Podstawowy element skupiający kolory i próbki odcieni

Zanim rozpoczniemy poszukiwania odpowiedniej farby do naszego salonu, powinniśmy zdecydować się na podstawowy element skupiający kolory. Może być nim sofa, fotel, szafa lub coś mniejszego, jak poduszka czy stolik. Ów element będzie stanowił podstawę, która płynnie połączy wybrane przez nas barwy, nadając pomieszczeniu odpowiedni kontrast.  Jeżeli nie dysponujemy żadnymi meblami, zawsze możemy zdecydować się na materiał, z którego później możemy uszyć gustowne zasłony bądź ozdobne poszewki na poduszki.

Istotnym krokiem do uzyskania pożądanego przez nas efektu jest dobór próbek. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór kilku odcieni, które niewiele różnią się od barwy podstawowego elementu skupiającego kolory. Przystawiamy próbki do ściany i do elementu, wybierając tą, która pasuje nam najlepiej. Jeżeli salon nie jest zbyt obszerny, dobrym rozwiązaniem będzie  zastosowanie jaśniejszych odcieni. Dzięki nim otrzymamy złudzenie bardziej otwartej przestrzeni. Z kolei ciemniejsze kolory idealnie będą nadawać się do większego salonu z wieloma oknami, którego przestrzeń skupia dużą ilość światła.

Zasada ”60-30-10” i jej zastosowanie

Jedną z podstawowych zasad podczas dobierania barw jest tzw. zasada 60-30-10. Opiera się ona na proporcjach wybranych kolorów. Liczba 60 stanowi tutaj procent dominującego koloru, 30 jest procentem koloru drugorzędnego, a 10 to kolor akcentujący. Należy jednak pamiętać, że wszystkie trzy odcienie muszą się wzajemnie uzupełniać i tworzyć zgraną całość.

Podczas wybierania koloru dominującego i drugorzędnego, powinniśmy zdecydować się na odcień, który będziemy mogli zaakceptować w dużych dawkach. Kolory jaskrawe lub generujące zły nastrój, nie są tutaj najlepszym rozwiązaniem. O wiele lepiej sprawdzają się bardziej stonowane barwy.

Kolejnym wyborem jest kolor akcentujący ścianę.  Powinnien być on śmiały, żywy i zastosowany w niewielkich dawkach, wówczas tchnie życie nawet w najbardziej ponure wnętrze.

Jeżeli dysponujemy większym salonem, jedną z możliwości jest pomalowanie przeciwległych ścian na dwa różne odcienie. W mniejszym pomieszczeniu możemy pomalować jedną ze ścian na kolor akcentujący, co doda naszemu salonowi śmiałości i wyrazistości.

Zestawienia kolorów odpowiednich dla poszczególnych stylów salonu

  • Nowoczesny pokój i neutralne kolory - Dominującym kolorem powinna być tutaj biel lub jej odcienie, które połączymy z czernią pełniącą rolę koloru drugorzędnego. Aby podkreślić kontrast, możemy zastosować intensywny kolor akcentujący, jak na przykład jaskrawą zieleń lub czerwień kardynalską.
  • Prosty styl i stonowany kontrast - Stosując przygaszone odcienie naturalnych kolorów, bardzo łatwo możemy uzyskać atmosferę relaksu i spokoju. Dominującym faworytem będzie tu jasny brąz lub odcienie szarości, które świetnie się kompoują z ciemniejszymi barwami koloru drugorzędnego i akcentującego.
  • Słoneczny salon i nasycone barwy - Jeżeli nasz salon jest bardzo dobrze oświetlony, możemy zastosować intensywne kolory, takie jak szmaragdowy lub szafirowy. Pomimo, że są to bardzo żywe barwy, duża ilość dziennego światła skutecznie wyreguluje ostry kontrast. Ta sama zasada dotyczy barw o ciemniejszych odcieniach.
  • Biel gwarancją czystości i schludności - Jednym z najprostszych i klasycznych kolorów jest biel i jej odcienie. Aby uzyskać świeży i elegancki styl, powinniśmy się zdecydować na biały kolor dominujący, w połączeniu z odcieniami bieli koloru drugorzędnego i koloru akcentującego.

