Farba magnetyczna – cena, opinie, kolory i możliwe zastosowania
Farba magnetyczna sukcesywnie podbija polski rynek. Jej popularność sprawia, że coraz częściej jest wykorzystywana nie tylko do dekoracji, ale także i malowania całych ścian, np. w kuchni, łazience czy salonie. Niezwykła trwałość i nietuzinkowe możliwości, bezapelacyjnie klasyfikują ją do hitów wnętrzarskich ostatnich lat!
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane i sprawdź wybrane dla ciebie oferty.
Z tego artykułu dowiesz się:
Farba magnetyczna, farba tablicowa, farba tablicowo-magnetyczna – czym się różnią?
Farba magnetyczna
Farba magnetyczna swoją funkcjonalność przyciągania magnesów zawdzięcza sproszkowanym cząsteczkom żelaza. Niestety, z uwagi na swój specyficzny skład nie jest ona odporna na ścieranie, dlatego też stosowana jest zwykle jako podkład. Na jej wierzch najczęściej nakładana jest farba tablicowa, co pozwala uzyskać efekt magnetyczno-tablicowej powierzchni. Jako wierzchnią warstwę można zastosować także dowolną dekoracyjną farbę, a nawet cienką tapetę – co przekłada się również na jeszcze ciekawszy i zarazem funkcjonalny efekt. Pozwala to swobodnie dobierać kolory do gustów oraz aranżacji. Warto pamiętać, aby pod ciemne odcienie stosować czarny lub szary odcień farby, a pod jasne – biały. Farba magnetyczna to ciekawe rozwiązanie na ścianie dla dzieci.
Farba magnetyczna może być stosowana na różnych powierzchniach, zarówno na ścianach z płyt gipsowo-kartonowych jak i bezpośrednio na tynku. Ale i nie tylko. Równie dobrze sprawdza się na kamieniu, drewnie czy metalu, dając niemalże nieograniczone możliwości jej zastosowania. Możemy np. pomalować nią drzwi, co sprawi, że staną się doskonałą tablicą informacyjną dla domowników – a dodatkowo pomalowane farbą tablicową ściany będą rozrywką dla dzieci. Cena również nie jest zaporowa, dlatego też warto zainwestować w farbę magnetyczną i dodać wnętrzu funkcjonalności. Pomysłów jest wiele, ograniczeniem staje się jedynie wyobraźnia.
Farba magnetyczna nie zawiera szkodliwych substancji, co niewątpliwie ma wielki wpływ na ogólne opinie użytkowników. Jest bezpieczna w użyciu, a jej aplikacja nie sprawia większych trudności. Warto jednak pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu zarówno wszelkich elementów oraz okolic malowanego podłoża jak i rąk, ponieważ farbę magnetyczną ciężko jest zmyć. Sprawdź także inne farby i ich rodzaje.
Farba tablicowa
Farba tablicowa pozwala zamienić każdą powierzchnię w tablicę do pisania kredą. Można po niej pisać i rysować, nie martwiąc się, że informacje na ścianie zostaną już na stałe. Bowiem farba tablicowa ma to do siebie, że każdy zapisek można szybko i prosto usunąć wilgotną ścierką lub gąbką. Pomalowana ściana uzyskuje efekt podobny do powłoki tablicy szkolnej. Dzięki temu idealnie sprawdzi się zarówno jako miejsce, do notatek, jak i twórczy kącik dla dziecka.
Farba tablicowa polecana jest do ścian wewnątrz budynków oraz do różnych powierzchni metalowych czy drewnianych. Dzięki szerokiemu zastosowaniu farba tablicowa daje mnóstwo możliwości. Doskonale sprawdzi się np. w kuchni - do pomalowania doniczek czy słoików, dzięki czemu łatwo można podpisać zioła czy przyprawy i dowolnie to zmieniać. Farby tablicowe znajdują zastosowanie także na ścianie w pokoju dla dzieci.
