Farba do metalu, ale która?

Podział farb do metalu

Farba do metalu występuje w wielu odmianach. Najważniejszym kryterium podziału okazuje się możliwość zastosowania. W tej kategorii wyróżniamy podkład antykorozyjny, farby gruntujące oraz nawierzchniowe.

Podkład antykorozyjny – jak sama nazwa wskazuje, tworzy warstwę podkładową. Tego rodzaju emalia tworzy dodatkową barierę ochronną i zwiększa przyczepność podłoża. Podkład antykorozyjny jest jednocześnie warstwą zabezpieczającą powierzchnię przed przenikaniem wilgoci i związaną z nią rdzą.

Gruntująca farba do metalu – emalia gruntująca jest zazwyczaj stosowana miejscowo. Podobnie jak podkład antykorozyjny chroni metal przed przenikaniem wilgoci i atakami korozji. Gruntująca emalia może być niekiedy stosowana bezpośrednio na rdzę. Dobrej jakości farby antykorozyjne są w stanie zneutralizować niewielkie ogniwa korozji. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o farbach.

Nawierzchniowa farba do metalu – stanowi ostateczną barierę ochronną. W ofertach sprzedaży znajdzie się także nawierzchniowa, szybkoschnąca farba do metalu, która umożliwia szybkie malowanie materiału. Warto także dodać, że nawierzchniowa farba do metalu może posiadać właściwości ozdobne. Bez trudu odnajdziemy zarówno farby matowe do metalu, jak i produkty połyskujące. Dużą popularnością cieszy się uniwersalna, czarna farba. Jednak znajdziemy także szereg produktów o różnorodnym zabarwieniu.

Farba do malowania żeliwa, żelaza oraz stali

Farba do metalu dzieli się ze względu na możliwości zastosowania na konkretnych powierzchniach. Szybkoschnąca farba do metalu żeliwnego, żelaza lub stali różni się od tej, dedykowanej do aluminium czy metali ocynkowanych.

Do żeliwa, żelaza oraz stali nadaje się ftalowa farba zewnętrzna. Dobrym rozwiązaniem jest również nawierzchniowa farba chlorokauczukowa, a także epoksydowe farby antykorozyjne. Farba zewnętrzna do żelaza, stali i żeliwa może posiadać też skład poliuretanowy. Sprawdź także ten artykuł o farbach polecanych do salonu.

Malowanie metalowego płotu krok po kroku farbą do metalu, a także ceny i opinie malowanego płotu  krok po kroku
Farba do metalu - rodzaje, ceny, opinie, porady przy zakupie

Farba do metalu ocynkowanego oraz aluminium

Farby antykorozyjne do aluminium lub ocynkowanego metalu różnią się od tych, które zaprezentowaliśmy powyżej. Największą popularnością cieszy się akrylowa farba zewnętrzna posiadająca pozytywne opinie użytkowników.

Do malowania ocynkowanego metalu oraz aluminium nadaje się też winylowa farba zewnętrzna, produkty akrylowo lateksowe, a także poliwinylowo akrylowe farby antykorozyjne.

Powyższe farby antykorozyjne mogą posiadać nieco zróżnicowany skład. Dlatego zaleca się, by emulsja była wykonana przez renomowanego producenta. Tego typu produkty zyskują najlepsze opinie i tworzą najtrwalsze powłoki ochronne.

Wybieramy farby antykorozyjne

Popularne kolory i sposoby wykończenia

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, dużą popularnością cieszy się czarna farba. Jest to produkt o uniwersalnym przeznaczeniu. Czarna farba nadaje się zarówno do malowania poręczy, barierek balonowych, jak i metalowych elementów mebli ogrodowych.

Farba olejna może też przybierać nieco jaśniejsze, bardziej kontrastowe barwy. Wybór odcieni zależy wyłącznie od gustu inwestora oraz jego potrzeb użytkowych. Bez względu na kolor, możemy wybrać farby matowe do metalu lub produkty błyszczące.

Farby matowe do metalu tworzą elegancką powłokę ochronną i nie odbijają promieni słonecznych. Są często stosowane na meblach ogrodowych oraz balustradach. Farba olejna z błyszczącym wykończeniem wykazuje nieco wyższe walory dekoracyjne. Emalia może posiadać dowolną barwę, dopasowaną do specyfiki malowanego przedmiotu.

Zarówno farby matowe do metalu, jak i ich błyszczące odpowiedniki zapewniają podobny poziom ochrony. Dlatego przyjmujemy, że nawierzchniowa farba antykorozyjna powinna być dopasowana do indywidualnych preferencji wizualnych. A może zainteresuje cię także ten artykuł o popularnych kolorach farb?

Ceny farb do metalu

Emalia do metalu jest dostępna w wielu wersjach. Dlatego poniżej przybliżymy ceny kilku popularnych rozwiązań. Pierwszym z nich jest farba olejna Supermal firmy Śnieżka. Czarna farba o połyskującym wykończeniu zapewnia dobre krycie oraz elegancki efekt wizualny. Produkt posiada przychylne opinie użytkowników i jest chętnie wybierany jako farba zewnętrzna. Ceny zakupu opakowania o pojemności 5 l wynoszą około 100 zł.

Drugi przykład to szybkoschnąca farba do metalu marki Altax. Jest to dobrej jakości nawierzchniowa farba do wnętrz. Warto dodać, że szybkoschnąca farba do metalu Altax jest sucha w dotyku już po 20 minutach od nałożenia na metalową powierzchnię. Produkt zyskuje przychylne opinie użytkowników, a ceny zakupu opakowania o pojemności 0,75 l wynoszą około 36 zł.

Kolejna propozycja to epoksydowy podkład antykorozyjny w sprayu Under 395 marki Spectral. Podkład antykorozyjny w sprayu sprawdza się do miejscowego zabezpieczania powierzchni. Wyróżnia się łatwością użycia oraz wydajnością. Ceny zakupu opakowania o pojemności 0,5 l wynoszą około 26 zł.

Ostatni przykład to popularna farba olejna popularnego producenta Hammerite. Produkt można stosować bezpośrednio na rdzę, bez konieczności stosowania dodatkowych podkładów. Omawiana farba zewnętrzna Hammerite jest dostępna w wielu wersjach kolorystycznych. Średnia cena zakupu opakowania o pojemności 0,7 l wynosi około 35 zł.

W ofertach sprzedaży znajdziemy także wiele innych, godnych uwagi farb do metalu. Ostateczne ceny zakupu będą uzależnione od producenta oraz stawki konkretnych sklepów. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o farbach do drewna.

ikona podziel się Przekaż dalej