Jaka farba do łazienki – kryteria wyboru

Decydując się na farbę do łazienki warto wziąć po uwagę to, że powinna być bardzo odporna na działanie wilgoci. Oczywiście dotyczy to nie tylko ścian – farba sufitowa do łazienki także nie może być podatna na kontakt z wilgocią. Dlatego koniecznie potrzebna jest farba wodoszczelna, która będzie dodatkowo odporna także na zmywanie. Ściany w łazience często bywają pochlapane wodą, dlatego taż należy wybrać taką farbę, z której można zmyć wodę bez ścierania koloru.

Warto zwrócić uwagę także na to, by farba była dedykowana do łazienki. Wtedy będziesz mieć pewność, że są to farby zmywalne, o działaniu przeciwgrzybowym i antypleśniowym – zapewnia im to alkaliczny odczyn pH. I chociaż możesz wybierać różne kolory, zdecyduj się raczej na farbę o błyszczącym, lśniącym wykończeniu. Są bardziej śliskie, więc nie stanowią przyjaznego środowiska dla bakterii. Dzięki temu twoja łazienka będzie zawsze maksymalnie czysta i bezpieczna.

Znaczenie ma oczywiście także producent. Warto kierować się opiniami klientów i raczej skupić się na tych najbardziej uznanych, jak Dulux, Becker, Magnat, Śnieżka czy Dekoral.


Warto przy tym wspomnieć, że ceny samych farb bardzo się różnią. Jeżeli szukasz najlepszych promocji na wysokiej jakości farby, sprawdź w tym miejscu.


Farba lateksowa i farba akrylowa do łazienki

Najczęściej kupowana farba do łazienki to akrylowa lub lateksowa. Mają bardzo duże powodzenie przede wszystkim ze względu na dobrą jakość i dość niską cenę (opakowanie 10 l to koszt około 50 zł). Warto jednak wziąć pod uwagę, że farba akrylowa do łazienki nie zawsze może dobrze się sprawdzać. Na pewno nie powinno się jej używać pod prysznicem lub nad wanną – jest mniej odporna na ścieranie. To zdecydowanie odpowiednia farba sufitowa do łazienki. Należy do tak zwanych „oddychających” farb.

Dużo lepszym rozwiązaniem jest farba lateksowa. W zasadzie często jest to po prostu farba akrylowa z niewielkim dodatkiem lateksu. Nawet niewielki udział tego składnika sprawia, że staje się to farba wodoszczelna i o wiele bardziej trwała, dlatego nadaje się i do łazienki, i do kuchni. Farby lateksowe mają ciekawe, półlśniące wykończenie i są ciepłe w dotyku. Malowanie nimi jest niekłopotliwe. Jedynym minusem są wyższe o kilka złotych za litr ceny. Warto także zwrócić uwagę, że nie zabezpiecza ścian przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Farba ceramiczna w łazience

Jeśli szukasz czegoś naprawdę maksymalnie odpornego, z pewnością zainteresuje cię farba ceramiczna. To farba zmywalna, co więcej – można po niej swobodnie szorować i to nawet z wykorzystaniem delikatniejszych detergentów. Jest idealna i do łazienki, i do kuchni. Odporna na zmywanie, świetnie radzi sobie z wilgocią, nie pozwala na rozwój grzybów czy bakterii.

Tak naprawdę jest to farba lateksowa, ale wzbogacona o mikrocząsteczki ceramiczne, które dodają jej trwałości. Malowanie za jej pomocą jest o wiele prostsze, ponieważ farba ceramiczna charakteryzuje się wysoką przyczepnością. Można za jej pomocą idealnie pokryć niewielkie nierówności ścian. Dodatkową zaletą jest to, że po wyschnięciu staje się dość twarda. Dzięki temu nie odpryskuje i nie jest podatna na uszkodzenia mechaniczne. 2,5 l farby ceramicznej kosztuje około 70-80 zł, jest więc stosunkowo droga.

Farba do łazienki do pomalowania ściany, a także najlepsze kolory, producenci, rodzaje i ceny
Farba do łazienki - rodzaje, ceny, opinie, porady, najlepsi producenci

Farba kauczukowa – opinie

Farba kauczukowa staje się jakby warstwą ochronną na ścianie. Świetnie wytrzymuje stały kontakt z wodą i jest bardzo odporna na wilgoć. W łazience pojawia się stosunkowo rzadko, jednak bardzo dobrze by się w niej sprawdziła. Można spotkać ją na ścianach na pływalniach – to jeden z najbardziej wodoodpornych rodzajów farby.

Farba kauczukowa w porównaniu do innych rodzajów nie prezentuje się najlepiej – jest mocno błyszcząca i dość twarda, może nieco przypominać farby olejne, a producenci nie dysponują zbyt szerokim wachlarzem kolorów. Dlatego też rzadko spotyka się ją w łazience. Dobrze wygląda w loftach, ponieważ jako jedna z niewielu świetnie pokrywa szalenie modny w ostatnim czasie beton, co pozwala na uzyskanie naprawdę ciekawej faktury i wyjątkowego efektu wykończeniowego.