Farba tablicowa dostępna jest w wielu kolorach, jednak najczęściej wybierane kolory to czarny, ciemno zielony lub szary. Z uwagi na swoje zastosowanie farba tablicowa pozostawia matowe lub półmatowe powierzchnie. Dzięki dużej odporności na ścieranie, powierzchnie nią pokryte nie tracą koloru i na długo pozostają w niezmienionym stanie. Aby jednak tak było, warto pamiętać, że mimo nietypowo gęstej konsystencji, nie należy jej niczym rozcieńczać i nakładać przy temperaturze otoczenia w granicach 10-25oC. Odpowiednie dostosowanie się do wymogów przełoży się na wieloletnią funkcjonalność tego produktu. A może zainteresuje cię także farba do malowania mebli?
Farba tablicowo-magnetyczna
Magnetyczna farba tablicowa – bo tak najczęściej jest nazywany ten produkt - to nic innego jak połączenie farby magnetycznej i farby tablicowej. Dzięki specjalnej strukturze i połączeniu funkcjonalności farby magnetycznej z farbą tablicową, uzyskujemy idealny produkt pozwalający przeobrazić każdą ścianę w tablicę informacyjno-magnetyczną!
Magnetyczna farba tablicowa ze względu na wysokiej jakości składniki, jest bardzo trwała i odporna na wielokrotne zmywanie. Dzięki niej nie musimy już używać pinezek, klejów czy taśmy, aby przymocować notatkę z pracy lub pozostawić informację dla domowników. Idealnie sprawdza się w domach, biurach czy salach konferencyjnych.
Magnetyczna farba tablicowa podobnie jak wcześniej opisywane produkty, przeznaczona jest do stosowania wewnątrz pomieszczeń. Jest bezpieczna dla ludzi i środowiska, nie posiada prawie żadnego zapachu. Ma niebagatelne znaczenie i wpływa na pozytywne opinie na jej temat. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty i wydobyć z niej maksymalny efekt, należy nałożyć 3 do 4 warstwy farby. Magnetyczna farba tablicowa po aplikacji może stworzyć delikatnie chropowatą powierzchnię. Jeśli chcemy ją zniwelować, po wyschnięciu farbę można przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym.
Farba magnetyczna i farba tablicowa – jak przygotować ścianę przed malowaniem?
Jak przygotować ścianę przed malowaniem farbą tablicową i farbą magnetyczną
Bez względu na to, jakiej farby używamy do malowania, ściana zawsze powinna być odpowiednio przygotowana. Trzeba usunąć zalegający kurz i brud za pomocą wilgotnej szmatki, a kiedy ściana wyschnie dobrze jest ją zagruntować.
Farba magnetyczna jak i farba tablicowa ma to do siebie, że można ją użyć nie tylko do malowania ścian, ale również do wielu innych podłoży np. drewna. Taka powierzchnia przed malowaniem powinna być odtłuszczona i zmatowiona papierem ściernym. Zarówno aplikacja jednej jak i drugiej farby nie różni się niczym od nakładania każdej innej farby. Jedyna zauważalna różnica to gęstość. Farba tablicowa oraz farba magnetyczna posiadają zdecydowanie bardziej gęstą konsystencję od zwykłych, tradycyjnych farb do ścian czy drewna.
Aby uzyskać efekt magnetyczno-tablicowy, farbę magnetyczną należy nakładać w dwóch lub trzech warstwach, zaś farbą tablicową pokrywamy powierzchnię co najmniej dwukrotnie. Zależnie od tego, jaki efekt końcowy chcemy uzyskać, mamy do wyboru kolory jasne (np. biały, szary) i ciemne (np. czarny). Niektóre kolory farby tablicowej jak np. biały czy szary z uwagi na jasny odcień, czasami wymagają zastosowania jeszcze jednej warstwy. Podczas malowania, należy dokładnie rozprowadzać farbę na całej powierzchni ściany. Jeśli jest ona duża, można podzielić ją na mniejsze fragmenty. Trzeba jednak pamiętać, aby fragmenty malowanych powierzchni łączyć ze sobą zanim poprzednia część wyschnie. Inaczej może powstać nieciekawy efekt łączenia, który wpłynie na walory estetyczne malowanej powierzchni. Farba magnetyczna może być nakładana wałkiem lub pędzlem. Natomiast farbę tablicową możemy również nakładać za pomocą natrysku. Sprawdź także farby do salonu.
