Dlaczego do drewna warto zastosować farby akrylowe?

Drewno znajdujące się w pomieszczeniach mieszkalnych nie powinno być malowane ścian preparatami olejnymi i ftalowymi. Co prawda są to bardzo trwałe preparaty, jednak ich zapach może utrzymywać się w pomieszczeniu przez wiele tygodni. Tymczasem farba akrylowa do drewna oraz metalu jest wodorozcieńczalna. Nie posiada przykrego zapachu i może być bezpiecznie stosowana na meblach, ramach, boazerii, lamperii, a nawet na zagruntowanych powierzchniach metalowych. Możemy ją bezpiecznie stosować w pokojach dziecięcych oraz na różnego typu powierzchniach narażonych na powierzchniowe zadrapania.

Istotną zaletą emalii akrylowych do drewna jest także duża przyczepność gwarantująca łatwość malowania ścian lub innych powierzchni połączona z szybkością schnięcia. Po upływie godziny od malowania nasza nawierzchnia jest już całkowicie sucha. Kolejną warstwę farby możemy nakładać już po 6 godzinach. Dla porównania, średni czas schnięcia farb ftalowych wynosi ok. 12 godzin.

Alternatywą są też farby alkidowe. Dają one wytrzymałe powłoki na powierzchniach drewnianych cz metalu. Farby alkidowe wykorzystują jako spoiwo żywicy alkidowej. Są one z reguły produktami rozcieńczalnikowanymi.

Farby akrylowe do drewna i metalu dostępne na rynku

Na naszym rynku znajdziemy przynajmniej 10 firm zajmujących się produkcją farb akrylowych do drewna i metalu. Poszczególne emalie akrylowe do drewna różnią się od siebie wydajnością, jakością oraz zakresem cenowym. Mocno zróżnicowane są również ich kolory. Poniżej zaprezentujemy produkty, które cieszą się największą popularnością wśród klientów.

1. Flugger Interior high finish 50 – Emalie akrylowe firmy Flugger są uznawane za jedne z najlepszych farb do drewna na rynku. Zalecane dla osób, które szukają sprawdzonego i trwałego zabezpieczenia drewna znajdującego się we wnętrzach pomieszczeń mieszkalnych. Prezentowana emalia jest półmatowa, a jej wydajność to 8 do 12 m2 na litr. Paleta barw jest niemal nieograniczona gdyż preparat zamawiamy z mieszalnika. Średnia cena to 68,00 zł.

Farba do drewna akrylowa - próbki kolorów pomalowanych na drewnianych deseczkach w intensywnych kolorach ułożonych według widma tęczy
Farba akrylowa do drewna - którą wybrać, jak jej używać?

2. Tikkurilla everal Aqua – kolejna farba akrylowa do malowania drewna z górnej półki. Charakteryzuje się wysoką żywotnością, neutralnym zapachem i łatwością krycia. Dostępna w wersji półmatowej. Nadaje się do dekoracji powierzchni drewnianych oraz metalowych. Producent podkreśla, że jego produkty są przyjazna dla środowiska i bezpieczna dla dzieci.  1 litr farby wystarczy do pomalowania powierzchni 10 m2. Kolory są dostępne z mieszalnika, co znacznie zwiększa nasze możliwości wyboru. Średnia cena zakupu to 75 zł.

3. Liberon farba transparentna bloom – to preparat do dekoracji powierzchni drewnianych. Chroni drewno przed plamami i wodą, a jednocześnie podkreśla naturalny rysunek słojów. Jest błyszczący, a po naniesieniu na powierzchnie tworzy efekt woskowania. 1 litr farby akrylowe wystarcza do pomalowania powierzchni 12 m2. Tego typu emalie możemy nabyć już od 68 zł.

4. Liberon kokosowa farba kryjąca bloom – głęboko kryjąca emalia o zapachu kokosowym. Stosowana do dekorowania powierzchni drewnianych. Bardzo dobrze maskuje powierzchniowe pęknięcia i skazy drewna. Dostępna w 8 wariantach kolorystycznych. Średnia wydajność farby to 12 m2/litr. Jej jedynym mankamentem jest cena, która osiąga ok. 138 zł.

5. Bondex Acrylic enamel – dość tania i popularna farba akrylowa do drewna i metalu. Tworzy elegancką, satynową powłokę, która chroni powierzchnie przed działaniem wilgoci i zarysowań. Emalia jest dostępna z mieszalnika dzięki czemu możemy wybrać dowolną barwę. 1 litr Acrylic enamel wystarczy do pomalowania powierzchni 12 m2. Miłym zaskoczeniem jest cena preparatu, która wynosi ok. 69,00 zł.

6. Bondex Beckers designer Universal – kolejna farba akrylowa do drewna i metalu ze średniej półki cenowej. Posiada uniwersalne zastosowanie i nadaje się zarówno do wnętrz jak i na zewnątrz. Możemy malować nią powierzchnie drewniane oraz metalowe. Emalia dostępna w wersji półmatowej. 1 litr preparatu wystarcza na pomalowanie powierzchni 14 m2. Producent przewidział 16 wariantów kolorystycznych. Średnia cena farby Beckers designer Universal to 49 zł.