Farby strukturalne lub farba silikonowa – estetyczne wykończenie

Ciekawym pomysłem aranżacyjnym jest wykonanie w łazience ozdobnego tynku. Do tego celu świetnie sprawdzą się farby strukturalne. Dzięki niej faktura ściany będzie ozdobnie nierówna i znacznie ciekawsza. To ostatnio bardzo popularne rozwiązanie, które sprawdza się w wielu pomieszczeniach. Oczywiście farba strukturalna nie powinna być umieszczona bezpośrednio pod prysznicem, jest jednak na tyle odporna na wilgoć, że świetnie sprawdza się na innych ścianach w łazience.

Dużo rzadziej w łazience spotykana jest farba silikonowa. Najczęściej kojarzy się ją z elewacjami zewnętrznymi budynków, jednak dobrze sprawdza się do łazienki. Jest bardzo ozdobna, podobnie jak tynk strukturalny. Dodatkowo jest niezwykle odporna na wilgoć i zmywanie. Jest jednak dość droga.

 Walka z wilgocią

Planując remont łazienki warto zwrócić uwagę na zapewnienie odpowiedniej wentylacji, bowiem skraplająca się para wodna spowoduje utrzymywanie się stale dużej wilgotności powietrza. Może to doprowadzić do wchłaniania jej przez ściany, które – jeśli nie będą pokryte odpowiednią farbą – staną się idealnym środowiskiem dla wykwitów pleśni i rozwoju grzybów. Pamiętajmy, że zagrzybione ściany są nie tylko nieestetyczne ale przede wszystkim stanowią zagrożenie dla zdrowia – powodują choroby górnych dróg oddechowych. Są niebezpieczne zwłaszcza dla dzieci.

Standardowym sposobem ochrony łazienek przed wilgocią jest pokrycie powierzchni ścian płytkami ceramicznymi. Jednak położenie ich od podłogi po sufit może sprawiać przytłaczające wrażenie. Dobrym pomysłem jest więc umieszczenie płytek tylko na tzw. „mokrych ścianach”, czyli tych narażonych na bezpośrednie działanie wody, a więc przy umywalce, wannie, czy kabinie prysznicowej. Pozostałe ściany można pomalować farbą – w ten sposób łazienka zyska niepowtarzalny charakter. Ponadto będzie wymagało to mniejszych nakładów finansowych. A tym, którzy lubią zmiany, umożliwi to ich częste wprowadzanie w postaci nowego odcienia, koloru, zdobienia, zawieszonego nań obrazu, czy innej dekoracji.

Farby dostępne na rynku

Decydując się na pomalowanie łazienki należy przeanalizować dostępne na rynku farby. Przede wszystkim powinna być to farba przeznaczona do malowania nią pomieszczeń o dużej wilgotności, a więc produkt dedykowany do kuchni i łazienki. W jej skład  powinny wchodzić spoiwa z dyspersji wodnej, wysoko spolimeryzowanych żywic, kauczuku naturalnego lub kauczuków syntetycznych. Powinna zapewniać ścianom prawidłowe „oddychanie”, zawierać środki antygrzybiczne i pleśniobójcze, a także być odporna na zmywanie, ścieranie i działanie detergentów.

Do malowania łazienki nie należy używać farb mineralnych, ponieważ dodawane do nich wapno, mimo iż nie sprzyja rozwojowi pleśni, nie jest odporne na zmywanie. Farby klejowe należy odrzucić z tych samych powodów. Emulsyjne łatwo się rozprowadzają, dobrze kryją i są trwałe, tworzą powłoki, które nie przepuszczają pary wodnej, jednakże nie są odporne na zmywanie i szorowanie. Farby winylowe, mimo zmywalności, nie zapewniają ścianie prawidłowego „oddychania”. Zaś akrylowe są trwałe, dobrze przepuszczają parę wodną i są odporne na działanie środków chemicznych. Farby akrylowo-lateksowe nie przepuszczają pary wodnej ale są odporne na działania mechaniczne. Z kolei silikonowe tworzą trwale i wodoszczelne powierzchnie, jednak słabo przepuszczają parę wodną.

W łazience najlepiej sprawdzą się zatem farby lateksowe, które tworzą gładką powierzchnię, dobrze kryją, łatwo się rozprowadzają i nie kapią. Są bezzapachowe lub wydzielają przyjemny zapach. Ponadto zapobiegają wnikaniu wody w głąb ściany, jednocześnie umożliwiając jej prawidłowe „oddychanie”. Zapewniają długotrwałe zabezpieczenie przed pleśnią i grzybami. Są odporne na zmywanie, szorowanie i detergenty. Ponadto farby lateksowe dostępne są w wielu kolorach, które nie blakną, nawet podczas mycia powierzchni ścian.

Przypominamy, że koszt malowania łazienki możesz łatwo wyliczyć za pomocą dedykowanego kalkulatora kosztów remontu łazienki dostępnego na naszym serwisie.

ikona podziel się Przekaż dalej