Farba tablicowa posiada bardzo dobre właściwości kryjące i stosunkowo szybko schnie. Nie skapuje podczas nakładania na ścianę, dzięki czemu malowanie nią jest komfortowe. Kolejne warstwy należy nanosić w odstępach kilkugodzinnych. Warto jednak pamiętać, że pomalowana powierzchnia może być gotowa do użytku dopiero po około tygodniu. Należy zaznaczyć, że farba magnetyczna nie jest odporna na ścieranie, a efekt mocnego przyciągania uzyskamy, kiedy zostanie nałożonych jej kilka warstw.
Farba magnetyczna i farba tablicowa - zastosowanie
Ściana pomalowana farbą tablicową może pełnić różne, niezastąpione wręcz funkcje. Umożliwia pisanie na powierzchniach, które są nią wykończone, dzięki czemu jej zastosowanie daje niemalże nieograniczone możliwości.
W biurze lub w domu może pełnić funkcję notatnika lub tablicy informacyjnej. Magnetyczna farba tablicowa idealnie sprawdzi się również w kawiarniach i restauracjach jako tablica pod menu, a także w kuchni jako miejsce do notatek. Natomiast w sklepie może być idealnym miejscem do umieszczania informacji o promocjach.
Farba magnetyczna idealnie sprawdzi się chociażby w kuchni, gdyż pozwoli nam szybko i łatwo przymocować np. listę zakupów czy przepis. W pokoju dziecka również będzie ciekawym dodatkiem. Pomalowana nią cała ściana pozwoli łatwo mocować magnesami dziecięce prace, dyplomy czy notatki. Może również stać się kącikiem kreatywnym, jeśli dodatkowo jako wierzchnią warstwę pomalujemy ją farbą tablicową. Dzięki swoim właściwościom farba magnetyczna stanie się nie tylko praktycznym, ale również dekoracyjnym rozwiązaniem na wykończenie ścian w domu lub biurze. Sprawdź także farby do drewna.
Kolory farb magnetycznych i tablicowych
Farby tablicowe dostępne są we wszystkich kolorach, które z powodzeniem będą pasowały do każdego wystroju wnętrza.
Najbardziej popularne kolory to czarny, biały i szary. Biały kolor farby tablicowej będzie idealny dla kolorowych mazaków, które często wykorzystują dzieci lub jako podkład do różnobarwnych magnesów w kształcie liter czy cyfr.
Farba magnetyczna występuje przeważnie w kolorze czarnym, szarym i białym. Nie bez powodu producent wydał na rynek odcienie trzech głównych kolorów farby magnetycznej. Kolory takie jak biały wykorzystujemy jako podkład pod jasne odcienie farby tablicowej, zaś czarny i szary – pod ciemne. Możliwość nałożenia na nią farby tablicowej, która występuje w wielu kolorach, pozwala uzyskać każdy odcień nie tracąc magnetycznej funkcji.
Producenci farb magnetycznych
Na rynku dostępne są farby magnetyczne i tablicowe różnych producentów, takich jak: Rust Oleum, Flugger, Primacol, Tikkurila. Znajdziemy je praktycznie w każdym najpopularniejszym sklepie w Polsce, takim jak Obi, Castorama czy Leroy Merlin. Przed zakupem możemy przejrzeć opinie na temat konkretnych farb, które szeroko dostępne są w Internecie, co ułatwi nam dokonanie ostatecznego wyboru. Zarówno Castorama, Obi jak i Leroy Merlin to dobra cena i szeroki wybór kolorystyczny.
