Grunt do ścian – rodzaje, opinie i ceny

Parametry, jakie powinien posiadać dobry grunt pod farbę

Zanim zdecydujesz się na jeden konkretny grunt do ścian, dobrze byłoby poczytać wcześniej o jego parametrach. Można bowiem zagruntować ściany zupełnie różnymi preparatami – w zależności od tego, jaką powierzchnię chcesz wyremontować. Nie istnieje coś takiego, jak uniwersalne rozwiązanie do każdej ściany. Przed zakupem, koniecznie zwróć więc uwagę na właściwości produktu takie, jak:

 • Cząsteczki wiążące oraz ich liczba – jeżeli chcesz kupić naprawdę dobrej jakości grunt głęboko penetrujący, powinien on posiadać od 10 do 12 % cząsteczek stałych. Wbrew pozorom, to bardzo ważny parametr. Nigdy nie decyduj się na zakup gruntu o ilości cząsteczek poniżej wskazanej liczby. Nie będzie bowiem w pełni spełniał swojej funkcji.
 • Podłoże – grunt pod malowanie powinien dopasowany być przede wszystkim do podłoża, jakie chcesz nim potraktować. Tutaj też nie istnieje jedno, uniwersalne zastosowanie. O rodzajach gruntu do konkretnych powierzchni opowiemy za chwil.
 • Wydajność gruntu – koniecznie weź to kryterium pod uwagę! Grunt powinien mieć wydajność ok. 10 m2 / l. Wówczas na pewno będzie to produkt dobrej jakości. Wydajność zależna jest od powierzchni i chropowatości, którą chcesz pokryć gruntem.

Preparaty gruntujące ścianę – rodzaje

Grunt malarski do ścian można podzielić na kilka gatunków. Różnią się one od siebie tym, iż każdy posiada zupełnie inne zastosowanie. Możesz więc wykorzystać go do różnych powierzchni. Podzielmy sobie grunty na rodzaje, zależne od podłoża:

 • Grunt pod tynk – przed malowaniem konieczne jest gruntowanie pod tynk. W tym przypadku, wyróżnia się szczególnie grunt głęboko penetrujący. Posiada on bowiem odpowiednie właściwości, które wpływają na odpowiednią porowatość czy chłonność podłoża. To najczęściej wybierany grunt do ścian.
 • Grunt pod farbę – farba gruntująca konieczna jest, zanim pomalujesz ściany. Możesz wybierać w tym przypadku między farbą gruntującą, a jakimś środkiem uniwersalnym. Gdy zaś ściana nie jest mocno zniszczona, dobrze posłuży też grunt wzmacniający. Głęboko penetrujący sprawdzi się, gdy ściana jest mocno wyeksploatowana. Pamiętaj jedynie, by między malowaniem a gruntowaniem upłynęły 24 godziny. Inaczej, farba gruntująca może nie zadziałać.
 • Grunt na elewację – powinieneś dopasować grunt tak, by mógł on zostać wykorzystany na zewnątrz budynku. Farba podkładowa do ścian musi być odporna na różne czynniki atmosferyczne, które zwłaszcza w naszym polskim klimacie są zmienne. Grunt musi zaś być odporny na wilgoć. W tym przypadku, nadal najlepszym rozwiązaniem jest grunt głęboko penetrujący. Trzeba jednak zadbać o to, by grunt do ścian był też przy okazji niepalny.
 • Grunt do betonu – na betonową powierzchnię ścian sprawdzi się preparat szczepny, o konsystencji gęstej farby. Właśnie taki grunt będzie dobrze przylegał do betonu, zwiększając przyczepność gładzi nakładanej na farbę.

Grunt do ścian – polecane produkty

Czy gruntowanie ścian jest ważne?

Oczywiście, że tak! Warto zagruntować ściany w swoim domu chociażby po to, by stały się one mocniejsze i bardziej twarde, a także odporne na różne czynniki zewnętrzne. Dzięki gruntowaniu podłoże zostanie wyrównane, a jego chłonność znacznie ograniczona. Zmniejszy się również porowatość ścian, a pylistość zostanie niemal całkowicie wyeliminowana. Czy gruntowanie ścian służy jeszcze czemuś? Oczywiście! Dzięki niemu można równomiernie rozprowadzać farby, przez co lepiej przylegają do ścian. Gdy pomalujesz na zagruntowanej ścianie farbą, będzie ona miała jednolitą strukturę i kolor.

Gruntowanie ścian pomaga także w odprowadzaniu wilgoci z farby malarskiej. Farba podkładowa do ścian będzie więc szybciej wysychać i zmniejszy się jej nasiąkliwość. Preparaty gruntujące kolorystycznie ujednolicają więc nie tylko samo podłoże, a także całą jego fakturę. Mało tego, lepiej będzie na ścianę nanosić nie tylko farby, ale i kleje, szpachlówki czy jakiekolwiek inne produkty do ścian.

Ściany w domu podczas gruntowania, a także grunt do ścian, grunt pod farbę, cena
Jaki grunt do ścian wybrac, czyli polecany grunt pod farbę i jego ceny

Polecane grunty do ścian – cennik

Wśród preparatów do ścian, najlepszymi opiniami cieszą się poniższe grunty:

 • Grunt głęboko penetrujący do podłoży Atlas Uni Grunt – to szybkoschnący grunt, który możesz stosować w środku, ale i na zewnątrz pomieszczenia. Atlas Uni Grunt jest naprawdę wysokiej jakości impregnatem do gruntowania. Jego cena to ok. 40 zł / 5 l. Sprawdź także ten artykuł o gruncie Atlas Uni Grunt.
 • Grunt głęboko penetrujący do podłoży Śnieżka GP 41 Polimer – to grunt głęboko penetrujący, dzięki któremu wzmocnisz szczególnie chłonne podłoża ścian (np. betonowe, cementowe, gipsowe i wapienne). Cena gruntu to ok. 30 zł / 5 l.
 • Grunt głęboko penetrujący Ceresit CT 17 – pozwoli on wzmocnić nawet bardzo nasiąkliwą ścianę. Kiedy ją zagruntujesz, będziesz mógł na niej położyć płytki mozaikowe lub inne płytki gresowe po zaledwie… 15 minutach! Cena za grunt głęboko penetrujący Ceresit CT 17 to ok. 50 zł / 5 l.
 • Grunt głęboko penetrujący Cekol DL-80 – kolejna, również dobra propozycja do nasiąkliwych ścian – zwłaszcza z cegieł, betonu i gipsu. Preparat jest bezrozpuszczalnikowy i wodorozcieńczalny. Możesz nim wzmocnić ścianę, ale i zwiększyć jej przyczepność. Grunt ten ogranicza powstawanie pęcherzy na ścianach, które wyglądają później bardzo nieestetycznie i utrudniają malowanie. Poza tym, grunt zostawia też na ścianie ochronną powłokę (np. przed wilgocią). Ten głęboko penetrujący produkt kosztuje ok. 65 zł / 10 l.
ikona podziel się Przekaż dalej