Farba tablicowa w kuchni – nowe przeżycia ścian kuchennych

Czym jest farba tablicowa na ścianę?

Farba tablicowa daje możliwość wykorzystania ścian w szczególny sposób. Czasy, kiedy o załatwieniu czegoś w ciągu dnia przypominały naklejane na lodówkę albo do mebli karteczki, minęły bezpowrotnie. Zamiast tego jest do dyspozycji wielka powierzchnia, właśnie ściana tablicowa, na której można sobie do woli notować.

Przede wszystkim należy podkreślić, że wprowadzając farbę tablicową do mieszkania wcale nie narażamy się na ponadprzeciętne rozmiary sprzątania. Przeciwnie: dzięki regularnemu przecieraniu zapisanych miejsc ściana tablicowa staje się odporna na kurz i inne zabrudzenia. W zależności od tego, jaka farba na ścianę została użyta, może się zdarzyć, że po kilku miesiącach powierzchnia nie będzie już tak świeżo wyglądała, jak na początku.

Ważne jest w takim wypadku, aby cały podkład starannie usunąć i uszkodzone miejsce na nowo pomalować. Należy unikać nakładania wciąż nowych warstw farby jedna na drugą, ponieważ nie będą one miały dobrej przyczepności i zaczną się złuszczać. Zamiast tego należy każde malowanie wykonywać na gładkiej i wyrównanej ścianie. Dzieciom trzeba oczywiście przypominać, że na tablicy pisze się i rysuje kredą, a nie mazakami i długopisem.

Przykładowe rodzaje farby tablicowej i ich cena

Już od dawna farba tablicowa ma różne kolory, nie tylko czarny i zielony, a dostępna jest nawet biała farba. Różnorodność barw i odcieni umożliwia nową tablicę idealnie wkomponować w istniejący wystrój kuchni. Farba jest zmywalna i po krótkim czasie wysychania jest ponownie gotowa do rysowania kredą. Jeśli szukasz podobnych, ciekawych rozwiązań, sprawdź także ten artykuł o zastosowaniu farby magnetycznej.

Wykonanie w kuchni ściany tablicowej nie wymaga szczególnych nakładów finansowych, oto kilka przykładów farb, które mają dobre opinie i niewygórowane ceny:

  • farba tablicowa czarna Dulux 0,25 l – cena 25 zł,
  • farba tablicowa czarna Magnat 0,75 l – cena 64 zł,
  • farba tablicowa czarna Tikkurila 1 l – cena 64 zł,
  • farba tablicowa kolor Tikkurila 0,9 l – 69 zł,
  • farba tablicowa zielona 0,25 l – cena 36 zł.

Pomysły i aranżacje z udziałem farby tablicowej

Wszechstronne zastosowanie, oryginalne inspiracje

Pozytywne opinie towarzyszące farbie tablicowej zachęcają do nietypowych zastosowań i budzą nowe inspiracje. Dostępne są wszelkie możliwe odcienie barw, również biel, a na życzenie również z efektem magnetycznym. Ściany mogą przemawiać, przypominając o nadchodzących wydarzeniach, potrzebnych zakupach, albo prezentując dziecięce dzieła sztuki. Farba tablicowa w kuchni jest bez wątpienia interesującym urozmaiceniem. Oto przykłady:

1. Ściana tablicowa cała w bieli

Pomalowanie całej ściany farbą tablicową jest odważne, zwłaszcza jeśli użyje się typowego koloru czarnego albo zielonego. Trzeba jednak zachować ostrożność, ponieważ w małej kuchni może to nie być najlepszym pomysłem. Właśnie biała farba tablicowa zupełnie nie rzuca się w oczy, a daje niewiarygodny efekt. Urok bieli polega na tym, że widoczne są wszystkie kolory, którymi się na niej pisze i rysuje.

2. Ściana tablicowa niczym zebra

Kolorowe pasy na kuchennej ścianie nadają przestrzeni specjalny wygląd. Nie muszą to być wcale ciemne kolory; również w tym wypadku, przede wszystkim w małych kuchniach, odpowiednie będą jasne odcienie pastelowe.

3. Farba tablicowa na całą ścianę

W prostokątnej kuchni piękny efekt może dać pomalowanie całej ściany od góry do dołu farbą tablicową. Nawet typowe kolory tablicowe robią tutaj wrażenie. W starym budownictwie, gdzie ściany są bardzo wysokie, nie powinno się jednak malować tą farbą do samego sufitu. Ładniej będzie wyglądać, jeśli z każdej strony zostawi się dziesięciocentymetrowy margines, tworzący ramę wokół tablicy. Nie trzeba też koniecznie wybierać kolory klasyczne.

4. Kolorowe tablice magnetyczne

Nieważne, czy to będą koła czy wielokąty – fragmenty ścian pomalowane farbą tablicową o właściwościach magnetycznych tworzą cenne urozmaicenie w każdej kuchni. Kolorowe akcenty w rodzinnej kuchni wyglądają bardzo nowocześnie i wprowadzają pogodny nastrój.

Ściana tablicowa w kuchni w formie prostokąta, a także farba tablicowa w kuchni
Jakie zastosowanie ma farba tablicowa w kuchni, czyli aranżacje w kuhni

Farba tablicowa w kuchni nie tylko na ścianie

W zasadzie farba tablicowa może być użyta w każdym pomieszczeniu, tworząc w kuchni idealny notatnik, a na przykład w pokoju dziecinnym doskonałe miejsce do rysowania. Mało tego, kolorowa i biała farba tablicowa nadaje się również do zastosowania do mebli albo na lodówkę.

Bardzo dobrze przylega do wielu różnych powierzchni i ma dużą zdolność krycia. Duża zawartość barwnika gwarantuje kolor powierzchni zgodny z deklarowanym przez producenta. Trwałość farby umożliwia wielokrotne zmywanie powierzchni.

Proste jeż samo nakładanie farby tablicowej. Na oczyszczonej ścianie, która ma się zamienić w tablicę, trzeba tylko nanieść ołówkiem zarys wymyślonego kształtu. Teraz wystarczy tylko narysowaną powierzchnię starannie wypełnić farbą i po wyschnięciu można już używać kredy.

Dwa w jednym, czyli magnetyczna farba tablicowa

Jeśli ktoś chce uzyskać w kuchni podwójny efekt dekoracyjny, może po prostu wykonać magnetyczną ścianę tablicową. Wyznaczony fragment ściany należy najpierw pomalować specjalną farbą magnetyczną. Zawiera ona drobne opiłki żelaza, dzięki którym małe elementy magnetyczne utrzymują się na powierzchni ściany. Ponieważ farba magnetyczna nie nadaje się do pisania kredą, trzeba ją pomalować jeszcze farbą tablicową.

Inną możliwością jest dodanie proszku żelaznego do farby tablicowej i oszczędzenie sobie oddzielnego malowania ściany farby magnetyczną. Ostateczny wynik zależy od ilości nałożonej farby i zawartości w niej domieszki żelaza. Podobny wynik można uzyskać malując farbą tablicową stalową płytę. Powieszona na ścianie umożliwia zarówno rysowanie kredą, jak i mocowanie elementów.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii farby do wnętrz