Farby magnetyczne Primacol
Primacol to marka, która w swojej ofercie posiada bogatą paletę barw – dostępne są między innymi takie kolory jak czarny, szary, niebieski czy czerwony. Farby tej marki są bardzo gęste, wydajne, a także wyjątkowo odporne na ścieranie. Farba magnetyczna Primacol to akrylowa farba, która posiada kolor szary. Zawiera dodatek magnetytu żelazowego, który dzięki swoim właściwościom przyciągającym nadaje podłożu funkcjonalność i efektowność. Można ją stosować na wszystkich powierzchniach, które nadają się do malowania tego typu farbami. Farba magnetyczna Primacol nie powinna być rozcieńczana i mieszana z innymi farbami, a do nakładania najlepiej stosować wałek lub pędzel. Czas schnięcia jednej warstwy wynosi około 4 godzin, aby jednak uzyskać oczekiwany efekt, należy nałożyć ich kilka. Każda dodatkowa warstwa farby zwiększa efekt przyciągania. Wydajność farby magnetycznej Primacol wynosi około 5 metrów kwadratowych z 1 litra. W Leroy Merlin cena farby to około 113 złotych za litr i uzyskuje same pozytywne opinie.
Farby magnetyczne Rust Oleum
Kolejną znaną firmą produkującą farby magnetyczne jest firma Rust Oleum. Farba magnetyczna tej firmy może być nakładana na powierzchnie takie jak kamień, tynk, metal czy drewno. Do jej wykończenia zalecane jest użycie farb lateksowych lub akrylowych. Doskonale sprawdzi się w kuchni, pokoju dziecięcym, biurze czy warsztacie. Aby osiągnąć pożądany efekt, należy zastosować trzy warstwy farby magnetycznej i nie więcej niż dwie warstwy farby nawierzchniowej. Farba magnetyczna firmy Rust Oleum produkowana jest na bazie żywicy alkidowej, dzięki czemu wysycha już po około pół godzinie. Niemniej jednak warstwę nawierzchniową nakłada się po przynajmniej czterech godzinach. Cena farby marki Rust Oleum to około 137 złotych za opakowanie 887 mililitrów.
Farby magnetyczne Flugger
Innym producentem, który stworzył farbę do powierzchni przeznaczonej na tablicę magnetyczną jest Flugger. Podobnie jak w poprzednich wersjach, po wyschnięciu na jej powierzchnię można nakładać inną farbę. Farba magnetyczna firmy Flugger może być stosowana na powierzchniach typu beton, tynk, tapety, płyty wiórowe, a do jej nakładania producent zaleca stosowanie wałka lub pędzla. Odpowiedni efekt magnetyczny uzyskamy po nałożeniu 2 do 3 warstwy farby magnetycznej plus maksymalnie 2 warstwy farby nawierzchniowej. Wydajność farby wynosi około od 3-6 metrów kwadratowych na litr. Czas schnięcia to 2 godziny w temperaturze 20 stopni. Kolejną warstwę farby możemy nakładać po około 4 godzinach. Całkowity czas schnięcia farby wynosi kilka dni. Cena opakowania farby magnetycznej w puszce 0,38 lira wynosi około 110 złotych.
Farby magnetyczne Tikkurila
Ostatnim producentem jest Tikkurila, mająca w ofercie głównie kolor szary. Można nią malować powierzchnie szpachlowane, płyty gipsowe czy betonowe. Przed użyciem farbę należy dokładnie wymieszać. Do nakładania można używać zarówno wałka jak i pędzla z krótkim włosiem. Producent zaleca nakładanie 3 warstw. Niestety między nałożeniem kolejnych warstw farby trzeba odczekać aż jeden dzień, a ostateczną trwałość uzyskujemy po kilku tygodniach. Przez ten okres ściany powinny być czyszczone na sucho. Opakowanie produktu wynosi 0,5l a jego cena waha się w granicach około 60 złotych. Na pokrycie ściany 1,5 metra kwadratowego potrzebujemy litr farby.
Farba magnetyczna jest wyjątkowym produktem. Może nie tylko ułatwiać codzienne obowiązki, ale również być nietuzinkową dekoracją wielu pomieszczeń. Pozytywne opinie wielu użytkowników tych farb sprawiają, że grono ich nabywców ciągle wzrasta.