Farba fluorescencyjna - opis, zastosowanie, ceny, opinie, porady użycia
Farba fluorescencyjna jest produktem o wszechstronnych możliwościach wykorzystania. Niegdyś kojarzyliśmy ją jedynie z oznakowaniem drogowskazów, dziś coraz chętniej stosujemy ją w naszych domach i mieszkaniach. Jakie zastosowanie ma farba odblaskowa? W jakich warunkach się sprawdzi, jak jej użyć, a także ile wydamy jej zakup? Odpowiedź na te i inne pytania znajduje się w poniższym artykule.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym jest farba fluorescencyjna?
Jak działa farba odblaskowa?
Fosforyzująca farba wykorzystuje zjawisko fluorescencji. Powłoka absorbuje światło i powoli uwalnia je po zapadnięciu zmroku lub wyłączeniu sztucznego oświetlenia. W efekcie uzyskujemy powierzchnie świecące w ciemności.
Farba luminescencyjna nie wymaga szczególnego przygotowania powierzchni przed malowaniem. Jej aplikacja okazuje się bardzo prosta. W ofercie sprzedaży znajduje się nawet farba UV w sprayu, którą możemy wykorzystać w pomieszczeniach mieszkalnych. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o farbach.
Na jakich powierzchniach stosuje się farby fluorescencyjne?
Fosforyzująca farba jest dostępna w wielu różnorodnych konfiguracjach. Największą popularnością cieszą się emulsje do betonu. Farba do betonu sprawdzi się także w malowaniu ścian wewnętrznych oraz zewnętrznych.
W ofertach sprzedaży znajduje się także farba luminescencyjna do metalu. Emulsje do metalu umożliwiają wykonanie znaków świetlnych na rowerach, znakach drogowych czy poręczach. Dobrej jakości farba do metalu wykazuje dobrą przyczepność i tworzy trwałe, fosforyzujące powierzchnie
Kolejne rozwiązanie to farba fluorescencyjna do plastiku. Jest to bardzo popularna farba odblaskowa o wszechstronnych możliwościach zastosowania. Często spotykamy ją na różnego typu dekoracjach. Warto też dodać, że emulsja do plastiku może być stosowana we wnętrzach pomieszczeń. A może zainteresują cię także te artykuły o farbach akrylowych?
Barwiona farba odblaskowa kontra farba bezbarwna
Fosforyzująca farba jest dostępna w wielu wersjach kolorystycznych. Tworzy jednolitą, zabarwioną powłokę, która oddaje promienie świetlne po zapadnięciu zmroku.
Z kolei bezbarwna farba czy innymi słowy lakier nie posiadają pigmentu. Podkład zastosowany pod nimi pozostaje cały czas widoczny. Pozwala to na uzyskanie ciekawych efektów dekoracyjnych.
Bezbarwna farba luminescencyjna może być wykorzystana do stworzenia niebanalnych wzorów, które ujawniają się dopiero po wyłączeniu oświetlenia. Często jest to też kolejna warstwa dekoracji ściennej lub element odblaskowy wykorzystany na znakach drogowych. A może zainteresuje cię także ten artykuł o farbach do betonu?
Zastosowanie farb fosforyzujących
Fosforyzująca farba nadaje się do użytku domowego. Coraz częściej wykorzystujemy ją do malowania ciekawych dekoracji na ścianach. Emulsja do betonu czy do plastiku daje możliwość wykonania nietypowych kompozycji do pokoju dziecięcego.
Wzory na ścianach to jedynie niewielka część możliwości zastosowania. Fosforyzująca farba do betonu, do plastiku czy do metalu może także zwiększyć poziom naszego bezpieczeństwa. Świecąca w ciemności powłoka może podkreślać obrys schodów.
Farba odblaskowa jest też wykorzystywana do wyróżnienia wyjść ewakuacyjnych. Możemy nimi także pokryć poręcze oraz barierki balkonowe lub schodowe.
Farba do plastiku znajduje też zastosowanie w malowaniu pachołków drogowych czy elementów odblaskowych, które powinny być widoczne z większej odległości. Bezbarwna emulsja do metalu jest też często wykorzystywana do malowania znaków drogowych. Sprawdź także ten artykuł o farbach marki Dekoral.
Rodzaje i cena farb
Farba fluorescencyjna – popularne rodzaje
Wiemy już czym jest farba odblaskowa, na jakie powierzchnie możemy ją stosować oraz jakie są jej możliwości zastosowania. Warto także poznać popularne rodzaje emulsji. Pierwszą z nich jest fosforyzująca farba akrylowa. Jest to produkt o uniwersalnych możliwościach zastosowania. Nadaje się do betonu, do plastiku, szkła, do metalu, a także do malowania drewna. W ofertach sprzedaży znajduje się też akrylowa farba UV w sprayu. Wykorzystujemy ją do malowania znaków czy tworzenia fluorescencyjnego graffiti w pomieszczeniach.
Drugi rodzaj to gruntoemalia akrylowa. Tego rodzaju farba odblaskowa przeważnie stanowi podkład pod powłoki akrylowe. Świecący w ciemności podkład może także spełniać funkcję emulsji nawierzchniowej. Jednak jego głównym zadaniem jest wyrównanie chłonności i zwiększenie przyczepności podłoża.
Trzeci rodzaj to ftalowo karbamidowa farba luminescencyjna. Zazwyczaj znajduje zastosowanie na nawierzchniach zewnętrznych. W ofercie sprzedaży znajduje się też farba UV w sprayu. Bezbarwna lub kolorowa powłoka ftalowo karbamidowa nadaje się do metalu, plastiku, tworzyw sztucznych, drewna i betonu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o popularnych kolorach farb?
Ile zapłacimy za farbę fluorescencyjną?
Jednym z tańszych rozwiązań będzie farba UV w sprayu. Cena opakowania o pojemności 500 ml będzie wahać się w granicach 15-25 zł/szt.
Cena farb przeznaczonych do malowania ścian czy metalu mogą być nieco wyższe. Za 1 litrowe opakowanie świecącej w ciemności emulsji zapłacimy 50-80 zł. Cena za dobrej jakości podkład będzie bardzo zbliżona.