i wyrównują chłonność podłoża. Dobrze dobrany grunt pod farbę sprawi, że ściana z płyt kartonowo gipsowych będzie odpowiednio przygotowana pod nałożenie głównej warstwy malarskiej. Z łatwością pomalujemy łączenia zapewniając równomierne krycie. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o farbach do drewna.

Malowanie ścian w mieszkaniu. Farba gruntująca oraz grunt i porady na jej temat, zastosowanie i ceny
Farba gruntująca do ścian - rodzaje, ceny, opinie, porady

Biała farba gruntująca również skutecznie wyrówna chłonność podłoża. Najlepiej sprawdzi się w przypadku, gdy chcemy zmienić kolor ścian. Dobrej jakości emulsja podkładowa (np. firmy Śnieżka, Dulux czy Dekoral) przygotuje powierzchnię przed malowaniem i umożliwi wygodną zmianę barwy ścian. Przygotowanie podłoża nie sprawia szczególnych problemów, a co za tym idzie możemy wykonać je samodzielnie.

Jak widzimy, zarówno grunt pod farbę jak i biała farba gruntująca mogą być dobrym sposobem na przygotowanie podłoża przed malowaniem. Bez względu na wybór pamiętajmy, że podłoże przed gruntowaniem powinno być odpowiednio oczyszczone oraz odpylone. Umożliwi to dokładne pomalowanie powierzchni warstwą gruntującą.

Która farba gruntująca? – cena i znani producenci

Wiodący producenci

Zarówno grunt, jak i farby podkładowe są produkowane przez wiele znanych marek. Do bardziej popularnych należą firmy Dulux, Śnieżka, Dekoral i Magnat.

Wybierając farby i preparaty gruntujące warto zapoznać się także z ofertą firmy Tikkurila, Atlas, Ceresit oraz Beckers. A może zainteresują cię także te artykuły o farbach akrylowych?

Ile kosztuje farba podkładowa i preparaty gruntujące

Dostępna w ofertach sprzedaży emulsja podkładowa nie powinna być zbyt dużym wydatkiem. Za 10 l opakowanie firmy Śnieżka czy Dulux zapłacimy około 40-50 zł.

Produkty firm Tikkurila lub Beckers mogą być nieco droższe (średnio 60-80 zł za opakowanie 10 l).

Uni grunt firmy Ceresit lub Atlas będzie wydatkiem rzędu 20-30 zł za opakowanie 5 l.

ikona podziel się Przekaż dalej