Koło barw i schematy kolorów

Koło barw reprezentuje gamę podstawowych schematów kolorów i jest bardzo pomocne podczas ich dobierania. Schematy dzielimy na trzy rodzaje: monochromatyczne, analogiczne i komplementarne.

Schemat monochromatyczny przyporządkowany jest barwom jednolitym. Korzystając z tego schematu, decydujemy się na jednobarwny kolor dominujący, a także na jego odcienie, będące kolorami drugorzędnymi. Tą opcję stosujemy, jeśli chcemy uzyskać w salonie atmosferę spokoju i wyciszenia.

Schemat analogiczny pozwala na nieco większe zastosowanie kontrastu aniżeli monochromatyczny. Mamy tu do dyspozycji palety kolorów jasnych bądź ciemnych. Jasne kolory reprezentują połączenia barwy czerwonej, czerwono-pomarańczowej, żółto-pomarańczowej i żółtej. Z kolei kolory ciemniejsze prezentowałyby się następująco: niebiesko-zielony, niebieski, niebiesko-fioletowy i fioletowy.

Schemat komplementarny to zestawienie zupełnie różnych kolorów. Znajdują się one po przeciwległych stronach koła barw. Owe zestawienia odznaczają się najwyższym kontrastem. Najczęściej rekomendowane połączenia to:  niebieski i żółty, czerwony i błękitny, jasno zielony i różowy.

Rodzaje farb i ich właściwości

Istnieje kilka podziałów, zgodnie z którymi klasyfikujemy farb.  Wyróżniamy farby matowe i te z połyskiem, zmywalne i niezmywalne, a także rozpuszczalnikowe lub dyspersyjne. Nie każdy z tych rodzajów nadaje się na pokrycie salonowych ścian. Salony to najczęściej obszerne pomieszczenia z dużym naświetleniem, toteż jednym z najlepszych wyborów są farby matowe, które w przeciwieństwie do połyskowych, odbijają światło mniej intensywnie. Poza tym struktura tej farby zapobiega refleksom, które uwidaczniają nierówności i pęknięcia występujące na ścianach.

Ważną cechą każdej farby jest jej odporność na zmywanie. Pod tym względem wyróżniamy 5-stopniową klasyfikację, gdzie pierwszy stopień oznacza jakość najwyższą, a piąty - najniższą. Pozostałe cechy, które również są bardzo pomocne podczas dokonywania wyboru odpowiedniej farby, to jej czas schnięcia, krycie powierzchni, a także wydajność na poszczególnych typach podłoży.

Jednak przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby przed położeniem farby odpowiednio przygotować podłoże. Proces ten nosi nazwę gruntowania. Ściany muszą być suche i czyste. Można je też naciągnąć przy pomocy gipsu. Stworzy on po zaschnięciu twardy podkład, na którym będziemy mogli położyć wybraną przez nas farbę. Zanim to jednak zrobimy, należy użyć papieru ściernego, a następnie wyszlifować wszystkie nierówności i zniwelować powstałe zgrubienia, aby ściana była jak najprostsza.

Dla każdego coś miłego

Dobierając farbę do naszego salonu, najczęściej kierujemy się argumentami estetycznymi. Liczy się głównie to, jaką atmosferę będą generować nowo pomalowane ściany i czy będą one współgrać z wystrojem wnętrza salonu.  Dzisiejszy rynek ma do zaoferowania bardzo szeroki wachlarz odcieni i kolorów, a także rozmaite motywy, tynki, tapety i farby strukturalne, które jeszcze bardziej poszerzają potencjalne możliwości wyboru. Jeżeli jednak zdecydujemy się na farbę, wówczas powinniśmy pamiętać, aby dokonać wyboru nie tylko pod względem designu, ale również praktyczności.

ikona podziel się Przekaż dalej