7. Dulux Rapidry – jedna z najlepszych jakościowo farb akrylowych do drewna wyprodukowanych przez firmę Dulux. Jej główną zaletą jest szybkość schnięcia oraz trwałość powłoki. Preparat nie żółknie pod wpływem działania promieni UV i może być bezpiecznie stosowany na wewnętrznych powierzchniach drewnianych. Farba emulsyjna jest dość wydajna, 1 litr wystarczy do pomalowania powierzchni 16 m2. Jej kolory są dostępne z mieszalnika, a cena zakupu nie powinna przekroczyć kwoty 95 zł. Dulux rapidry jest farbą matową. Jest odporna na szorowanie.

8. Dekoral Akrylux – kolejna dość popularna farba akrylowa do drewna i metalu ze średniej półki cenowej. Nadaje się do stosowania na powierzchniach drewnianych oraz metalowych. Tworzy połyskującą, szczelną powłokę o właściwościach dekoracyjnych. Producent przewidział 18 wariantów kolorystycznych farby. Jej średnia wydajność to 14 m2/litr. Dekoral Akrylux jest znacznie tańsza niż jej odpowiednik (Dulux Rapidry). Preparat możemy nabyć już za 48 zł.

9. Magnat emalia akrylowa do drewna i metalu – standardowa farba emulsyjna do malowania we wnętrzach mieszkalnych i na zewnątrz pomieszczeń. Odporna na działanie wilgoci, zabrudzenia oraz promienie słoneczne. Nadaje się do oczyszczania na mokro. 1 litr farby Magnat starcza na pomalowanie powierzchni 16 m2. Produkt jest dostępny w wersji satynowej i w 16 wariantach kolorystycznych. Średnia cena zakupu to 39 zł.

Farba akrylowa do drewna w trzech kolorach w niewielkich puszkach na derwnianym, pomalowanym na niebiesko stole obok pędzli i próbnika kolorów
Farba akrylowa do drewna - którą wybrać, jak jej używać?

10. Śnieżka supermal – nadaje się do zastosowania na elementach z drewna, tynkach, metalu, stali, żeliwie oraz materiałach drewnopodobnych. Można ją stosować zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Zapewnia dobrą przyczepność oraz szybkie schnięcie powłoki malarskiej. Farby supermal są dostępne w wersji połyskującej oraz w palecie 21 kolorów. Szczególnie popularna jest farba biała i szara. 1 litr farby wystarczy do pomalowania powierzchni 12 m2. Koszt zakupu nie powinien przekroczyć 36 zł.

11. Leroy Merlin Luxens – farba do drewna i metalu z najniższej półki cenowej. Nadaje się do stosowania we wnętrzach oraz na zewnątrz. Dostępna w wersji matowej oraz w 18 kolorach. Średnia wydajność emalii wynosi 14 m2/litr. Największym atutem farby Luxens jest jej atrakcyjna cena, która wynosi 33 zł.

12. Castorama Colours – kolejny produkt z niższej półki farb akrylowych. Nadaje się do dekoracji i ochrony nawierzchni z drewna, metalu i zagruntowanego tynku. Możemy ją stosować na zewnątrz oraz do wnętrz domu. Emalia tworzy szczelną, satynową powłokę i dostępne są 24 kolory. Średnia wydajność farb to 12 m2/litr. Preparat dostępny w każdym markecie Castorama. Cena zakupu wynosi 40 zł.

Wszystkie powyższe ceny stanowią wartość brutto i są podane w przeliczeniu na 1 litr emalii. Koszty zakupu w poszczególnych sklepach detalicznych mogą się nieznacznie różnić.

Którą farbę akrylową do drewna warto wybrać?

Z pewnością najbardziej godne polecenia są farby z górnej półki cenowej. Emalie akrylowe do drewna wyprodukowane przez firmy Flugger, Tikkurilla oraz Liberon cieszą się najlepszą opinią. Posiadają neutralny zapach i nie ulegają odbarwieniom. Ich dużym atutem są też silne właściwości kryjące, które ułatwiają proces malowania. Jedynym mankamentem emalii z górnej półki jest cena zakupu, nabierająca szczególnego znaczenia podczas malowania większych powierzchni. Jest to główny powód dla którego wielu klientów skłania się ku farbom z pośredniej półki cenowej. W tej kategorii zdecydowanie wygrywają produkty firmy Bondex, które stanowią połączenie jakości oraz atrakcyjnej ceny. Jakość farby Bondex możemy porównać do jakości emalii Dulux Rapidry. Jednak drugi preparat jest znacznie droższy w zakupie.

Dla osób poszukujących najbardziej ekonomicznych rozwiązań polecamy farby wyprodukowane przez Castorame, Leroy Merlin oraz Magnat. Warto zauważyć, że emalia Magnat jest z pozoru droższa. Jednak średni koszt pomalowania 1 m2 jest najniższy i wynosi zaledwie 2,43 zł. Emalia Magnat może i nie jest najlepsza jakościowo, jednak charakteryzuje się dużą wydajnością.

ikona podziel się Przekaż dalej